Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Нови Сад, тотално неспремен, со еден тон алкохол од семинариве наместо тренинзи...и еве го резултатот. Позитивното е шо имаше едно 40 луѓе полоши од мене и шо речиси не осеќам никакви болки. Како и би осеќал со 6:40 по км темпо.

Уште еднаш никако маратон без барем месец дена тренинзи.

Али бев пријавен од април месец и глупо ми беше да откажувам.
До септември има време да се спремам за под 4 саата
5 полумаратони и 2 маратони од март месец...претерав

Screenshot_2017-06-25-23-12-57.png Screenshot_2017-06-25-23-13-13.png
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
заборавив да пишам дека и јас се подновив со опрема
Asics Gel Pulse 8
Единствен модел за трчање во бугарскиот декатлон беше, ама па имаше и ок намалување. Околу 45 евра ме коштаа.
Првото трчање уште не го имале ама малку што ги прошетав одлично лежат на нога
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Која апликација ја користите за трчање? За велосипед ја користам STRAVA, а до неодамна за трчање користев Nike Running, само знае често да крашне. Вчера за проба ја уклучив Google Fit и поглупава апликација немам видено, си удри некои рандом линии и патека од 5 км ја направи 9.6км.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Која апликација ја користите за трчање? За велосипед ја користам STRAVA, а до неодамна за трчање користев Nike Running, само знае често да крашне. Вчера за проба ја уклучив Google Fit и поглупава апликација немам видено, си удри некои рандом линии и патека од 5 км ја направи 9.6км.
Tие што ја користевме Adidas train & run (најдобра апликација според мене досега) фебруарито добивме премиум акаунти ако ја спуштиме Runtastic затоа што Адидас ја купија Runtastic и веројатно мислеа дека повеќе им се исплати да обрнат внимание на неа отколку на нивната и до крај на 2018 ќе ја угасат. Супер ми е Runtastic, GPS-oт исто добро работи, не ми се случил некој баг или да крашне. Порано ја користев Runkeeper ама како канцер да ми имаше телефонот. Strava ми е некако боса :icon_mrgr:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Која апликација ја користите за трчање? За велосипед ја користам STRAVA, а до неодамна за трчање користев Nike Running, само знае често да крашне. Вчера за проба ја уклучив Google Fit и поглупава апликација немам видено, си удри некои рандом линии и патека од 5 км ја направи 9.6км.
Не се тоа Рандом линии друже, пијан си бил кога си трчал :)
Иначе јас веќе година дена, а може и повеќе како трчам без ниедна апликација, време и слично. Се мислам да си земам саат за мерење дистанца, пулс, темпо и слично (зашто мразам со телефон да трчам) ама ќе видиме. Приметив во декатлон има еден OnMove 500 од Geonaute ама браќата бугари не го носат зашто им е скапичок изгледа (100 евра е) што реално за тоа што го нуди е евтин ама ...
Иначе пробај Runtastic или Runkeeper. Јас ја користев втората и бев доста задоволен (ама на windows телефон) незнам како се однесува на андроид. Ја имав и на iOS супер работеше и таму ама реков прекинав да трчам со телефон
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Која апликација ја користите за трчање? За велосипед ја користам STRAVA, а до неодамна за трчање користев Nike Running, само знае често да крашне. Вчера за проба ја уклучив Google Fit и поглупава апликација немам видено, си удри некои рандом линии и патека од 5 км ја направи 9.6км.
Nike е скроз неточна на 1км покажува 300м повеќе
Страва е ок колку толку маратониве со 100-200 метри грешка ми ги мери
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Да не беше @AceCaleb немаше да знам дека има Асикс за толку ефитно кај нас. Многу удобна патика, на прво облакање од нигде не те стега, плус многу се комотни напред кај прстите што многу ми значи (нема веќе хронични плускавци се надевам). Забелешка е што патикава не е баш за почетници што трчаат на пети, зошто самата анатомија те тера да трчаш повеќе на прсти.

Eве и слика :cool:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Да не беше @AceCaleb немаше да знам дека има Асикс за толку ефитно кај нас. Многу удобна патика, на прво облакање од нигде не те стега, плус многу се комотни напред кај прстите што многу ми значи (нема веќе хронични плускавци се надевам). Забелешка е што патикава не е баш за почетници што трчаат на пети, зошто самата анатомија те тера да трчаш повеќе на прсти.

Eве и слика :cool:
Ау топ се :) Со здравје трчање! Од мегаспорт?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Вчера за проба ја уклучив Google Fit и поглупава апликација немам видено, си удри некои рандом линии и патека од 5 км ја направи 9.6км.
До GPS-от на телефонот ти е тоа, најверојатно. И кај другар така прави на постар телефон. Што телефон имаш?
Јас ја користам 2 месеци (xiaomi redmi 4 pro) и се ми работи точно. Сум проверил многу пати и со точак и со кола и со линијар на Google Earth :)
Си ја сакам апликацијата особено затоа што неделно знае да ми дава вакви работи <3
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
До GPS-от на телефонот ти е тоа, најверојатно. И кај другар така прави на постар телефон. Што телефон имаш?
Јас ја користам 2 месеци (xiaomi redmi 4 pro) и се ми работи точно. Сум проверил многу пати и со точак и со кола и со линијар на Google Earth :)
Си ја сакам апликацијата особено затоа што неделно знае да ми дава вакви работи <3
Калибриран е и ГПС от и компасот, на навигациите работи перфектно, а и за некои попрецизни мерења, не е стар моделот, имам Xperia E5.
Нешто се избагува, имаше повлечено линии од кеј према МТВ, и од кеј према железничка, ваљда A-GPS бидејќи иницијализацијата ја прави со помош на базните има утнато некоја калкулација можеби е поради тоа, ќе пробам со друга апликација, Најк Ранинг не ми правеше проблеми со ГПСот али пак знаеше да падне.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Калибриран е и ГПС от и компасот, на навигациите работи перфектно, а и за некои попрецизни мерења, не е стар моделот, имам Xperia E5.
Нешто се избагува, имаше повлечено линии од кеј према МТВ, и од кеј према железничка, ваљда A-GPS бидејќи иницијализацијата ја прави со помош на базните има утнато некоја калкулација можеби е поради тоа, ќе пробам со друга апликација, Најк Ранинг не ми правеше проблеми со ГПСот али пак знаеше да падне.
И на другарот е Сони :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
И на другарот е Сони :D
Можеби имаат некој баг во апликацијата со сони, други апликации за навигација и за лоцирање користам секојдневно и не прави со ништо проблем :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не трча некој на полумаратонов во Парк, на 2 септември? Планирам јас ама многу се залежав у пм а сакав да откуцам подобро време, освен викање по мајстори, ништо друго активности периодов, плус и времево, три пати имам трчано летово и мислев мозочен удар ќе ме стрефи од топлото.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Да не трча некој на полумаратонов во Парк, на 2 септември? Планирам јас ама многу се залежав у пм а сакав да откуцам подобро време, освен викање по мајстори, ништо друго активности периодов, плус и времево, три пати имам трчано летово и мислев мозочен удар ќе ме стрефи од топлото.
Каде бе кај овие со сите се искарани 50 души ќе нема на трка :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom