Скопје Филм Фестивал

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Нема карти за Лазар. (y)
Како бе нема (n) (n) Значи ќе се гледа по фестивалот :гомце:

Еј а да не знаете дали Џган ќе продолжи бар уште некоја недела по СФФ, го пропуштив :place:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.552
Како бе нема (n) (n) Значи ќе се гледа по фестивалот :гомце:

Еј а да не знаете дали Џган ќе продолжи бар уште некоја недела по СФФ, го пропуштив :place:
И јас го пропуштив, но до среда е сигурно на репертоар, зашто во среда се менува програмата, па ќе гледам до среда да го ѕирнам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
И јас го пропуштив, но до среда е сигурно на репертоар, зашто во среда се менува програмата, па ќе гледам до среда да го ѕирнам.
Во Синеплекс игра уште мислам. :D
А за Лазар ако го гледам, ќе ви кажам дали е добар. :boksix:
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Интересно филмче испадна Сен Амур. Роуд-трип, со подвижна камера ко со нив да си во филмот. Добар хумор. Депардје и белгијанецот со чкљ презиме одлични. Жули од Revenants исто интересен лик имаше.
П.С. И Луси имаше камео од Revenants. А и Кјара Мастројани и писателов Уелбек кој не ги ни препознав.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Никој ништо не изгледа или да? :noze:
Јас сум зафатен со факултетот и проекти триста, презентации едно др и немам баш време. Се надевам бар некој ќе изгледам до четврток.

Иначе, El Clan, Where to Invade Next веќе ги има по торентите, треба уште некој да проверам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
За овие 4 дена еве што беше на репертоар кај мене.
Saint-Amour (2015) кажав и` погоре интересно филмче.

Son of Saul (2015) - добар, али не ме допре. Јбг, а филм за холокауст ако не те допре, ебате филмот. Тој некој touch ми фалеше низ цел филм и затоа 4/5, а не 5/5.

Belgica (2016) - овој изненадувачки ептен ми се свиѓаше. Посебно музиката. 4/5

Men and chicken (2015) - смешно-чуден филм. Микелсен прејак. :D 3,5/5

El clan (2015) - аргентинците се мајстори за филм. Добар и овој 3.5/5

Лазар (2015) - наш Лазе малце ме разочара. Можда пошто имав очекувања. У глобала добра камера, фотографија, боја, локациите (Штип на моменти изгледаше ко Ница или некој друг град од Азурната обала, на моменти ко Рим, Венеција со сокачињата.:D). Добра глума од Наташа Петровиќ, Дејан Лилиќ, Хрватов Горан Навојец (човекот стварно се потрудил да го фати акцентот македонски и звучеше доста природно). Ведран Живолиќ ака Лазар ми беше блед, посебно ме нервираше кога збореше. Ако немаше англиски превод, пола немаше да го разберам. И нек им каже некој на странциве дека нашето Л е тврдо, а не лигаво како нивното. :D И ко скоро секој филм понекоја дупка у сценарио. Али у глобала океј. 3/5.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Нешто за годинава има најави за програмата или?

...све мислам имав читано нешто во некоја тема...ама очигледно нe била оваа..
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Засега објавија дека ќе има ретроспектива на Стенли Кјубрик. :D

Рано е за програмите, таму 15ти ваљда ќе објават програма, на 5 дена пред фестивал.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Засега објавија дека ќе има ретроспектива на Стенли Кјубрик. :D

Рано е за програмите, таму 15ти ваљда ќе објават програма, на 5 дена пред фестивал.
Видов лани така било пар дена пред старт, али мислев филм два да не има најава :D

Ете дознав за Кјубрик од тебе иначе немаше да знам (y)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Еве ја и првата новост:
„Ах, љубов моја“ - најновиот филм на Коле Ангеловски ќе има премиера на СФФ на 21 април, а по фестивалот ќе го пуштат во кино. :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Реквием за госпоѓа Ј ќе го отвори фестивалот.

Српско - македонска копродукција што премиерно ја прикажаа на Берлинале, лапна таму некаква награда и за два месеци прошета доста фестивали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom