Скопје Филм Фестивал

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.891
Поени од реакции
84.230
Почнаа со најави и билборди.

Чекаме утре програма онда..
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Годинава и јас ќе сум дел од тимот, па ќе се видиме во Милениум, Фросина.
Инаку програма мислам понеделник, вторник ќе има, денес нешто постери печатење и слично.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.891
Поени од реакции
84.230
Годинава и јас ќе сум дел од тимот, па ќе се видиме во Милениум, Фросина.
Инаку програма мислам понеделник, вторник ќе има, денес нешто постери печатење и слично.
A не даваш спојлери а ? :D

Касно бе понеделник :/
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Што да давам и јас повеќе од тоа не знам. Не сум во организацискиот тим, туку во претставителниот тим. :icon_lol:
п.с. може грешам за програмата, ама така наслушнав. :icon_mrgr:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Не ми е нешто програмава.

Eве што најверојатно ќе глеам: El Clan, Лазар, Fire at the Sea, Marguerite, Being 17. Многу ми се глеа овој Neon Bull ама не знам дали ќе бидам во Скопје во четврток.[DOUBLEPOST=1461194055][/DOUBLEPOST]И како што е редот, листа на letterboxd.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Вчера го гледав дома, "Мочуришта" (Marshland/La isla mínima), нов шпански филм, крими трилерче што многу ме потсеќаше и асоцираше на Тру Детектив, првата сезона, кога играше Метју. Одлична кинематографија има филмот, локациите односно пејсажите каде што е сниман визуелно го прават да изгледа многу моќно. Филмот бил на еден куп феситвали и собрал се живо и диво од награди, можеби не се сите А категорија, но како и да е. Ако сакате опуштено релаксирачко филмче како за пред спиење, гледајте го. Среда 27.04, 20:00 часот во Милениум ќе биде.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
До негде се согласувам со тебе Мајло, ама па и од ноември (Синедејс) каде ги даваат сите позначајни филмови во годината до април (кога се одржува СФФ) освен Берлинале, друг позначаен фестивал и немаше, а и слабо излегуваат добри филмови во тој период од годината. А и годинава програмата на Берлинале не ме бендиса нешто. :( Освен овој на Танович што можеле да го земат од таму, друго слабо. Дури ни победникот не ми се гледа. За разлика од Синедејс кога имаш Берлинале, Кан, Венеција и доста други фестивалчиња, па можеш одлична програма да направиш.
Плус фестивалчево е со помал буџет и за тие пари ја мислам добри филмови имаат донесено.
Годинава криво ми е што нема да можам да ги погледнам бугарскиот Семејни реликвии, Неонски бик и кратките македонски и шпански филмчиња.
Во план ми се Сен Амур, Синот на Шаул, Мажи и кокошки, Лазар, Керол, Да се биде 17-годишен.
Али најќејф ми е за Лазар. :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Јас веќе имам гледано 3 од програмата: Carol, Suffragette и Son of Saul, а сакам да ги гледам:

ЗАДОЛЖИТЕЛНО:
-Belgica (од режисерот на Broken Circle Breakdown, Феликс ван Гронинген, имаше премиера на Санденс годинава и зеде награда за најдобра режија во програмата на странски филмови)
-Лазар (а се плашам дека баш негоо нема да можам да го гледам, во многу лош термин е ставен, сигурен сум дека ќе сум на работа тогаш).
-Mon Roi (од Кан лани, @MyloXyloto ми го препорачуваше, а ако не се лажам, актерката собра некоја награда на Кан, ама овој па многу доцна е проекцијата, во 22:00)

ЗЛАТНИ РЕЗЕРВИ:
-El Clan
-The Club (иако го имам на хард диск уште од пред некој месец и уште ми седи неизгледан)

Многу би било интересно да се види како ќе изгледаат сите тие гро планови од Son of Saul на филмско платно, но ептен сега тазе ми е гледан и не знам дали би можел пак. Некако не сакам (Саул) да поминува(м) низ истата тортура. :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom