Скопско vs. Златен Даб

Најдобро македонско пиво


  • Вкупно гласачи
    304

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Дабот ми е грд, на крајот има као киселкаст вкус неможам да го поднесам, така да Скопско да земам is more likely. Исто сеа и ова Македонсково пиво е супер, многу поубаво од дабот и скопското.

А од странски пива се знае, Амстел си растура, поубаво пиво здравје.
 
C

cige

Гостин
Дабот ми е грд, на крајот има као киселкаст вкус неможам да го поднесам, така да Скопско да земам is more likely. Исто сеа и ова Македонсково пиво е супер, многу поубаво од дабот и скопското.

А од странски пива се знае, Амстел си растура, поубаво пиво здравје.
А скопското не ти го бетонира стомакот?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дабот ми е грд, на крајот има као киселкаст вкус неможам да го поднесам,

А од странски пива се знае, Амстел си растура, поубаво пиво здравје.
This. Како кората од дрвото да ја исцедил некој и да ја бутнал во пивото. А и не ми е баш газирано. Скопското уште е над Дабот според мене.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Пиев како и повеќето само Скопско со години. За вкусови тешко е да дебатираш. Секој со своето, за мене моментално Дабот е подобро пиво од Скопското.

И да не е Дабот, Скопско нема да земам да пијам. :)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Голем дел од кафичиве склучуваат некој договор со прилепска пивара, да се продаваат само нивните производи, кока кола, швепс нема ни за лек, само Златен Даб, Туборг и Карлсберг од пивата, а од соковите Seven Up и Pepsi, страшно.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Голем дел од кафичиве склучуваат некој договор со прилепска пивара, да се продаваат само нивните производи, кока кола, швепс нема ни за лек, само Златен Даб, Туборг и Карлсберг од пивата, а од соковите Seven Up и Pepsi, страшно.
Имаш и обратно, пример има неколку места во центарот на Прилеп, каде имаш строго Скопско, Кока Кола, Фанта и тако даље :)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Имаш и обратно, пример има неколку места во центарот на Прилеп, каде имаш строго Скопско, Кока Кола, Фанта и тако даље :)
Не сум налетал на такво нешто до сега, ама како и да е, во двата правци е забегано да се ограничуваат изборите, барем за македонски брендови.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Не сум налетал на такво нешто до сега, ама како и да е, во двата правци е забегано да се ограничуваат изборите, барем за македонски брендови.
Да да, башка тоа доминацијата со акциите и политиките на истиснување на конкурентот, им фрлаат по некое фрижидерче, шаторче и некое друго сувенирче без пари.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Не сум налетал на такво нешто до сега, ама како и да е, во двата правци е забегано да се ограничуваат изборите, барем за македонски брендови.
имаш така секаде пошто фирмата дали Скопска пивара или Прилепска им ги прави терасите и чадори се што треба..и ги обврзува да имаат само нивни производи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
имаш така секаде пошто фирмата дали Скопска пивара или Прилепска им ги прави терасите и чадори се што треба..и ги обврзува да имаат само нивни производи.
Ова да, за двете, но Прилепска се проби највеќе со тоа што им давала кеш за да продаваат само нивни производи, а газдите секогаш одат по кешот... Сега мислам дека успорија со таа практика...
Сепак, приказните се вртат доста, колку се точни не знам и не ми се шпекулира...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Не ке да е до некоја тенда, фрижидер и ситна галантерија. Колку што сум информиран за еден битолски локал каде се нуди без исклучок само еден бренд годишно на сметката им легнуваат 30.000 евра башка нормалната маржа. Сега колку е точно незнам, тоа само газдите можат да потврдат ама така се врти муабет. А каде чади таму има и оган.
А да скопското нејќам во чевли да ми влези а не пак да го пијам. Како радиоактивно да е, полнето од изворите во Фокушима.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Не ке да е до некоја тенда, фрижидер и ситна галантерија. Колку што сум информиран за еден битолски локал каде се нуди без исклучок само еден бренд годишно на сметката им легнуваат 30.000 евра башка нормалната маржа. Сега колку е точно незнам, тоа само газдите можат да потврдат ама така се врти муабет. А каде чади таму има и оган.
А да скопското нејќам во чевли да ми влези а не пак да го пијам. Како радиоактивно да е, полнето од изворите во Фокушима.
Да, покрај тие 30.000 евра им даваат и уште по 5-6 стана во Охрид.
Он нека не дава три години по толку пари ќе собере 100к евра и ќе има доволно пари за да го купи цел кафич, не се читате шо пишувате.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Да, покрај тие 30.000 евра им даваат и уште по 5-6 стана во Охрид.
Он нека не дава три години по толку пари ќе собере 100к евра и ќе има доволно пари за да го купи цел кафич, не се читате шо пишувате.
Јас не тврдам дека е 100% точно но исто така не реков дека е обичен кафич. А за стан во Охрид немаат потреба, имаат цела една плажа:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom