Скопје во иднина

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.248
Поени од реакции
27.612
Може ли некако да нарачам и за мене еден споменик?
Уствари е подобро да се донесе нов закон ''Споменик за секое семејство''.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дали ми се причини или навистина некој сака до „убави“ културно ориентирани градби кои коштаат исто толку сака да заташка еден кумулативно исто толку скап но практично многу побитен проект наречен, ПОДЗЕМНА СОБРАЌАЈНИЦА ВО ЦЕНТАР?
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189




Во глобала ќе биде подобро отколку што е сега.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дали ми се причини или навистина некој сака до „убави“ културно ориентирани градби кои коштаат исто толку сака да заташка еден кумулативно исто толку скап но практично многу побитен проект наречен, ПОДЗЕМНА СОБРАЌАЈНИЦА ВО ЦЕНТАР?
Да Да. Уште некоја година и ко кинезине со точаци ќе почнеме да се движиме.

Башка со оној Еврејскиот центар која грешка ја направија кај стара автобуска. Тука да имаше две катни гаражи, сите ќе си паркираа тука, на пр. 10 денари саат, на никој не му е проблем, и после од тука ќе се разработеше и старата чаршија и на овој потег од плоштад до рамстор ваму пешачка зона моеш да си ја користиш.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Дали ми се причини или навистина некој сака до „убави“ културно ориентирани градби кои коштаат исто толку сака да заташка еден кумулативно исто толку скап но практично многу побитен проект наречен, ПОДЗЕМНА СОБРАЌАЈНИЦА ВО ЦЕНТАР?
Нема 8.000.000 жители во Скопје за метро или за нешто друго, а и верувам дека метро е огромна инвестиција, која може да кошта до 5 милиарди евра. Според мене сепак треба да се мисли за сообраќајот во Скопје, проширување булевари и градење нови улици.Надвозникот го намали сообраќајот во градот но сепак треба да се мисли и долгорочно со сообраќајот.

Второ, на темава ми се допаѓа градот. Ќе добие изглед како Прага и Будимпешта и ќе имаме наша гордост. Не живеам во Скопје и секако не ги знам побитните проблеми, но секако дека ја подржувам идејата за градење до тој степен што нема да се претера и да се пренатрупува.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Боби[Мкд];3287324 напиша:
Нема 8.000.000 жители во Скопје за метро или за нешто друго, а и верувам дека метро е огромна инвестиција, која може да кошта до 5 милиарди евра. Според мене сепак треба да се мисли за сообраќајот во Скопје, проширување булевари и градење нови улици.Надвозникот го намали сообраќајот во градот но сепак треба да се мисли и долгорочно со сообраќајот.

Второ, на темава ми се допаѓа градот. Ќе добие изглед како Прага и Будимпешта и ќе имаме наша гордост. Не живеам во Скопје и секако не ги знам побитните проблеми, но секако дека ја подржувам идејата за градење до тој степен што нема да се претера и да се пренатрупува.
Подземна сообраќајница не е исто што и подземен јавен транспорт, читај, размисли па одговори пред да се изрезилиш пак ко овојпат.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Кога Скопје ќе изгледа вака,јас веројатно нема да бидам жива...:vozbud:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Боби[Мкд];3287324 напиша:
Нема 8.000.000 жители во Скопје за метро или за нешто друго, а и верувам дека метро е огромна инвестиција, која може да кошта до 5 милиарди евра. Според мене сепак треба да се мисли за сообраќајот во Скопје, проширување булевари и градење нови улици.Надвозникот го намали сообраќајот во градот но сепак треба да се мисли и долгорочно со сообраќајот.
.
Па на тоа и се мислеше во постот кој ти го цитираше,подземна сообракајница,подземен булевар кој ке ја поврзува Партизанска со Кузман Јосифовски Питу и ке поминува под плоштадот..
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634




Во глобала ќе биде подобро отколку што е сега.
одлична споредба - соц-кубикизмот освен сивило не донесе ништо.

целава галама на одредени медиуми и центри е од политилка природа...да го градеше ова СДС Латас ке правеше дебати а миленко ке ја водеше архибригадата...

на сите ни се допага, дури и на душманите...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.248
Поени од реакции
27.612
Мислам дека премногу доцниме за ова. Кога европските градови градеа ваква инфраструктура, нас предците на чичко Онур и господин Бурхан не држеа со желесна рака. Ова е само уште еден очаен обид за влез во ЕУ.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Боби[Мкд];3287324 напиша:
Нема 8.000.000 жители во Скопје за метро или за нешто друго, а и верувам дека метро е огромна инвестиција, која може да кошта до 5 милиарди евра. Според мене сепак треба да се мисли за сообраќајот во Скопје, проширување булевари и градење нови улици.Надвозникот го намали сообраќајот во градот но сепак треба да се мисли и долгорочно со сообраќајот.

Второ, на темава ми се допаѓа градот. Ќе добие изглед како Прага и Будимпешта и ќе имаме наша гордост. Не живеам во Скопје и секако не ги знам побитните проблеми, но секако дека ја подржувам идејата за градење до тој степен што нема да се претера и да се пренатрупува.
Не е можно толку да вреди,бар не таа километража која е потребна на Скопје
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Дали ми се причини или навистина некој сака до „убави“ културно ориентирани градби кои коштаат исто толку сака да заташка еден кумулативно исто толку скап но практично многу побитен проект наречен, ПОДЗЕМНА СОБРАЌАЈНИЦА ВО ЦЕНТАР?
Планот за подземна сообраќајница е во изработка колку што сум информиран и треба да се движи на потег од соборниот храм до новата железничка.
Да сме живи и здрави и тоа ќе го дочекаме
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
wow Прекрасно, мене ми се допаѓа многу, барем пола од ова да биде реализирано Скопје ќе заличи на европска метропола.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/vizija-za-skopje-2014-integralno

СУпер изгледа, само напред и да остварите се што сте покажале и замислиле.
Само да ве потсетам дека не му е потребен златен период само на Скопје, ами на цела Македонија. Вакви проекти се потребни во секој град од нашава земја.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom