Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Schtrawzenigger

and the Baltic Fleet
Член од
9 јули 2013
Мислења
668
Поени од реакции
2.298
Не се провинцијалци тие што доаѓаат од друг град. Некој се доселува во Скопје заради работа, некој заради факултет. Инаку Скопје е скап град. Да кажам и за односот на Скопјани. Се изолираат од другите и не сакаат да се дружат со никој од друг град. Не дека сите се такви, ама повеќето се. Што друго да кажам?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Nedela,docna popladne.Gledam niz djamot.Po nekoj mig edna kola zastanuva so skripenje tocno pred velzot.Ova mi zalici isto kako koline koga sopiraat vo Holivud koga se dodeluva oskar.Eve i zosto.Soveron brzo izleguva i brza da ja otvori zadnata vrata.Toa zenamu ne moze sama da go stori toa drzi vo racete namesto buket cveke niza so blag piper i druga so vezen piper i nesto luk,koj ne gi stisnale vo bagasnik da ne se iskrsat.Konecno nekako izleguva a soveron brza da i ja otvori i vratata od vlezot,ete bas kako vo Holivud,samo sto ovde nema poslano crvem tepik,a potoa ja potpira vratata so edna polna teska torba.Go otvara i bagasnikot i togas primetuvam deka e toa komsijata do mene i slusam svirka,toa veke druga kola pristignala so drugi akteri koj ke bidat nominirani po godina-dve za skopjani.I toa ke stanat so sigurnost.Se razbira prviov ne ni pomisluva da ja trgne kolata ponastrana od vlezot dodeka se ne ja isprazni,a ene od vtorata so maka izleguva eden postar covek-dedo.A toa e tatkomu na komsijata nad mene skopjanec od Slepce koj mi kazuvase deka mu kazuval na stariot deka vo Skopjeto ima mnogu golema kooperacija pogolema i od onaa vo Ropotovo,more i vo Prilepon nemalo takva golemina i uste mu kazuval deka tamu vo taa koperacija za da kacis gore na sprat ne mora da odis po skalite,tuku skalite odele nagore i na toa starion ne mu veruval pa zatoa resil eve sega i nego da go donese da go vidi toa cudo.
Samo sto zaminaa vo isto vreme ovie dve koli na najbliskoto slobodno mesto karsi na trotoarot i so prednicata vo trevnikot ete ja i tretata po red kola pristignuva i taa tocno pred vlezot.
Vednas gi poznav komsiite od potkrovje,g-din Stoe skopjanecot od Supli kamen i zenatamu Lepa skopjanka od Studena bara, koja prva izleguva no vednas se vraka vo kolata,zaboravila da gi zameni tie sto i se na nozete obuvki so visokite stikli,no se spasi na vreme i tekna inaku nekoj moz ke ja videa vo tie staromodnite.I bas so cekori kako onie po crvenion tepih vo Holivud so toa stiklite go pozema veke izvadeniot kufer so trkalca marka Samsonajt so racka na izvlekuvanje ko da e strujardesa na JAT, a koga pred dvaesetina godini prv pat dojde tuka se sekavam vo race imase tkaena torba i metalna kanta od sirenje so parce ortoma kako racka.Ene i decata istrcuvaat od kolana i vednas se grabaat za nekoj reklamni livcinja od sandacinjata no brzo gi kinat i frlat zad sebe,tie im se veke videni.
Veke cela minuta nema kola pred vlezot,pocna da se zamracuva, ama eve edna i taa zastanuva vo trevnikot ponatamu od vlezot.,aha eve gi kicevskite skopjani,komsii od prizemje.Toa e Naste i Nasteica,imase nekoe cudno ime pa taka i si ja zavikavme i tuka zasto i Naste taka si ja vikase.
Ama eve konecno si ja donela i majkai,so teska maka taa stara ja napustila taa zelena-rascvetena ubavina tamu samo za edno.Nasteica i kazuvala deka tuka vo zooloskata vo Skopjeto imalo zivotni razzni amma i magarinja isti kako nivnoto samo sto bile tuka sareni crno beli.Pa taka utre ke ja nosi tamu da gi vidi tie sareni magarijna.
Veke e temno,nedela navecer e,gledam od djamot, nekoj izleguvaat od vlezot bas koga edna kola pristignuva so svirenje pred niv. Toa prvo pristignatite i doma rastovareni sega se simnale da gi frlat praznite kutii,kesi i nekoe sise vo najbliskata kanta za djeben otpad a ne vo kontehnerot koj e na dvaeset metri od vlezot. Stana veke nekoja guzva,toa tri-cetiri koli veke se naredile pred vlezot so nominirani akteri od dalecni kraista za dobivanje oskar vo ovoj slucaj nagrada narecena licna karta od Skopje, koj site i ke ja dobijat. .
Samo treba da go napravat i toj golem cekor od taa tamosna prirodna sredina do ovaa asfaltna djungla.
Pa dobro ni dojdovte i ne zaboravajte sledniot pat da si donesete po nekoj bilnak poln so vozduh od Kozuv ili Osogovo,kolku za lek,tri vdisnuvanja na den pred spienje.I dobar son vo ova VASE SKOPJE.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Скопје е град на шупаци, сите се делат и мрзат, демек оние што живеат во градското јадро од онаа страна на Вардар т.е. Центар, Аеродром, Карпош се шлагот на тортата, ние што сме Скопјани ама од периферијата на градов сме нешто како квази-Скопјани, а провинцијалците па тек па тие се гледаат како Марсовци ... на нас Македонците или по ново Северџанистанци не ни се криви Албанците, Турците, Ромите и др. националности, па ние самите се делиме и мразиме меѓу себе на вакви и онакви !
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Изгледа немав попаметна работа од читањево на темата, некои постови ме асоцираа Марчело "Paraćinski reper sa beogradskom adresom" vs неговата комшика - баба. :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Zenata od Gorno maalo
Devet casot.So zadocnuvanje go pijam prvoto kafe na balkon i gledam edna zena i edno dete se vrtat okolu mojata kola,kako konji ili volovi koga se vrsi,de na ednata strana pa de na drugata strana,duri i se navednuvaat kako nie maskite koga kupuvame kola pa go proveruvame patosot i pragovite.Ne mi e obicaj ama na dve,na tri go smuknav nabrzo kafeto i brzam da se simnam dole da vidam sto maka imat zenata i deteto ta se okurazile okolu mojata kola.
No tamu ja gledam kolata ama ne i niv,gi trijam ocite,se fakam za djebot naocarite ne sum gi ponel,se doblizuvam na cekor do kolata.Nema nikoj.Toa jas da ne sum sonuval si razmisluvam i se vrtam kon istok da se prekrstam koga gi zdogleduvam zenata i deteto kako igraat-si podavaat edna topka.Vo sledniot mig topkata skokna kon mene pravo vo race aha znaci toa bilo,topka pod mojata kola mi tekna,ne mora da gi prasuvam nisto za kolata takov tabietlija sum sakam za se sam da gi naogam resenijata.Zenata trga nakaj mene,ne ja poznavam nekoja nova komsika izgleda.Jas i ja podavam topkata i bez dobro utro i velam si igrate so vnukata.
- O ne,taa mi e pravnuka.
Zinav,se zaprepastiv, da bev nesto podaleku ke ja izmerkav podetalno,ama vaka na cekor od mene mi e nepristojno,ama nikako zenava ne mi lici na prababa,godini ne mozam da i odredam,ne veruvam da e postara od mene duri bi rekol i da e cela decenija pomlada.Za godini ne se prasuvat zenite a sega tolku prasanja mi se vrtat,sto prvo da ja prasam,mi tekna pa taa mora Skopje da go ima vo maliot prst i ispukav.
- A od koe maalo ste. Prasanje sto najcesto prvo im go postavuvam na licata so koj slucajno ke fatime muabet.
- Od gorno,od Gorno maalo sum.
Odgovorov na zenava me zamisli,da ne recam me zasemeti,mi letna nekade pametot,se izgubiv po skopskite sirini negde pred zemjotresot.Letam.Letam cuculigi napraveni od stari vesnici,letam i trcam po Evrejsko i Pajko maalo i po carsija se pravam glaven da me vidat i kazandjiite i kacarite.
-Gledajte jas imam cuculiga so dolga opaska i jas letam pred nea ama gorno maalo ne mozam da go vidam.
Zenata ja zema topkata i otide nakaj devojceto. Sega mozev podetalno da ja proucam ama toa ne me interesirase tolku se uste ona GORNO MAALO mi se vrti vo pametot.Kade e.Kako moze jas da ne go znam a roden tuka. I vrtam. I trcam bos. Go vrtam prazniot bandaz bez zici i guma so edno suvo dobro izmazneto bagremovo grance.Ponekogaz pak isto taka bos go vrtam bandazot so izvitkana podebela zica kako bukvata U.Taka znam da go vrtam i po ugornici i po udolnici.Duri do Topaana.More i Francuski grobista ke gi pominam i trosarina ke ja fatam,znam tamu dole e Cair ama GORNO MAALO jas go baram.
Se spustam od kaj Kale i sopiram duri pred crkvata Dimitrija,ete tuka ke se napijam voda od bunarot,a da i ke go prasam cickoto sto prodava drveni zakacalki i gi meri lugeto so onaa negova tocna vaga za toa Gorno Maalo.
-Odi prvo kupimi tri cigari Vardar bez filter na parce pa posle ke ti kazam- mi veli stariot cicko.
Se vrakam mu gi podavam cigarite i dva beli lesni aluminski dinari i cekam.
- A odgovorot, za Gorno,kade e.
- Nema Gorno.Nema Dolno.Mal si ti da gi razberes tie raboti i toa da ne sum te cul uste ednas da prasas a sega ripaj na vagava da se izmeris.
Placot na deteto me vrati vo stvarnosta.Padnalo i go olustilo ednoto koleno_Otidov do kolata da ja zemam prvata pomos i da pomognam.Veke bea sednati na bliskata klupa koga im ja podadov otvorenata kutija.Sega ke imame i poveke vreme za muabet.
-Eve maka moja, go cuvam detevo,nemalo mesto vo niedna gradinka vo naselbava,mi veli zenata i prodolzuva, negovite se na rabota.
-A kako toa vie...velite...a kade e babata,prasuvam jas.
- I najze ja zaposliva,site rabotat pa mene me dovlekcaa tuka.Prvo se zaposli vnukot vo nekoe minesterstvo.
- Vnukvi e minister, prasuvam jas.
- Pogolem i od minister,on ja vozi i kolata.A eve ja i Stojanka taa e od Dolno Maalo.
Gledam se problizuva uste edna zena so dve deca.
Sega duri se mi se ispomesa vo glavata duri mi se stemnuva.Ke mora mojte da gi rasam za ova kaj se tie Gorno i Dolno maalo.Se mislam dali majkami da ja prasam koga ke odime tamu vo Stara nova banja ima mnogu poznati taa i mozebi nekoj ke znae da odgovori.
Ne tatkomi ke go prasam koga utre sabajle ke odime po kostani.Mnogu pati sum bil po toj pat,nad skoloto pa gore desno preku drveniot most pokraj policiskata stanica i pravo po kanalot nakaj kostanite.
Samo kratko go prasuvam.-Tato jas ke ja nosam polnata torba nadolu samo kazi mi kaj e Gorno kaj e Dolno.
-Nema GORNO,nema DOLNO, davaj torbata vamu i trk pred mene i ne prasuvaj poveke.Molcam jas i trcam.
- Stojanke na gosti si i izleze da gi prosetas decata,koga ke ke si odis za BELICA..Me vrati glasot vo denesnicava i gledam kako se guskaat zenive.
- A ne sum samo za gosti dojdena,tuka ke ostanam i snaami ja zaposliva tuka glavna vo nekoe skolo,pa nikade nemalo mesto vo gradinka za decava i mene me dovleckaa tuka.
I da znaes celo selo ni se zapustilo,i Gorno i Dolno maalo,site se dojdeni ovde a nekoj duri i podaleku.
E sega se mi se razjasni,znaci zatoa mojte sedat doma.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
K

kicodarker

Гостин
Скопје уствари испаѓа и единствена опција за живеење во град кој функционира во целава наша Македонија. Најсериозно. На пример, прросечен млад провинцијалец е исклучен од рок журки,трансови рап и друг тип на журки, концерти, колку толку народ да се собере. На просечен Македонец од 25 години сигурно не му е забавно да живее во пехчево или берово со 15 старци во парк, и единствено случување во градот да биди некој скара фест панаѓур што го организирала општината по некој незначаен повод.На рака се бројат младите во неговата генерација што може да се дружи и размени мислење. Преовладуваат пензионерите, по традиционалното живеење, самата провинција за оној кој прошетал надвор од Македонија или пак има пошироки погледи кон современото живеење му станува тесна и психолошки затвор. Тие што остануваат да живеат не можат да ја напуштат комфорната зона иако и таквите веќе се проретчија.
Интересно е што по провинциите живеат и доста богаташи, кои заради изолација се во провинција и користејќи ја поефтината работна рака.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Petok polse pladne,potocno sekoj petok posle pladne pa do stemnuvanje...
Се чудам што не можам за викенд да ги видам комшииве.
Зиркам од прозор и гледам a kako sto najaviv petok e .
Колони возила во низа го напуштаат паркингов и Скопје.
На задното седиште се стиснати две деца со багаш.
Отидоа летните алишта во најлонски црни вреќи в село или друг град.
Отиде и излитениот тепих,ќе му треба на дедо за во неговата соба во подрум.
Отидоа и го напуштија Скопје и постелините од децата и некој чаршави, но баба ќе ни наполни една јастучница со јуфки и една мала навлака со тарана.
Отидоа и некој распар чаши и филџани и една загорена тава,тате ќе ја сака за топење чварки.
Отидоа и реквизитите за одмор да презимат таму но не на таван како лани оти глувци го изгризаа чадорот и гумите за пливање.
Отидоа на овој пат за родниот крај и два пакети со разни тегли,на мама ќе и требат за зимница, а она си знае дека за назад ќе ни ги врати полни.
За малку ќе заборавev а цела година ги собираv најлон врвките од пакувањата на јајцата,ќе им требат на мојте за нижење пипер,се враќам горе да ги земам и тие треба да одат таму а 2-3 и пак ќе се вратат полни тука.
Si otidoa skopjanite,na kogo li go ostavia gradov.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Ако може малку помош скопјани.
Каде има паркинг близу министерството за правда,да е малце поблиску.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Кој батхртизам е првиов пост, па провинцијалецот кога се прошетал до тафталиџе на дупка му личело, леле леле. Некои провинцијалци се бетер од скопјаниве, ќе дојде од некаде кај што куче не лае и ќе ти мрчи што си од Ѓорче или било кое место што не му е центар или аеродром.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Кој батхртизам е првиов пост, па провинцијалецот кога се прошетал до тафталиџе на дупка му личело, леле леле. Некои провинцијалци се бетер од скопјаниве, ќе дојде од некаде кај што куче не лае и ќе ти мрчи што си од Ѓорче или било кое место што не му е центар или аеродром.
Немај гајле, истиот тој, родителите ќе си ги шитне за да има стан/куќа у Тафталиџе.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ако може малку помош скопјани.
Каде има паркинг близу министерството за правда,да е малце поблиску.
катната кај плоштадот вмро и таа карши катната, на отворено. Зависи колку се задржуваш
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
катната кај плоштадот вмро и таа карши катната, на отворено. Зависи колку се задржуваш
Фала многу. Околу два часа би требало да се задржувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom