Скопје пред 2014 (само слики)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
1591163764934.png


@Anco Мислам дека и ти си од овде...

Еврејско мало (крстен по еврејската општина спротив театарот)...

Овде живееа Петре Прличко, Џамбазови, Тавитјан, Никола Мартиновски, Лазар Личеновски, Сашо Панов итн... Срцето на СКОПЈЕ.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302
Прегледај го приврзокот 254082


@Anco Мислам дека и ти си од овде...

Еврејско мало (крстен по еврејската општина спротив театарот)...

Овде живееа Петре Прличко, Џамбазови, Тавитјан, Никола Мартиновски, Лазар Личеновски, Сашо Панов итн... Срцето на СКОПЈЕ.
Interesna slika, se znae od koga e? Edna kuka mi ostava pecatok a toa e vtorata od desno dolu so ramniot pokriv. Totalno nova arhitektura vo sporedba so drugite gradbi nalicuva na Bauhaus-stilot. Dali nesto se znae za taa kukja i dali uste postoi?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.731
Interesna slika, se znae od koga e? Edna kuka mi ostava pecatok a toa e vtorata od desno dolu so ramniot pokriv. Totalno nova arhitektura vo sporedba so drugite gradbi nalicuva na Bauhaus-stilot. Dali nesto se znae za taa kukja i dali uste postoi?
најверојатно педесетите години, од сите овие мислам само на сликарот Личеноски стои куќата под кале
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Interesna slika, se znae od koga e? Edna kuka mi ostava pecatok a toa e vtorata od desno dolu so ramniot pokriv. Totalno nova arhitektura vo sporedba so drugite gradbi nalicuva na Bauhaus-stilot. Dali nesto se znae za taa kukja i dali uste postoi?

Igor vo taa zgrada ziveela familijata na tatko mi, poveke stanovi se ko sto gledas... Neznam tocno od koga e slikata ama e pred 63ta... Se sto gledas uglavno bese ili sruseno vo zemjotresot ili podocna posto ne bilo bezbedeno da ostane.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom