Скопје низ призмата на еден Скопјанец

E

emission

Гостин
Мене пак ова ми е кандидат за пост на кој сте се изнасмеале. Демек вон Скопје во своите градови сите се однесуваат клошарски и непристојно и кога ќе отидат во Скопје требало да се однесуваат пристојно. Ебати бљувотините сељандурски.

Не, не е. А за да биде иронијата уште поголема таквите доселеници, провинцијалци како него се најгласните "скопјани" во ваквите теми.
Колку што се сеќавам Анчо во една тема раскажа дека кога се симнал од планина и прв пат стапнал во Скопје не знаел што е сладолед и како истиот се јаде.
Оваа сељандура што си ја цитирал нема поима што пишува, за некаков трол се работи. Цело време пишува за некаква култура и начин на однесување а нема претстава како изгледа тоа кога ќе го запрашаш да објасни каков е тој начин на однесување.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Прво,што е према вас прав Скопјанец или Битолчанец или Радовишанец.
По мое ако во лична карта е место на раѓање Подржи Коњ,тој или таа потекнува од тоа место со име Подржи Коњ,осфен во ретки случаи кога мајката е од Скопје но и се посакало да види планина во последните дни од бременоста или била на гости во Подржи Коњ и се породила таму и таму е запишан-а.Но детето е сепак скопско.
Како досега не уочи што сум кажал за ова прашање,кој од каде е има и факт-гробовите.
Према мене прав жител на некое место би бил некој ако неговите минимум неколку генерации живееле на тоа место, ајде да заокружиме до прадедо.
Ако некој се родил таму, а неговите само што се преселиле незнам по кој основ би го сметале за староседелец во тоа место. Неговиот внук можеби би стекнал таков статус.
Но мислам дека нема врска ова со темата.
П.с и пошто немам обичај да проверувам по гробишта чиј гробови се каде, сепак можеше кратко и јасно да одговориш дека да јас сум или не не сум прав Скопјанец, па макар било тоа и по твоите стандарди за жителство.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Према мене прав жител на некое место би бил некој ако неговите минимум неколку генерации живееле на тоа место, ајде да заокружиме до прадедо.
Ако некој се родил таму, а неговите само што се преселиле незнам по кој основ би го сметале за староседелец во тоа место. Неговиот внук можеби би стекнал таков статус.
Но мислам дека нема врска ова со темата.
П.с и пошто немам обичај да проверувам по гробишта чиј гробови се каде, сепак можеше кратко и јасно да одговориш дека да јас сум или не не сум прав Скопјанец, па макар било тоа и по твоите стандарди за жителство.
Точно така,во се се сложувам,
Јас повеќе би ги сметал за Велешани оние лица од Башино село на 5 км од таму,
или повеќе би ги сметал и би биле Битолчани оние жители од село Лавци,
отколку за скопјани оние од Волково, Кисела јабука и новоселски пат на 20 км од ск.
Затоа што жителите од Башино село, се цел живот поврзани со Велес,било за работа,било за школство,било за здравство па ако сакате и оглав за магарето да купи ако му треба одел во Велес на пазар,така е и за жителите од село Лавци,
важи ова наспрема градот Битола,цел живот се поврзани со Битола во СЕ.
Но овие жители на Новоселски пат,Гологузица,Кисела јабука,Волково,не се дојдени од околните скопски села туку најповеќе од западна Македонија - Кичеа,Дебарца,
море ако сакате еве:од Издеглавје,Турје,Слатино, море и Здуње и Самоков со Инче.
Ама е ова ве мачи што баш овие се прават најголеми Ск. демек они од кога дошле Скопје го направиле,пред тоа било село,тука предначат и твојте Бт.
(а баш тие и си немаат свој гробови на тамошните стари гробишта -ако ги има)
Јас не сакам да сум се родел овде.

Утре во една нова тема ќе го повеќе објаснам ова.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Како не ви се смачи од вакви теми...
Не знам дали е постирано, но
http://whenyouliveinskopje.tumblr.com/post/47291291467/when-you-hear-someone-claim-his-parents-are-originally
Picture 174.jpg Живеам неколку месеци во нововселена зграда
Како не му се смачи,на некој комшија неколку пати да го остава вака отпадот во влезот или на скалите. Еднаш го фрлив во контејнер друг пат тоа го стори чистачката,но еве утрово се симнувам во 8,00 часот пак отпад доле до скалите до лифтот.Внатре некои опаковки од подароци за роденден,на една читам.
Со здравје да си ги носиш АЦЕ. Не познавам ниеден комшија,и нема да ги запознаам никогаш сите како се викаат (но овој ќе се трудам да го дознаам).Сигурно е некој господин из Београда. Што мислите вие. Кој може да биде овој господин и од каде.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Не знам Анчо, сигурно не му пишува на отпадот од кој град е. А и едноставно не се замарам со други… битно е да знам јас што сум и од кај сум.
 

DoctorMarno

Перач на мозоци
Член од
30 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
7
И после немало да се пее:
„ Да даде Господ, пак да се врати 63та.“
И да се врати, сега ќе формираме сојуз останатите градови и на СкУпјани ќе пратиме еден така поголем РОГ ,од воловите што секој провинцијалец си ги пасе секој ден среде град -_-, за да си го набијат во аналниот отвор. Пошто цело време на нас провинцијалците ни е во план да го чекаме следниот земјотрес и да го докрајчиме Скопје и скУпјани. Пошто нели вака веќе ве уништивме, па со земјотресот ќе ве докрајчиме.
Исто така во план ни е Велес да биде следниот главен град, а дел од администрацијата да биде во Штип, Битола и Прилеп.
Се собираме еднаш месечно, на полна месечина, играме околу мртви мачки и палеме свеќи. СТРОГО ЗАБРАНЕТО ПРИСУСТВО НА СКУПЈАНИ! ПОШО НИЕ ЗНАЕМЕ КОИ СЕ „ВИСТИНСКИТЕ СКУПЈАНИ, А КОИ ЛАЖЛИВИ СМРДЛИВИ СЕЉАЦИ!“


Е македонче македонче, ќе си страдаш ти целиот живот. Некој на скопјанчињата ќе им ја полни главата за чист град, пошо другите македонци од другите градови се ПОГАНИ СЕЉАЧИШТА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ИСТРЕБАТ! , а косовари полека ќе им го ебат мамето.

Ама сепак, можеби и тоа им е она што им останува. Тоа е можеби нешто што некогаш постигнале во живот, да се курчат дeка се од Скопје. Нека, нека се радуваат. Треба малце радост и на ситните души.

И шо викаш Анчо, некој сеЉак земал работата на внука ти... Цццц. Кажи кој е, пизда му материна, он да расплакува скУпски девојки. Безобразие.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Прегледај го приврзокот 61756Живеам неколку месеци во нововселена зграда
Како не му се смачи,на некој комшија неколку пати да го остава вака отпадот во влезот или на скалите. Еднаш го фрлив во контејнер друг пат тоа го стори чистачката,но еве утрово се симнувам во 8,00 часот пак отпад доле до скалите до лифтот.Внатре некои опаковки од подароци за роденден,на една читам.
Со здравје да си ги носиш АЦЕ. Не познавам ниеден комшија,и нема да ги запознаам никогаш сите како се викаат (но овој ќе се трудам да го дознаам).Сигурно е некој господин из Београда. Што мислите вие. Кој може да биде овој господин и од каде.
Живеам во стара зграда каде претежно се скопски фамилии, барем по дијалектот им се познава. Студенти други во влезов немам сретнато.
Денеска баш пред да одам на факултет си седам во кујна, кога гледам од пенџере си се "спушти" случјано една ќеса со ѓубре. Највероватно им се лизнала од балкон случајно.
Јас пример имам битолско-прилепско потекло,а родена сум во Охрид. Често ги мешам дијалектите, па никогаш не ми се случило да се најдам во конфликт со некој баш зошто неможам да се прилагодам на охридскиот дијалект до крај или да се прави дека не ме разбира.
Културата секој си ја носи од дома,а не од Струмица, Пехчево, Кичево и незнам ти каде.
Anco и сите останати на темава шо не просветлувате за нивоата на култура и начинот на однесување: пред да плукните во туѓ двор(шо веќе во многу наврати го направивте), зачистете си го вашиот.
Ви сметаат дојденците,а и вашите предци некогаш биле дојдени Скопје. Исто е,само различно времето.
Крај краева Anco, на ќерка ти и зел работно место некој шо не е од Скопје, не и зел за инает нејзин, туку од шо бара работа.
Исто така,чисто сумљам дека некој шо не е студент, би прифатил да живее во Скопје и да работи за мизерна плата ако воопшто не му се исплаќа. Прво тргни од киријата и тоа колку се често напумпани цените.
Зарем би прифатил и ти да работиш за 5000 денари плата, а да плаќаш кирија ете минимум 50 евра+сметки? На вода ќе живееш цел месец?
Така да,секој ида Скопје за работа и тоа работа шо или ќе му биди само отскочна даска или работа шо ќе му донеси некаков приход.

Некој спомна и за факултети како имало во секое село. Од УКИМ пример дисперзираните студии ги имаат сфатено како вондредни студии. Кога се можи се оди на предавања, се полага итн.
И тука е личен избор. Ако ви е стало до толку, соберете се сите скопјани, потпишете петиција само скопјани да студираат на УКИМ, нека се ограничи квотата за факултет и чао пријатно.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 102.jpg
помисли ли на ова кога го пишуваше текстот,знаеш ли од каде е ова дете.
--- надополнето: 8 април 2013 во 16:30 ---
И после немало да се пее:
Да даде Господ, пак да се врати 63та.“
И да се врати, сега ќе формираме сојуз останатите градови и на СкУпјани ќе пратиме еден така поголем РОГ ,од воловите што секој провинцијалец си ги пасе секој ден среде град -_-, за да си го набијат во аналниот отвор. Пошто цело време на нас провинцијалците ни е во план да го чекаме следниот земјотрес и да го докрајчиме Скопје и скУпјани. Пошто нели вака веќе ве уништивме, па со земјотресот ќе ве докрајчиме.
Исто така во план ни е Велес да биде следниот главен град, а дел од администрацијата да биде во Штип, Битола и Прилеп.
Се собираме еднаш месечно, на полна месечина, играме околу мртви мачки и палеме свеќи. СТРОГО ЗАБРАНЕТО ПРИСУСТВО НА СКУПЈАНИ! ПОШО НИЕ ЗНАЕМЕ КОИ СЕ „ВИСТИНСКИТЕ СКУПЈАНИ, А КОИ ЛАЖЛИВИ СМРДЛИВИ СЕЉАЦИ!“


Е македонче македонче, ќе си страдаш ти целиот живот. Некој на скопјанчињата ќе им ја полни главата за чист град, пошо другите македонци од другите градови се ПОГАНИ СЕЉАЧИШТА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ИСТРЕБАТ! , а косовари полека ќе им го ебат мамето.

Ама сепак, можеби и тоа им е она што им останува. Тоа е можеби нешто што некогаш постигнале во живот, да се курчат дeка се од Скопје. Нека, нека се радуваат. Треба малце радост и на ситните души.

И шо викаш Анчо, некој сеЉак земал работата на внука ти... Цццц. Кажи кој е, пизда му материна, он да расплакува скУпски девојки. Безобразие.
--- надополнето: 8 април 2013 во 16:42 ---
Загинати за време на земјотресот во Скопје,граѓани на република Македонија.
Загинати со почетна буква „З“ од презимето
-Зарков Васо од Кавадарци
-Завировска Олга од Врање
-Завировска Светлана од Београд
-Здравковиќ Стојан од Лесковац
- Здравковска Марика од Неготино
-Страхил Нада од Штип
-Зелнула Зеља од Приштина
-Зенделски Ванчо од Штип
= Да не се стори повеќе никогаш земјотрес,бар не во оваа наша мала-мила Македонија
гризни си го јазикот-поврати си го зборот, тоа не е убаво што го викаш и бараш и сакаш
СМРТА НЕ БИРА КОЈ ОД КАДЕ Е И КАКО СЕ ВИКА И КОЈ МУ Е ТАТКО
-
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
И после немало да се пее:
„ Да даде Господ, пак да се врати 63та.“
И да се врати, сега ќе формираме сојуз останатите градови и на СкУпјани ќе пратиме еден така поголем РОГ ,од воловите што секој провинцијалец си ги пасе секој ден среде град -_-, за да си го набијат во аналниот отвор. Пошто цело време на нас провинцијалците ни е во план да го чекаме следниот земјотрес и да го докрајчиме Скопје и скУпјани. Пошто нели вака веќе ве уништивме, па со земјотресот ќе ве докрајчиме.
Исто така во план ни е Велес да биде следниот главен град, а дел од администрацијата да биде во Штип, Битола и Прилеп.
Се собираме еднаш месечно, на полна месечина, играме околу мртви мачки и палеме свеќи. СТРОГО ЗАБРАНЕТО ПРИСУСТВО НА СКУПЈАНИ! ПОШО НИЕ ЗНАЕМЕ КОИ СЕ „ВИСТИНСКИТЕ СКУПЈАНИ, А КОИ ЛАЖЛИВИ СМРДЛИВИ СЕЉАЦИ!“


Е македонче македонче, ќе си страдаш ти целиот живот. Некој на скопјанчињата ќе им ја полни главата за чист град, пошо другите македонци од другите градови се ПОГАНИ СЕЉАЧИШТА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ИСТРЕБАТ! , а косовари полека ќе им го ебат мамето.

Ама сепак, можеби и тоа им е она што им останува. Тоа е можеби нешто што некогаш постигнале во живот, да се курчат дeка се од Скопје. Нека, нека се радуваат. Треба малце радост и на ситните души.

И шо викаш Анчо, некој сеЉак земал работата на внука ти... Цццц. Кажи кој е, пизда му материна, он да расплакува скУпски девојки. Безобразие.
Абе Копиљ , сега што сме ние криви од Скопје што си дете од инцест, и што не те абортирале на време. Дојди во Скопје и почни вака да јадеш гомна како што си силен на форум. Па ќе ја поправат грешката што мајка ти ја има направено. Ај сега иди и копај ја нивата тежок е живот аргатски а уште потежок кога си тежок комплексаш. а уште толку е потешко и кога ќе си дете од инцест однос. Ај сега гитла !
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
сите не Скопјани = дело на инцест + аргатлук.
Браво ЛАВУ. Македонија сесака со дела. Смрт за провинцијалци. Само хитлер за нив.
Типично за вмровче - патриотче.
толку си глуп, зарем не гледаш дека постот му е ироничен.
*LION*
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
сите не Скопјани = дело на инцест + аргатлук.
Браво ЛАВУ. Македонија сесака со дела. Смрт за провинцијалци. Само хитлер за нив.
Типично за вмровче - патриотче.
толку си глуп, зарем не гледаш дека постот му е ироничен.
*LION*
Постот за ''докторот'' беше наменет ама изгледа и ти се препозна во текстот. И што кур барате во темата Скопје низ призмата на Скопјанец да коменттирате кога не сте од Скопје.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Постот за ''докторот'' беше наменет ама изгледа и ти се препозна во текстот. И што кур барате во темата Скопје низ призмата на Скопјанец да коменттирате кога не сте од Скопје.
кој си па ти да кажуваш кој кај да коментира. Имаш копче пријави, че го средат модераторите. Ама ти си го кажа то шо ти лежи на душа. Проста раја упм. Ебати скопската култура.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
кој си па ти да кажуваш кој кај да коментира. Имаш копче пријави, че го средат модераторите. Ама ти си го кажа то шо ти лежи на душа. Проста раја упм. Ебати скопската култура.
Се утепавте од оф топици пишување темата од Скопје низ призмата на еден Скопјанец . ја претворивте во Како еден провинцијалец мисли дека треба да изгледа Скопје. Не сум видел Скопјани да серат по теми за Битола, Прилеп,Штип или било кој друг град. Ама чим се спомне Скопје провинцијалците одма му се пуштаат на темата за Скопје и плукаат по Скопје и Скопјани , и после ние сме никакви а вие сте биле културни. На типот викаш му бил саркастичен постот. На него не му погинал некој близок од земјотресот па да прави некој сарказам на негова сметка. Сарказам мава за Пеколот што го поминал Скопје. И ти најде мене да ми сереш што сум кажал на инцестов. Јас не сум ти дошол во темата за твоето село/град да ти кажувам каков си ти и како е твоето село/град. Ти и останатите кај нас доаѓате. Ги узурпиирате темите и ги претварате во Клиника за лечење комплекси. Никат на ниеден град село и што да е во Македонија не сум посакувал ништо лошо нити на жителите од тоа село/град. За на крај да гледам некој провинциски лингур да ми јаде гомна за земјотресот и да вика рогови во гз да си ставиме така кај мајка му нека пика. И не биди ебан инцест и ти што го браниш дегенеретиков. А сега биди фин кажи од кој град/ село си па јас да отворам тема Градот XXXX низ примзата на еден XXXXXXX. Па да почнеме и ние да ве рибаме а за вашите Градови и села има доста материјал за бришење патос! Ајде не се срами пофали се од кој Град/село си.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Се утепавте од оф топици пишување темата од Скопје низ призмата на еден Скопјанец . ја претворивте во Како еден провинцијалец мисли дека треба да изгледа Скопје. Не сум видел Скопјани да серат по теми за Битола, Прилеп,Штип или било кој друг град. Ама чим се спомне Скопје провинцијалците одма му се пуштаат на темата за Скопје и плукаат по Скопје и Скопјани , и после ние сме никакви а вие сте биле културни. На типот викаш му бил саркастичен постот. На него не му погинал некој близок од земјотресот па да прави некој сарказам на негова сметка. Сарказам мава за Пеколот што го поминал Скопје. И ти најде мене да ми сереш што сум кажал на инцестов. Јас не сум ти дошол во темата за твоето село/град да ти кажувам каков си ти и како е твоето село/град. Ти и останатите кај нас доаѓате. Ги узурпиирате темите и ги претварате во Клиника за лечење комплекси. Никат на ниеден град село и што да е во Македонија не сум посакувал ништо лошо нити на жителите од тоа село/град. За на крај да гледам некој провинциски лингур да ми јаде гомна за земјотресот и да вика рогови во гз да си ставиме така кај мајка му нека пика. И не биди ебан инцест и ти што го браниш дегенеретиков. А сега биди фин кажи од кој град/ село си па јас да отворам тема Градот XXXX низ примзата на еден XXXXXXX. Па да почнеме и ние да ве рибаме а за вашите Градови и села има доста материјал за бришење патос! Ајде не се срами пофали се од кој Град/село си.
Јас сум по потекло од Мариово, а живеам во Прилеп. Потомок на Димко Сарванов, познат во врмровски кругови како Димче Могилче. Среќен?
јас се радувам што шура ќе ми стани. Толку трагично да се сфакало што некое битолско чупе ќе стапи во брак со Скопјанец чудо:( Ама во знак на извинување кога ќе играат Вардар - Палистер . место транспарент ШУРА ТИ ЛИ СИ БЕ! Ќе има нов транспарент ДОБРЕДОЈДЕ ШУРА:D
секој ќе пишува кај што сака.. Да ги немаше ваквите твои постви, и поствите на кој се пропагира чисто скопје, скопје - затворен град, провинцијалците назад во провинција никој немаше тука да ти пишува. Ти и некои други членови, почувате секогаш да плукате по провинцијалци, секад. Ајде најди тема или пост кадешто некој од провинција прв почнува со навреди.
Патем јас при прво видување на постот му стегнав пријава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom