Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Член од
17 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Grad vo koj sekoj son kje im e ostvaren i grad vo koj mozhe da se filmaat
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Grad vo koj sekoj son kje im e ostvaren i grad vo koj mozhe da se filmaat
Под сонот им спаѓа купување на кола,партиска работа за 400е и стамбен кредит на 30 години.
А филмањето, правење на роденденски забави на децата(лечење и набивање на комплекси)со штекани пари за да се постираат слики на социјалните мрежи.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
Под сонот им спаѓа купување на кола,партиска работа за 400е и стамбен кредит на 30 години.
Не го разбирам ова со станбен кредит на 30 години?
Каде во светот луѓето купуваат стан поинаку а да не е комунистичка држава?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Не го разбирам ова со станбен кредит на 30 години?
Каде во светот луѓето купуваат стан поинаку а да не е комунистичка држава?
Различни плати.
Не дека овие имаат некој друг избор ама да ти го ебам ваквиот сон,Подобро ќе останам во Берово него ли да треба цела плата да ја дадам на кредити 30 години за да на 40 години ме удри срцев удар.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
Различни плати.
Не дека овие имаат некој друг избор ама да ти го ебам ваквиот сон,Подобро ќе останам во Берово него ли да треба цела плата да ја дадам на кредити 30 години за да на 40 години ме удри срцев удар.
Јас пак не те разбирам.
Дали во Берово, дали во Тетово или Њу Јорк...цената да купиш стан е пак 30 години пута Х месечно.
Ретко каде е помалце, ама тоа ќе е 20-25 години.

Од плата тој е начинот да стигнеш до стан/куќа.
Во готово плаќаат само луѓе со сопствен бизнис, или поклон од нивата/куќата што дедо им ја правел па овие чекале да цркне да можат да си овозможат нешто.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Има голема разлика во цените,многу луќе во помалите места купуваат станови и куќи во кеш.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
Има голема разлика во цените,многу луќе во помалите места купуваат станови и куќи во кеш.
Во помалите места купуваат станови и куќи во кеш од плата?
Ај заеби,нема везе...џабе пробувам нешто да објаснам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Nedela,docna popladne.Gledam niz djamot.Po nekoj mig edna kola zastanuva so skripenje tocno pred velzot.Ova mi zalici isto kako koline koga sopiraat vo Holivud koga se dodeluva oskar.Eve i zosto.Soveron brzo izleguva i brza da ja otvori zadnata vrata.Toa zenamu ne moze sama da go stori toa drzi vo racete namesto buket cveke niza so blag piper i druga so vezen piper i nesto luk,koj ne gi stisnale vo bagasnik da ne se iskrsat.Konecno nekako izleguva a soveron brza da i ja otvori i vratata od vlezot,ete bas kako vo Holivud,samo sto ovde nema poslano crvem tepik,a potoa ja potpira vratata so edna polna teska torba.Go otvara i bagasnikot i togas primetuvam deka e toa komsijata do mene i slusam svirka,toa veke druga kola pristignala so drugi akteri koj ke bidat nominirani po godina-dve za skopjani.I toa ke stanat so sigurnost.Se razbira prviov ne ni pomisluva da ja trgne kolata ponastrana od vlezot dodeka se ne ja isprazni,a ene od vtorata so maka izleguva eden postar covek-dedo.A toa e tatkomu na komsijata nad mene skopjanec od Slepce koj mi kazuvase deka mu kazuval na stariot deka vo Skopjeto ima mnogu golema kooperacija pogolema i od onaa vo Ropotovo,more i vo Prilepon nemalo takva golemina i uste mu kazuval deka tamu vo taa koperacija za da kacis gore na sprat ne mora da odis po skalite,tuku skalite odele nagore i na toa starion ne mu veruval pa zatoa resil eve sega i nego da go donese da go vidi toa cudo.
Samo sto zaminaa vo isto vreme ovie dve koli na najbliskoto slobodno mesto karsi na trotoarot i so prednicata vo trevnikot ete ja i tretata po red kola pristignuva i taa tocno pred vlezot.
Vednas gi poznav komsiite od potkrovje,g-din Stoe skopjanecot od Supli kamen i zenatamu Lepa skopjanka od Studena bara, koja prva izleguva no vednas se vraka vo kolata,zaboravila da gi zameni tie sto i se na nozete obuvki so visokite stikli,no se spasi na vreme i tekna inaku nekoj moz ke ja videa vo tie staromodnite.I bas so cekori kako onie po crvenion tepih vo Holivud so toa stiklite go pozema veke izvadeniot kufer so trkalca marka Samsonajt so racka na izvlekuvanje ko da e strujardesa na JAT, a koga pred dvaesetina godini prv pat dojde tuka se sekavam vo race imase tkaena torba i metalna kanta od sirenje so parce ortoma kako racka.Ene i decata istrcuvaat od kolana i vednas se grabaat za nekoj reklamni livcinja od sandacinjata no brzo gi kinat i frlat zad sebe,tie im se veke videni.
Veke cela minuta nema kola pred vlezot,pocna da se zamracuva, ama eve edna i taa zastanuva vo trevnikot ponatamu od vlezot.,aha eve gi kicevskite skopjani,komsii od prizemje.Toa e Naste i Nasteica,imase nekoe cudno ime pa taka i si ja zavikavme i tuka zasto i Naste taka si ja vikase.
Ama eve konecno si ja donela i majkai,so teska maka taa stara ja napustila taa zelena-rascvetena ubavina tamu samo za edno.Nasteica i kazuvala deka tuka vo zooloskata vo Skopjeto imalo zivotni razzni amma i magarinja isti kako nivnoto samo sto bile tuka sareni crno beli.Pa taka utre ke ja nosi tamu da gi vidi tie sareni magarijna.
Veke e temno,nedela navecer e,gledam od djamot, nekoj izleguvaat od vlezot bas koga edna kola pristignuva so svirenje pred niv. Toa prvo pristignatite i doma rastovareni sega se simnale da gi frlat praznite kutii,kesi i nekoe sise vo najbliskata kanta za djeben otpad a ne vo kontehnerot koj e na dvaeset metri od vlezot. Stana veke nekoja guzva,toa tri-cetiri koli veke se naredile pred vlezot so nominirani akteri od dalecni kraista za dobivanje oskar vo ovoj slucaj nagrada narecena licna karta od Skopje, koj site i ke ja dobijat. .
Samo treba da go napravat i toj golem cekor od taa tamosna prirodna sredina do ovaa asfaltna djungla.
Pa dobro ni dojdovte i ne zaboravajte sledniot pat da si donesete po nekoj bilnak poln so vozduh od Kozuv ili Osogovo,kolku za lek,tri vdisnuvanja na den pred spienje.I dobar son vo ova VASE SKOPJE.
❤️
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Каде во Скопје може да најдам луѓе што за пари може да ми помогнат да дигнам некои ствари низ дома да ги пренесеме од едно на друго место?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
12.517
Каде во Скопје може да најдам луѓе што за пари може да ми помогнат да дигнам некои ствари низ дома да ги пренесеме од едно на друго место?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
На јужен булевар и во Ѓорче кај пазарчето.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
UPLAV od motika
(ili koga ke me nema samo cresata da ja najdam ziva)
Ovaa prolet nekade vo Maj mesec vidov na pazar rasad-mladi rodni drvca i zemav dve.Bea po 100 denari koren.Vednas gi nasadiv pred vlez na zgrada i napisam na tabla obavestuvanje deka takvo drvce e 100 denari i koj saka od stanarite da ucestvuva,da nasadime uste.Za eden mesec od 50 stanovi se javi samo eden i toa uste prviot den koga procital ostavil doma kaj mene 100 denari,Eve sega napreduva i negovata cresa ili visna.
Redovno gi navodnuvam drvcata poradi susava no pokraj niv trevata porasna i nad eden metar.Vcera -sinoka semav MOTIKITE i da skopam okolu drvcata,Zemav dve MOTIKI,edna visok da se najde.
Pominuvaa komsii ili zirkaa od terasa ama nikoj ne izrazi zelba da ja zeme vtorata MOTIKA. Sto uplav dobile lugevo od MOTIKA neznam.
Aha,ama glej cudo nekoj gi cule zvucite na MOTIKATA(imase dosta i kamenja) i se simnaa dole na parking da gi trgnat svojte magarinja ,pu-pu koli da ne slucakno ovoj sto lupa so MOTIKANA ne go zagaci i povredi magaareto koe bese na prv red, a dobra vecer komsija sto bese toa samo nie si znaeme,ovie NE.
Sum cul deka nekoj ima uplav od voda ili temnica, nekoj drugi uplav od kucinja ili zmii, a pak nekoj imaat uplav od avioni ili topovi,ama ova do sega ni sum cul ni sum videl,potocno sinoka vodov,site komsii imat nekoj silen uplav od MOTIKI i begaat od niv kako gavol od kkrst.
Ene na pretposlednata slika eden kup diva treva i trnje,ama sega ima li nadlezni da go ocistat toa,bar da go soberat i fr;at,a na poslednata slika vlezot na komsiite za zalenje se ,ama bas se se osusilo.
A za MOTIKA bese muabetov sto mislite moz ne fatile nikogas vo zivot i ne znaat so nea da rabotat izgleda tie bile rodeni za vo administracija taka im bilo pisano.
Aj ke probam pak vecer istoto da ne sum janlas nesto.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.
Фотографија на Angel Janevski.



Treba li da dopisam nesto na ova, o da registraciite na kolite se od .......?
ke ti ja secat cresata sigurno koga ke go potkrene asfaltot korenot za nekoja godina
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Опинокот дигна револуција и ја потисна елегантната ципела од калдрмата. Старата Скопска чаршија изумре и секој занает у него затоа шо денес младиот чоек сака да носи сако, да работи у канцеларија па макар зимал ситнеж од 200 евра. Битно живее у Скопје. Битно носи одело и вечерта ќе тера шема у град. Ќе се паркира со колата пред кафиќ...Ако може и ќе влезе со неа у натре и ќе нарачува од прозор. Ќе се поздрави со сите гангстери на врата дојдени од пичку си мајчину кои ќе ги отворат вратите за девојките со лош вкус за гардероба. Шо е битна гардеробата јеби га? Ем децата се од нашио крај и ако не знаат ќе научат. За џабе ли земјаците се на врата и ги селектираат гостите ко да се зелки пред берење??? Ропакот и по 30-40 години ќе му ја вади душата на Скопје а нема да научи една скопска фраза у својот сељачки вокабулар!!! Нема никад у душа да му влезе љубовта кон Ф.К Вардар, МЗТ Скопје или Работнички...Напротив...Сељакот ќе скандира од некоја трибина пак да се врати 1963 и цело Скопје да се сруши, зашо го мрази градот од кој го јаде лебот од дното на душата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom