Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од Evo XII, 2 ноември 2012.

 1. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  9. Не чуваш зимница на плехот до прозорот. Најинтересно е во Пелагонија кога дува ветер и летаат тегли во дворот.
   
  На Рудници и му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.067
  Допаѓања:
  15.962
  И ти ли чедо? :) И мене ме чепкале за некој збор надвор од дијалектов, ама несвесно е, еден збор одма дели(т).(offtopic)
  Да гласаме за фрижидер во секоја соба низ СД во Македонија? :icon_lol:
   
  На naumdb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Ја би гласала за даска (дури од отпад моеш да ја земеш) и две шајки. :) Ако има ветер, а навечер обично дува сабајлето мислиш дека војна се дешавало со тегли. Доле све е црвено пошо чуваат ајвар и понекад се моча од петти (тазе случка).
   
 4. emission

  emission Гостин

  А знаеш ли дека и Скопјани што учат надвор од Скопје во студентски каде што нема фрижидери го прават истото?
   
 5. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Центар или околните села на Скопје? Од искуство по становиве не глеам тегли, освен можда цвеќиња, ама редовно го гледам тоа во Пелагонија.
   
 6. emission

  emission Гостин

  Центар, Капиштец, Карпош, Ѓорче, Аеродром.
   
 7. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Каде се случува тоа? Во кој град?
   
 8. emission

  emission Гостин

  На пример Софија.
   
 9. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Во Софија претежно студираат од источна Македонија - Струмица или Радовиш. Единствен пример што знам дека студира во Бугарија е моја другарка од Скопје која има сопствен стан таму.
  Студентиве што ги наброи од овие населби не студираат во мали места, најмногу се запишани на Кирил и приватните универзитети.

  Спротивно на ова во Пелагонија се наоѓаат студенти од сите краишта на Македонија со тегли ајвар или туршија наредени пред секој прозор. Ќе сликам за да се уверите дека тоа е навистина така. Доколку еднаш се скрши зошто постои потреба пак да се редат теглите на плехот?
   
 10. emission

  emission Гостин

  Со кој дискутирам јас, не студирале по мали места :facepalm:. Софија е двојно поголема од Скопје. Информирај се малку подобро за да не се брукаш и ти и Скопјаните да ги брукаш со тоа што велиш дека не знаат да се однесуваат културно.
   
  На ProjectOrigin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Јас дискутирам Скопје - помали места. Софија е во Бугарија, отвори тема и дисустирај таму.

  Не знаат да се однесуваат културно луѓето од мали места. Добар процент од нив. Факт. Тоа што го гледам во Пелагонија ми изгледа на се`, освен на културно однесување.
  Друго ако не ти се допаѓа примерот со Пелагонија, ќе ти го посочам примерот со професорка на факултет. Жената беше од Струмица и ми предаваше сметководство еден семестар. Се гледаше дека е кадарна и дека учела меѓутоа предаваш во група каде немаш деца од помали места и предаваш на струмички дијалект.
  Професорката: Ќе пишете там, там и там. Шо се овие проценти, чушки, френки? Аааа буразар неможе така. Малееее зашо вака си напишал?

  И погоди што? Си замина уште првиот семестар, бидејќи не успеа да се прилагоди и да предава на литературен јазик. Ејј предаваш сметководство, мелеш на струмички онака брзо и очекуваш да си разбран од студенти кои се сите од Скопје?
   
 12. DoctorMarno

  DoctorMarno Перач на мозоци

  Член од:
  30 март 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  7
  Петар12345 Се сомневам дека дечкото знае за иронија. Ама како лек би му препорачал чепчиња Курацил, ама сомневам се дека веќе ги има примано.

  ЛИОН, пошо ме мрзи да те тагирам, али и безтоа си тука 24/7 се мењате со Фарангот, чепчињата да ги примаш строго анално, ама веќе имаш искуство со тие нешта па нема да ти е проблем.
  И додека си таму, успат извади си и ја и главата од задникот.
  Безобразен си, со IQ не поголем од оној на црв. Велиш да си ги копам нивите. Да, барем ако дојде до недај боже глад, војна или којтизнае каква нова бедотија, провинцијалциве (тие што имаат ниви) ќе се снајдат да преживеат, а ти што ќе јадеш во Скопјето? Бетон? Па јади бе дечко, нема да ти биде проблем бидејќи јадеш гомна и безтоа.
  За инцесот, не знам, вие повеќе ми изгледате ко опасни мелези. Сте се мешале со секаква крв, се и сешто минало низ Скопјето, а генетиката е зезната ствар.


  Зашто би одел да плукам по Штип, Битола, Прилеп? Тие се прекрасни места, не сум сретнал луѓе од таму што се толку искомплексирани, што се замислени и дигноглави, ко демек единственото добро нешто во нивнот живот е ако потекнуваат од поголем или главниот град.

  Не, никој не ви е крив ако сте мизерни. НЕ СТЕ СПОСОБНИ! И крај.
  Што, ако си роден во Скопје, веднаш треба да ти дадат градоначалничко место, во администрација или било што друго? Не, сега се бара квалитет. Се бараат луѓе кои се сопсобни, а не дали биле од Скопје, та кои му биле родители ова или она. Тоа во приватни фирми. Ако ти е роднина може да те вработи, ко да не те одбијат. Ама ќе се покаже колку си способен.

  И за 63тата. Да, земјотресот е ужасно нешто, ама верувај луѓето се навредуваат кога некои мизерии од ги нарекуваат „провинцијалци“, сељаци или којтизнае што. Затоа ќе ги велат тие нешта.

  И затоа терај си го ти твојот живот, а јас мојот. Не ми се мешај и јас нема да ти се мешам.
  Темава не е твоја, а ни пак форумов, па не можеш да забраниш некому дали ќе коментира или не.
   
  На Srcee му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  6.850
  Допаѓања:
  11.443
  вие сами го спомнавте ова богато прилепско пелегониско село Пашино Рувци
  и велите да најдам некој ода Пашино Рувци во Скопје. Ги има ставрно многу.
  Јас можам веднаш да ти набројам еден куп фамилии,цели семејства од тоа село а се овде на гурбет,живот и мачење во оваа џунгла и хаос наречено Скопје со Асфалт.
  А што го оставиле тоа убаво село и природа таму а богами и мотиката и ралото.
  За сега еден пример со фамилијата Мицаковци,со повеќе женска челад и еден син,едно машко во фамилијата, големо семејство и во некое време многу работно семејство,со многу деца со многу стока со многу ниви и се разбира многу тутун за садење,копање,берење,нижење па калапење па и носење во Прилеп на продавање.Но децата едно по едно сите избегаа не во Прилеп или Битола туку сите во Скопје. На крајот и единственото машко дете фати џаде и правец Скопје и не се врати повеќе во ПАШИНО РУВЦИ.Старите двајца останаа сами.Со стоката и нивите
  Толку товар на својот грб не се издржува.Со години сето сработено се праќаше за Скопје на многуте деца а сега и внуци.Од зимница,чварки и суви пиперки и компир.
  Стариот почина набрзо по некоја година, старата ја донесоа во Скопје, но и таа кутрата си замина од овој свет ама во Скопје...еј умре во Скопје кај петте деца.
  Сакаш ли за друга фамилија да ти кажувам на пример за Пашовски или други,кажи.
  Со почит.......Анчо.
   
 14. DoctorMarno

  DoctorMarno Перач на мозоци

  Член од:
  30 март 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  7
  Kallista
  Се сомневам дека студираат во Софија. Повеќето се на УГД.
  Исто така на УГД има и доста Скопјанчиња. Ама ко за чудо, сите се фини деца, ниту едно не е искомплексирано (освен 1-2) и никој до сега не ги е нарекол провинцијалци.

  Можеби тоа само важи за Скопје. Можеби тоа е она што сака Фарангот да каже цело време, за таа скопска култура:
  Дека само Скопјани имаат право да нарекуваат други провинцијалци.
  О М Г.... :eek:
   
  На ProjectOrigin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. emission

  emission Гостин

  Знаев дека ќе снемаш аргументи и ќе треснеш глупост како „оди дискутирај на друга тема не ме интересира што прават Скопјани кога ќе идат на страна да студираат “. Поентата е дека студенти како студенти ќе се снаоѓаат како знаат и умеат. Пелагонија е изолиран имот а никој од тие студенти што живеат таму не оди по Кисела вода да поти муда и да писка на жени што си пружаат алишта на терасите затоа што не им се свиѓа.

  Однесувањето што не е културно за тебе го прават и Скопјани, не затоа што се некултурни или случно туку затоа што така им налагаат условите. Се надевам дека си доволно паметна да го сфатиш тоа.

  И уште нешто. Студенти од провинција учат на многу престижни универзитети во светот, јас познавам такви и таму никој им нема замерено за култура или слично напротив се почитувани и напедуваат. Таму државата им обезбедила нормални услови за живот и студирање и не е никаков проблем да се прилагодат.
  --- надополнето: 8 април 2013 во 20:06 ---
  Сакам да кажам дека има такви што студираат, огромно мнозинство си студираат во Скопје. Ги има и во Белград и во Солун и по западна европа итн.. Не е тоа поентата. За Софија знам бидејќи сум ги видел затоа спомнав тоа како пример.
   
  На ProjectOrigin и DoctorMarno им се допаѓа ова.

Сподели преку: