Скопје Филм Фестивал

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
ЌЕ ГО ГЛЕДАМ КЈУБРИК НА КИНО!!! :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.373
Катастрофа, ко и по обичај на СФФ. Само неколку интересни наслови, другото или застарено, или без врска (освен ретроспективата на Кјубрик). Пример: меѓу гала проекциите - ниту едно звучно режисерско име, од авторските филмови Aquarius и The Happiest Day in the Life of Olli Maki веќе имаа проекции на фестивали кај нас, Viva беше кандидат за Оскар за 2015, они сега го носат... Единствено Le Disciple на Кирил Серебреников ми фати око - лани беше во конкуренција за европска филмска награда, па и Endless Poetry на Ходоровски. А веројатно ќе го гледам само Ах, љубов моја на Коле.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Катастрофа, ко и по обичај на СФФ. Само неколку интересни наслови, другото или застарено, или без врска (освен ретроспективата на Кјубрик). Пример: меѓу гала проекциите - ниту едно звучно режисерско име, од авторските филмови Aquarius и The Happiest Day in the Life of Olli Maki веќе имаа проекции на фестивали кај нас, Viva беше кандидат за Оскар за 2015, они сега го носат... Единствено Le Disciple на Кирил Серебреников ми фати око - лани беше во конкуренција за европска филмска награда, па и Endless Poetry на Ходоровски. А веројатно ќе го гледам само Ах, љубов моја на Коле.
Лани имаше добри филмови, доста подобри.
Годинава некако млитаво. Освен македонскиот и полу-македонскиот Реквием за госпоѓа Ј ништо не ми фаќа око. Пола филмови се излезени на торент, другата половина се небитни. :icon_mrgr:

За Ах, љубов моја тешко да набавиш карти. :D
Лани Лазар го гледаа само екипата на филмот и роднините на луѓето од екипа. Годинава не верувам дека ќе е поразлично.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Знае некој Кјубрик од што ќе се проектира? Филмска проекција ќе е или дигитална?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Истото мислење го делам и јас, ептен просечна програма.

Препорака за бразислкиот Aquarius да си го глеате во кино. Јас би сакал Реквием за госпоѓа Ј да го изгледам, и можеби некој од Кјубриковите. Викендот сум во Скопје, така да ќе фрлам око на нешто.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Лани кога излезе програмата?
Недела-две пред почеток чинам така?

Значи има уште 3 недели чекање тука за програма :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Лани кога излезе програмата?
Недела-две пред почеток чинам така?

Значи има уште 3 недели чекање тука за програма :D
Ги прецени и ти со две недели пред почеток.
Лани ја објавија на 18ти, а на 20ти им почна фестивалот.
Јас ќе се радувам и 5 дена унапред да излезе, барем да не се договарам у 5 до 12.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Ги прецени и ти со две недели пред почеток.
Лани ја објавија на 18ти, а на 20ти им почна фестивалот.
Јас ќе се радувам и 5 дена унапред да излезе, барем да не се договарам у 5 до 12.
Јас сакам да верувам дека @MyloXyloto ќе пишува информации во темава пошто лани ако не се лажам пар информации така пиша пред да излез официјалната програма....ама можда со Синедејс сум го смешал :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас сакам да верувам дека @MyloXyloto ќе пишува информации во темава пошто лани ако не се лажам пар информации така пиша пред да излез официјалната програма....ама можда со Синедејс сум го смешал :D
Си ме смешал со Синедејс изгледа :D доцнат овие стандарт секоја година.... несериозни се бе мајка му стара, јас да сум организатор еден месец унапред се ќе е објавено. :kafence:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Во „Програма на европски филмови“ најавени се италијанскиот Cuori Puri (2017), норвешкиот Skyggenes dal (2017), бугарскиот 3/4 (2017) и данскиот Holiday (2018).

Во „Панорама на светски филм“ ќе играат палестинскиот The Reports on Sarah and Saleem (2018), мароканскиот Razzia (2017), бангладешкиот Live from Dhaka (2016).

Ќе има ретроспектива на филмовите и на Хичкок, а во македонскиот дел од програмата најавени се краткометражните „Види ја ти неа“ и „Последната камбана“.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Од домашната продукција, годинава, премиери ќе имаат долгометражниот игран филм Годината на мајмунот на Владимир Блажевски, документарните долгометражни Македонскиот Дон Кихот на Константин Плевнеш и Кобра (за Шабан Трстена) во режија на Игор Иванов - Изи, краткиот документарец Водата на Подлешанов и Каракаш и краткометражните играни Мишко на Багашов и Другиот на Батухан Ибрахим.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom