Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Здраво друштво, почнав пред 2 недели да трчам, втората недела почна да ме боли десното колено.
По разговор со доктор и еден колега кој исто трча ми препорачаа одмор барем 4-5 дена и еден од следниве препарати, па чисто да споделам.

CH Alpha
http://www.libertas.mk/ch-alpha-regeneratsija-na-rskavichno-tkivo-tetiva-ligamenti-i-meniskus/

Oва го имало во аптеки, ми го препорача докторот.


Глукозамин, препорачано од колега, што веќе го поминал истото.
http://premiumsport.mk/product/glucosamine-chondroitin-msm/

Јас земав глукозамин, пошо беше поефтин :) а и колегава веќе го имал користено.
Мене ми помогна.

Поздрав
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Зошто маратонот не го ставаат на есен, да имаш цело лето да се спремаш?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Зошто маратонот не го ставаат на есен, да имаш цело лето да се спремаш?
Добра работа што е во мај е тоа што можеш одма да си искористиш ваучерот од Wizz Air, бидејќи голем дел го искористуваат токму за одење некаде на одмор во јуни,јули,август. А и што знам, некако поубаво ми е да се спремам овие месеци март, април, отколку за време на лето, спарно време, комарци, многу луѓе, ограничен дел од денот кога што можеш да трчаш (7-8)... Е сега најверојатно главната причина е во организацијата, бидејќи е меѓународен и Кенијците сигурно имаат некаков распоред на секој 4 недели да трчаат маратон, или не знам како си планираат. Можеби септември е повеќе натрупан со маратони, отколку што е мај.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Добра работа што е во мај е тоа што можеш одма да си искористиш ваучерот од Wizz Air, бидејќи голем дел го искористуваат токму за одење некаде на одмор во јуни,јули,август. А и што знам, некако поубаво ми е да се спремам овие месеци март, април, отколку за време на лето, спарно време, комарци, многу луѓе, ограничен дел од денот кога што можеш да трчаш (7-8)... Е сега најверојатно главната причина е во организацијата, бидејќи е меѓународен и Кенијците сигурно имаат некаков распоред на секој 4 недели да трчаат маратон, или не знам како си планираат. Можеби септември е повеќе натрупан со маратони, отколку што е мај.
Па и сега е за нигде, ем загадено, ем ладно.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Па и сега е за нигде, ем загадено, ем ладно.
Мислам дека Скопскиот маратон е во официјалниот календар за маратони во годината, па вајда сме меѓу последните што можеле да бираат кога да се одржува :) И да, за жал во последните 5-6 еве 8 недели пред трката воздухот е асален за трчање... до март е канцер :mad:
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Друшто, препорака за гелови или нешо слично што би бркало работа.
Во PolleoSport има еден вид само колку што успеав да видам, други места има што продаваат нешто слично?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Друшто, препорака за гелови или нешо слично што би бркало работа.
Во PolleoSport има еден вид само колку што успеав да видам, други места има што продаваат нешто слично?
У сити мол има горе кај спортвижн измеѓу кај шо продаваат протеини, изотоници има и гелови. Поефтини се од полео али ги немам пробано 120 денари се, во полео 160. Колку шо памтам различни се, али гинеммам пробано овие од сити мол.
Да знаев ќе си земев од Љубљана едно 50-60 по 80-90 центи беа тие денови на штандовите на маратонот
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Дарио Ивановски не претставуваше на светското првенство во Бирмингем и успеа да постави за него личен рекорд на 1500 метри и тоа 3 минути и 51 секунда. Како што разбрав за пола секунда му избегало најдоброто македонско време некогаш поставено на 1500 метри. Дарио ги трча сите дисциплини од 1500 метри до полумаратон, и е најголема надеж за македонската атлетика во годините што следат. Браво !



 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.569
Одете у Најк Аутлет у Аеродром
Најк Пегасус 33 имате за 2200 денари
Најк Лунар Глајд 8 за 2400
Само за трчање патиките им се намалени или имаат некој попуст на цела роба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom