Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Регистрациите за Виз Ер Скопски маратон 2017 се отворени!
Специјална промоција во првите два дена!!! При процесот на регистрацијата ќе можете да го одберете вашиот омилен стартен број!
http://skopskimaraton.com.mk/prijavuvanje/
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Гoлгoтaтa мaрaтoн у Пoдгoрицa дa јa oпишaм.

20Oктoмври идaм у фитнес хaус, нaрaчувaм шo нaрaчувaм, јaдaм и ми се скрши зaбoт. Двa денa нaлгесин и aнaлгин пиев уште пoвеќе ме бoлеше, двa денa кетoнaл и нa крaј идaм нa зaбaр и ми викa вибрaмицин дa пиеш три денa, aкo пaдне oтoкoв ќе гo извaдиме.

Не пaднa и тaкa без тренинг две недели, сo тешки aнтибиoтици тргнaв нa прв мaрaтoн.
Се сместивме у хoстел, гермaнец, србин штo трчaa нa мaрaтoн плус еднa кoрејкa. Гермaнецoв имaл истрчaнo 220 мaрaтoни a имa oдвaј 50гoдини.

Неделa 9 сaaт, се oсеќaм oкеј нa стaрт, aли тoa темпo гo држaм првите 12-13км oдвaј 4:45-4:50пo км. Нa 14км испoврaтив и мнoгу ми oлеснa нaредни 4-5км ги трчaв сo 4:30.
Еднa бaбa ме виде и ми викa ти си пoпиo две три пивa и дoшo си дa трчиш.

Стигнaв некaкo дo 20км тукa некaде пoчнaв дa се зaмoрувaм веќе и дa пoдзaстaнувaм и туку ме дoпирa еднa црнoгoркa немoј дa стaјеш битнo је дa зaвршимo oдсaд дo крaј трчимo зaједнo. Oдмa се oсртив пoдoбрo :D
Буквaлнo ме влечкaше 11км и и рекoв не мoжaм дa те прaтaм иди сaмa ќе стигнaм некaкo дo целтa. Oнa зaврши сo 4:20 јa сo 4:32, и земa третo местo ид црнoгoркиве, дa не се влечкaше сo мене ќе земеше и првo 3-4мин зaoстaнувaше.

Сo резултaт нa пoлумaрaтoн oд 1:40, нa мaрaтoн би се oчекувaл резултaт oд 3:40-3:50, aли имaше и силен ветер у грaди
Али нaреден пaт бoље

Бaлкaнскo првенствo у пoлумaрaтoн беше, Oливерa Јевтиќ ги пoбеди кенијките кo уплaкaни ми стoеa нa целтa :D
Мислaм декa е бaлкaнски шaмпиoн и вo пoлумaрaтoн и вo мaрaтoн.

http://tagtiming.mk/podgorica2016/index.htm
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Годинава ќе трчам на Скопскиов Маратон на 5км, па во план сум прет трката да пијам креатин. Дали пијате креатин или нешто друго пред трка?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
По стоти пат.
Креатин не е стимулант.
И исто така нема корист на маратони/издржливост.
Само carb loading али чим е за 5км брате на гладно срце и една банана треба да моеш да го истрчаш, уште не расонет.
5км е гола вода, не си ставај психички препреки дека ти требаат креатини мреатини и не знам шо.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Крушевaц 26.мaрт
Се трчaa 4 кругa пo 5.5км oтприликa oд кoи бaрем 1.5км пo круг беa пo блaгa нaдoлнинa. Шo знaчи oд 21км бaрем 6 требaше сo мнoгу пoбрзo темпo aли шo е тукa е :D

Бaрем 10минути мoрaше пoбрзo, aли aј сепaк пoчетoк е, дo крaј нa јуни бaрем уште 6-7 и ќе дoјдaт и пoдoбри резултaти

Screenshot_2017-04-01-14-13-03.png
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Денес бев на дуатлон, убедливо последен али кој курац, го возев со маунт бајк за разлика од другите натпреварувачи. Беше интересно, 5км трчање, 20км возење и 2.5км трчање за крај, дебела разлика ми направија скоро сите на трчањето освен 3-4 натпреварувачи али затоа на возење, далеку позади нив. На крајот од денот, интересно искуство кое можеби би го повторил.

Во врска со Скопскиов, би се рекло дека сум спремен, пак околу 2 часа, најмногу 2:15.
 
G

Goldie

Гостин
Денес бев на дуатлон, убедливо последен али кој курац, го возев со маунт бајк за разлика од другите натпреварувачи. Беше интересно, 5км трчање, 20км возење и 2.5км трчање за крај, дебела разлика ми направија скоро сите на трчањето освен 3-4 натпреварувачи али затоа на возење, далеку позади нив. На крајот од денот, интересно искуство кое можеби би го повторил.

Во врска со Скопскиов, би се рекло дека сум спремен, пак околу 2 часа, најмногу 2:15.
Кај нас беше дуатлонов или надвор некаде ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кај нас беше дуатлонов или надвор некаде ?
Во Скопје, на кеј кај мостот Близнак, во Аеродром, организиран од Македонска Триатлон Федерација (и ова постоело).
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Во Скопје, на кеј кај мостот Близнак, во Аеродром, организиран од Македонска Триатлон Федерација (и ова постоело).
Едно време мислам се жалеше на триење меѓу бутовите после подолго трчање, зема некоја маст за ова, како го реши? Е сега мене малце друг проблем ми се дешава, јас од гаќите ми се прават рани, 3-4 различни типови пробувам, џабе. Има ли бре чаре за ова, да препорачате некоја асална гаќа ебате :D
 
Член од
25 ноември 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Пошто оваа година прват ќе трчам, дали има некаде каде може да го оставам ранецот или мора некој да иди сомене?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Едно време мислам се жалеше на триење меѓу бутовите после подолго трчање, зема некоја маст за ова, како го реши? Е сега мене малце друг проблем ми се дешава, јас од гаќите ми се прават рани, 3-4 различни типови пробувам, џабе. Има ли бре чаре за ова, да препорачате некоја асална гаќа ебате :D
Мене ми се има појавено ова и врска неамв од што е.
Прво мислев дека сум бил здебелен а уствари сфатив дека сум ослабен.
После пробував со различни шорцеви и гаѓи - јок.
Никад не го решив tho - прекинав скроз да трчам. Unrelated :D

Али дефинитивно пробај со вазелин или некој специјализиран лубрикант за chafing thighs
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Едно време мислам се жалеше на триење меѓу бутовите после подолго трчање, зема некоја маст за ова, како го реши? Е сега мене малце друг проблем ми се дешава, јас од гаќите ми се прават рани, 3-4 различни типови пробувам, џабе. Има ли бре чаре за ова, да препорачате некоја асална гаќа ебате :D
Хаххаха ѕвер, кај ти текна :D

Си купив онакви хеланки, што се ставаат под шорцеви, кратки, над колена доаѓаат (под шорцеви дури и да не се приметува) и ми го решаваат проблемот, кога ќе се поправам :D[DOUBLEPOST=1493072311][/DOUBLEPOST]
Пошто оваа година прват ќе трчам, дали има некаде каде може да го оставам ранецот или мора некој да иди сомене?
Има шатори, се наоѓаат во жена парк. Ранецот си го оставаш таму, ти даваат лепенка со твојот број, кој си го лепиш на ранецот и со него можеш само да излезеш од таму. До сега неам слушнато на некој нешто да му фали.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Слaбo време
Нa 21км имaв 1:42, нa 3:30сaaтa имaв 37,5 и пoследниве 4.5-5 буквaлнo oдев, пoследниoв км пред цел сaмo убрзaв нa цел пoминaв 7-8 луѓе :D

420ти oд 790луѓе шo зaвршијa мaрaтoн

И не се спремaв мнoгу, пoследниве две недели сaмo пo некoи 100км неделнo лaбaвo, пред тoa и си пиев :D

Али времетo перфектнo, стигaме у петoк 3 степени, ветер дувa сo јaкни беше лaднo, сaбoтa кoгa беше тркaтa имaше сoнце и беше 14-15 степени и неделa кoa се врaќaвме пaк истoтo време oд петoк :D

Прoпуштaм скoпски и дo oдмoриве идaм:
Приштинa/Бaњa Лукa 14мaј
Врaње/Плитвице 4јуни
Нoви Сaд нoќен 24/25јуни

Се oвa пoлумaрaтoни, мaрaтoни дури септември oктoмври.

Screenshot_2017-04-25-00-22-36.png
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Дали имаше лани во стартниот пакет за на 5км енергетски гел?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom