Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
се продаваа последни 10 години.
Ние ги плponме.
,,,,ne si seznajko ili ne sakash da si priznaesh barem pred tebe samiot ili naviytina pojma nemash od koga se prodava koga i od kogo e prodadena,,,ochigledno inaetot pjshuva za tebe ili neznaenjeto,,,zatoa,,,ne se brukaj barem pred onie shto bile sovremenici na toj period i deshavki,,,
,,,,najdobro vrati se kaj avionite tamu si navistina najdobar,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
На времето, просечна плата беше 35.000 денешни денари, невработеност 15% не се плаќаше ни еден лек ни операција ни преглед, ни упис ни студирања. Вкупниот долг на македонија беше 600 милиони долари а се даваше 13ста плата, К15, хранарини, патарини, дневници а скопје беше зелено и убаво и наши беа и телекомуникации и енергетика и фабрики и природни богатства.
Прегледај го приврзокот 169393

Денес бериме пари по СМС за деца кои умираат зато шо државата троши пари на мајбаси, мебел од махагони, огромни сметки по хотели и ресторани, стотици милиони евра на гипс, кинески исушени палми, картон и ламарина и имаме 9 милијарди долари долг, 30% живеат во сиромаштија, дупка во пензиски фонд од 2 милијарди евра, просечна плата од 23.000 денари (кои ја земаат 12% од вработените, огромен криминал, 25% невработеност и 800.000 иселени во последни 15 години.
Ние не го унапредивме стариот систем па да го направиме подобар туку се вративме во време на турско владеење кога пашите и агите низ македонија вршеа терор и пљачка на народот
... ќе ти кажам и другата страна која некако не ја спомнуваш, ќе ти кажам да една хигеничарка со 4 години основно училиште ( прашање и дали тоа званично ги зела) со дигање на два прста можеше да реши за судбина на школован виисокообразован човек соодветен за работата за кое се гласаше дали да се прими или не???

друг пример, со вработување на високообразовен кадар со едногодишно работење како приправник на соодветно место примен со конкурс секогаш беше допишан на крај на платниот список со малтене иста плата како средниот кадар, младите немавме ни збор да се буниме дека ноќните дежурства ни беа едно под друго без ден пауза, немавме збор да ние дежураме, а другите раководители земале додатоци, сме немале право за годишен одмор ако не сме биле по ,,ќеф,, на директорот или раководителот, плата??

.
која цела плата црни кога дел ми дава цело тркало кашкавал што не го сакам и канти сирење што не го сакам? а? или бонови ?? а бе бегај таму ... лекови? еден пример ќе ти дадам еден антибиотик од три таблети Tbl.Summamed a 500 mg цената беше до 1500 ден истиот лек од Плива денес не е ни 100 денари безброј примери можам да ти кажам напумпаната вредност на истите лекови од истите ЈУ фабрики и денес... затоа немој Селма не се нагињај кроз прозор, тоа на децата како овој што нема нормален речник за разговор, можеш да му кажеш... ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
,,,,ne si seznajko ili ne sakash da si priznaesh barem pred tebe samiot ili naviytina pojma nemash od koga se prodava koga i od kogo e prodadena,,,ochigledno inaetot pjshuva za tebe ili neznaenjeto,,,zatoa,,,ne se brukaj barem pred onie shto bile sovremenici na toj period i deshavki,,,
,,,,najdobro vrati se kaj avionite tamu si navistina najdobar,,,
Национален интерес на секоја држава е благосостојба на нејзините граѓани. Да имаат пристоен живот, школство здравство и мир.
Ти си мал за да го сфатиш тоа.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Јас твоите пациенти ги жалам, немаат избор паdrg
аат да те трпат, него не е тоа темата.
Значи палми во Скопје ни најмалку не се потребни, никаква корист нема од нив. Еве кажи ми две работи за што се корисни палмите што беа тука насадени, само две.
Друго, за палми кои никаква корист се нема од нив се даваа ненормални пари додека луѓе умираа за мизерни 20.000 евра. Викам мизерни во споредба со сумата која е дадена за палмите.
Трета работа, што ќе му се на Скопје палми? Нели е подобро да не се сечат дрвата туку да се садат повеќе кои ќе го намалат загадувањето? Палмите ќе го намалат загадувањето?

Значи треба да се преиспиташ малку што пишуваш, и ти и оној Иреал старецот. Палмите сега се во ѓубре, а луѓето кои можеа да бидат спасени под земја, парите се во нечиј џеб, а ти продолжи да ги браниш.
,,,bi te zamolil vo moe ime da ne replicirash,,,ona shto e nameneto za tebe
da go oddelish od drug tekst,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
Јас твоите пациенти ги жалам, немаат избор па мораат да те трпат, него не е тоа темата.
Значи палми во Скопје ни најмалку не се потребни, никаква корист нема од нив. Еве кажи ми две работи за што се корисни палмите што беа тука насадени, само две.
Друго, за палми кои никаква корист се нема од нив се даваа ненормални пари додека луѓе умираа за мизерни 20.000 евра. Викам мизерни во споредба со сумата која е дадена за палмите.
Трета работа, што ќе му се на Скопје палми? Нели е подобро да не се сечат дрвата туку да се садат повеќе кои ќе го намалат загадувањето? Палмите ќе го намалат загадувањето?
Значи треба да се преиспиташ малку што пишуваш, и ти и оној Иреал старецот. Палмите сега се во ѓубре, а луѓето кои можеа да бидат спасени под земја, парите се во нечиј џеб, а ти продолжи да ги браниш.
ќе ти одговорам дефинитивно, ако кажеш искрено државата што корист има од тебе ваков каков што си оти гледам дека знаеш што работам ( иако сум прима балерина и немам благе везе со медицината ) па барем имаш некоја работа макар и разнесувач на пица, а да !!!! и кои пари се во твојот џеб? пошто знаеш за туѓиот? :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
... ќе ти кажам и другата страна која некако не ја спомнуваш, ќе ти кажам да една хигеничарка со 4 години основно училиште ( прашање и дали тоа званично ги зела) со дигање на два прста можеше да реши за судбина на школован виисокообразован човек соодветен за работата за кое се гласаше дали да се прими или не???

друг пример, со вработување на високообразовен кадар со едногодишно работење како приправник на соодветно место примен со конкурс секогаш беше допишан на крај на платниот список со малтене иста плата како средниот кадар, младите немавме ни збор да се буниме дека ноќните дежурства ни беа едно под друго без ден пауза, немавме збор да ние дежураме, а другите раководители земале додатоци, сме немале право за годишен одмор ако не сме биле по ,,ќеф,, на директорот или раководителот, плата??

.
која цела плата црни кога дел ми дава цело тркало кашкавал што не го сакам и канти сирење што не го сакам? а? или бонови ?? а бе бегај таму ... лекови? еден пример ќе ти дадам еден антибиотик од три таблети Tbl.Summamed a 500 mg цената беше до 1500 ден истиот лек од Плива денес не е ни 100 денари безброј примери можам да ти кажам напумпаната вредност на истите лекови од истите ЈУ фабрики и денес... затоа немој Селма не се нагињај кроз прозор, тоа на децата како овој што нема нормален речник за разговор, можеш да му кажеш... ;)
За Романија под чаушеску ми збораш ?
Јас работев во СФРЈ и се школував и се лекував и одев по одмори и подигав семејство тогаш.
Погледни денешни деца кои наследија станови и куќи од своите татковци кои беа работници по фабрики и погони а денес тие со работничка плата не можат ни месеот да го поминат а ако се разболат шероваат статуси по ФБ молејќи за помош.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Национален интерес на секоја држава е благосостојба на нејзините граѓани. Да имаат пристоен живот, школство здравство и мир.
Ти си мал за да го сфатиш тоа.
,,,,,sigurno postar od tebe,,,a mali se kaj tebe poveke raboti i zatoa ne mu kazhuvaj na chovek koj ne se kurchi ko tebe tuka na srednoshkolci,,
,,,,Let ne dozvoluvaj egoto da te inishtuva i da si go rushish ugledot shto go imash kaj decava,,,
,,,,kraj na diskusijata ne si dorasnat za nea ni mentalno ni fizichki,,pozzzz
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
,,,,,sigurno postar od tebe,,,a mali se kaj tebe poveke raboti i zatoa ne mu kazhuvaj na chovek koj ne se kurchi ko tebe tuka na srednoshkolci,,
,,,,Let ne dozvoluvaj egoto da te inishtuva i da si go rushish ugledot shto go imash kaj decava,,,
,,,,kraj na diskusijata ne si dorasnat za nea ni mentalno ni fizichki,,pozzzz
Заминуваш?
утре си од сабајле на школо?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
За Романија под чаушеску ми збораш ?
Јас работев во СФРЈ и се школував и се лекував и одев по одмори и подигав семејство тогаш.
Погледни денешни деца кои наследија станови и куќи од своите татковци кои беа работници по фабрики и погони, а денес тие со работничка плата не можат ни месеот да го поминат а ако се разболат шероваат статуси по ФБ молејќи за помош.
... ќе ме расплачеш за наследниците ,,децата,, кои наследиле имовина чиј родители ја добиле за една црвена предавајќи тоа што ниеден кон својот не би предал, ама за пари го сториле тоа...не можеш брат да ме убедиш дека со просечна плата можеш ТОЛКАВА ИМОВИНА да се створи, ни тогаш ни сега !!! ти тогаш на своите деца си купувал патики од 5 000 ден? мобилки од 12 000 ден? брееее ќе ме расплачеш, а бе во Трст си идел за едни фармерки кои си ги носел 765 дена додека не се распаднаа , а бе ај...
...а за Чаушеску не зборувам, негова грешка беше што фатално го чинеше што ја доведе Румунија до НЕДОЛГ односно една од земјите која веќе го исплати целиот долг т.е. скоро немаше долг, го стегна народ на компот и качамак да се врати долгот кој цел свет го имаше и тогаш, а богами и сега ( само Америка сега колку долг има кон Кина? ) и беше човек што Букурешт ќе го донесеше на море со грандиозни пловни канали, али се заеба човекот, кај те оставаат бре светските лихвари да немаш долг? ќе те скинат веднаш...
... јас ти пишував искуство од моја средина неписмена чистачка одлучуваше со дигање на два прста дали доктор на науки ќе биде примен во соодветната организацијата...штета што некако не знаеш што значеше самоуправување !
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Заминуваш?
утре си од сабајле на школо?
,,,,da si zaminuvam oti ne si podgotven za vakvi diskusii,,,i koga ke se najdesh vo tesno deluvash kako razgaleno detule ,,,
,,,i ne ne sum na uchilishte tuku lekuvam pacienti kako shto si ti,,,,

,,,,tiki za tebe nema potreba za lekuvanje oti si,,antefinem,,,,
,,,,:icon_mrgr:,,,
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
... ќе ме расплачеш за наследниците ,,децата,, кои наследиле имовина чиј родители ја добиле за една црвена предавајќи тоа што ниеден кон својот не би предал, ама за пари го сториле тоа...не можеш брат да ме убедиш дека со просечна плата можеш ТОЛКАВА ИМОВИНА да се створи, ни тогаш ни сега !!! ти тогаш на своите деца си купувал патики од 5 000 ден? мобилки од 12 000 ден? брееее ќе ме расплачеш, а бе во Трст си идел за едни фармерки кои си ги носел 765 дена додека не се распаднаа , а бе ај...
...а за Чаушеску не зборувам, негова грешка беше што фатално го чинеше што ја доведе Румунија до НЕДОЛГ односно една од земјите која веќе го исплати целиот долг т.е. скоро немаше долг, го стегна народ на компот и качамак да се врати долгот кој цел свет го имаше и тогаш, а богами и сега ( само Америка сега колку долг има кон Кина? ) и беше човек што Букурешт ќе го донесеше на море со грандиозни пловни канали, али се заеба човекот, кај те оставаат бре светските лихвари да немаш долг? ќе те скинат веднаш...
... јас ти пишував искуство од моја средина неписмена чистачка одлучуваше со дигање на два прста дали доктор на науки ќе биде примен во соодветната организацијата...штета што некако не знаеш што значеше самоуправување !
Ех дете појма немаш како функционира самоуправување, немаш ни учено ни го имаш живеено, никогаш со гласање не се примал вработен, а камоли чистачки за прием на високообразован кадар, имаш по нешто начуено во вечерно школо за работнички совети али не си внимавала. Високо образован кадар се примаше по систематизација ако бил потребен на организација, за негов прием одлучувала стручна комисија врз основ на пријавени членови за конкурс. Чистачка тешко да била во таква комисија.
А за то дека работници купувале станови, граделе куќи, оделе на летовања на море, им биле редовно платени сметки, верувам дека ти е несфатливо зато што твоето животно искуство е во овој систем на тага беда и сиромаштија.[DOUBLEPOST=1493242236][/DOUBLEPOST]
,,,,da si zaminuvam oti ne si podgotven za vakvi diskusii,,,i koga ke se najdesh vo tesno deluvash kako razgaleno detule ,,,
,,,i ne ne sum na uchilishte tuku lekuvam pacienti kako shto si ti,,,,

,,,,tiki za tebe nema potreba za lekuvanje oti si,,antefinem,,,,
,,,,:icon_mrgr:,,,
Да, да ти си лекар специјалист
во СИМС кој го играш редовно.
Зрелоста која се огледа во пишувањето не можеш да ја надокнадиш со гуглање
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
Ех дете појма немаш како функционира самоуправување, немаш ни учено ни го имаш живеено, никогаш со гласање не се примал вработен, а камоли чистачки за прием на високообразован кадар, имаш по нешто начуено во вечерно школо за работнички совети али не си внимавала. Високо образован кадар се примаше по систематизација ако бил потребен на организација, за негов прием одлучувала стручна комисија врз основ на пријавени членови за конкурс. Чистачка тешко да била во таква комисија.
А за то дека работници купувале станови, граделе куќи, оделе на летовања на море, им биле редовно платени сметки, верувам дека ти е несфатливо зато што твоето животно искуство е во овој систем на тага беда и сиромаштија.
... ќе се потрудам да ја најдам црнобелата фотка кога чистачка со два дигнати прста ( предходно ,,обработена,, од несоодветни кадри кои поради страв од соодветна конкуренција со максимално образование за тој профил, успеа да го исфрли тој кандидат да не биде примен,, .... мојата приправничка плата која траеше цела година скоро беше иста со средниот образовен профил и тоа е факт што не можеш да ми го кажеш зашто бев многу пргава за тој факт , ама како и да е Југославија не постои и џабе сонуваш што је било кад би било ...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Пропадна проектот со палмите, вмровци не мора да го браните, у реду е.
Незнам каква врска им СФРЈ со пропаднатиот проект со палмите?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Сорос ги исуши палмите!
Мора да се пофалам дека јас имам поголема збирка на палми од минатата,сегашнава и идната влада..... и за палми знам повеќе од 90% од цвеаќарите во државата....па би избегнал натамошни дискусии...:icon_mrgr:

А за самоуправувањето.....џабе пишуваш....нема да те разберат.

за почеток пробај да убедиш некој помлад дека после 22 часот немаше повеќе програма на ТВ(за мобилни и слично да неправам муабет)....па пак бевме посреќни него сега
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
... ќе се потрудам да ја најдам црнобелата фотка кога чистачка со два дигнати прста ( предходно ,,обработена,, од несоодветни кадри кои поради страв од соодветна конкуренција со максимално образование за тој профил, успеа да го исфрли тој кандидат да не биде примен,, .... мојата приправничка плата која траеше цела година скоро беше иста со средниот образовен профил и тоа е факт што не можеш да ми го кажеш зашто бев многу пргава за тој факт , ама како и да е Југославија не постои и џабе сонуваш што је било кад би било ...
Значи некоја си непозната чистачка пред 30 год натерана кутрата од непознати високо образовани кадри гласала во некоја непозната организација да не биде примен на работа некој исто така непознат образован кадар (доктор на науки). И за тоа како доказ немаш ни записник од то гласање ни кој се бил на конкурс пријавен ни што или кој друг бил примен на тоа место, ниту опис на работното место туку црно бела фотографија на која се гледа таа анонимна чистачка како крева два прста.... Страшна работа....
И сега не ти смеа шо ете други високообразовани гласале да тој анонимен доктор не биди примен, туку е виновна чистачката. Ај сега размисли малце пополека и кажи дали само таа гласала против или заедно со останатите. Дали била во прашање завера на љубоморни и завидни луѓе против некој кој бил добар племенит поспособен и поучен од нив па од завист сакале да го исфрлат.... :D

Приправничка плата беша 20% помала од редовна плата. Башка после приправнички стаж основната плата е без минат труд кој секоја година се зголемувал за некој процент, пример ти како високообразован кадар во СФРЈ си можела да имаш плата која не била многу повисока од некој со средно кој таму работел 25 години. А си могла и да се вработиш во дуга организација ако не ти чинело таму. Јас во СФРЈ се имав префрлено во друга фирма каде за исто работно место земав речиси дупло поголема плата. И СФРЈ стопанството беше втемелено на слободен пазар каде фирмите се бореа за пласман на свои производи, многу слично како и во капитализам. Али гледам дека тоа не ти е познато па зато и споменуваш работи кои беа одлика на други “комунистички“ земји, како Романија, Бугарија или СССР.[DOUBLEPOST=1493243384][/DOUBLEPOST]
Пропадна проектот со палмите, вмровци не мора да го браните, у реду е.
Незнам каква врска им СФРЈ со пропаднатиот проект со палмите?
Палмите ги исушија бивши припадници на УДБА кои се уште се активни овде од времето на СФРЈ[DOUBLEPOST=1493243551][/DOUBLEPOST]
за почеток пробај да убедиш некој помлад дека после 22 часот немаше повеќе програма на ТВ(за мобилни и слично да неправам муабет)....па пак бевме посреќни него сега
Ма не ги убедувам само им укажувам дека не знат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom