Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Слабо денес, трчав со другар првпат што излегува сезонава, па доста прекини имавме... Истрчани некои 4-5 километри :)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
16 км денес за 1 саат и 30 минути... може 5 минути плус. :)
Се надевам оваа година ќе го истрчам полумаратонот и тоа со добро време. На кеј е инаку мрак деновиве поради рестрикцијата па се трча супер, нема многу гужва и луѓе со кучиња расположени за маратон. :P
Само колената многу страдаат, некое чаре? Исто и за исхраната ако има некој совет би бил добредојден.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Истиот проблем го имав и јас со колената минатото лето.. Најверојатно многу се „трошат“ од трчање.
Од пауза од неколку дена ми се враќаа во нормала. Барај совети од професионални трчачи, ќе ти кажат со што да ги „подмачкаш“. Се пијат разни додатоци...
 
М

Мартин`

Гостин
Оваа година трчам и јас на 5км барем!
Еве сега од овој викенд почнувам активно да се спремам.. инаку желба ми е на 21 али чисто сумњам дека со 2 месеци припреми ќе го можам тоа.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Во недела ке трчам на кросот во Гази Баба,да не биде само доаѓање по патики. Да ги испробаме одма на лице место :D
ке оди некој друг?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Во недела ке трчам на кросот во Гази Баба,да не биде само доаѓање по патики. Да ги испробаме одма на лице место :D
ке оди некој друг?
Планирав да дојдам и јас, ама не сум подготвен. Малку кратко беше времето за подготовки, особено затоа што не ни се наклони изминатава недела и температурите повторно паднаа. Здравје, на следниот крос.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Мавнав една „десетка“ денес :)
http://sportypal.com/Workouts/Details/1978187?key=65ec41d5ce3effef51cd4d532e69a8995b2a9cba

Прекрасно е времето, греота е да не го искористите за трчање. Никогаш не било по живо на кеј :)

Ја мавнав петка хехехех .... можев и поише али со тесни патики налет ....си ебав пиперот :D

The awkward feeling кога сите те гледаат ко највечи идиот шо трчаш по кратки !!!
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Какви патики се најдобри за трчање и одприлика која цена се движат?
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
.... Трчав назад летото до октомври. Имав набилдано кондиција да истрчам 15 километри без проблем, со 20тина километри поминати 2 пати. Зимава ме растури, ама ајде да видам дали и како би се средил да го истрчам полумаратонов.

Утре за прв пат ќе излезам годинава да трчам, па да видиме како ќе иде.

Како воопшто мерите точно колкава патека сте истрчале? Мобилни апликации се тоа, или...?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Какви патики се најдобри за трчање и одприлика која цена се движат?
Со дебела подлога одоздола се препорачливи за долги патеки на асфалт, за да имаш добра абсорбција на ударот... Цените во зависност од брендот... Имаш од 1000 до 4-5 илјади. Јас моите околу 2 ги земав од Адидас. Види кај мене на профил, има линк до нив.
Како воопшто мерите точно колкава патека сте истрчале? Мобилни апликации се тоа, или...?
Јас со Sportypal мерам, македонска апликација, може да се инсталира речиси на сите телефони со GPS :)
--- надополнето: 4 март 2012 во 13:43 ---
Ајт, бидна и тоа :)


Пријавите се отворени на http://www.skopskimaraton.com.mk/
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
.... Трчав назад летото до октомври. Имав набилдано кондиција да истрчам 15 километри без проблем, со 20тина километри поминати 2 пати. Зимава ме растури, ама ајде да видам дали и како би се средил да го истрчам полумаратонов.

Утре за прв пат ќе излезам годинава да трчам, па да видиме како ќе иде.

Како воопшто мерите точно колкава патека сте истрчале? Мобилни апликации се тоа, или...?
А ако немаш фенси фон ко мене, трчаш, идеш дома и мериш на гугл мапс :D
(или трчаш по претходно измерена патека исто со гугл мапс)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Со дебела подлога одоздола се препорачливи за долги патеки на асфалт, за да имаш добра абсорбција на ударот... Цените во зависност од брендот... Имаш од 1000 до 4-5 илјади. Јас моите околу 2 ги земав од Адидас. Види кај мене на профил, има линк до нив.Јас со Sportypal мерам, македонска апликација, може да се инсталира речиси на сите телефони со GPS :)
--- надополнето: 4 март 2012 во 13:43 ---
Ајт, бидна и тоа :)


Пријавите се отворени на http://www.skopskimaraton.com.mk/

Једино што ме нервира се цените од 400ден ... првиот маратон што беше беше помала уплатата мислам (250 нешо така беше) а имаше и маица и пообилен пакет со ХРАНА на стартно/целна рамнина ....лани за 400ден уплата едно бајато чоколатче и 2 јабуки ....
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298

Kajgana Shop

На врв Bottom