Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прво, 10км се п***н дим. Ако трчаш 6, рачунај дека можеш и 16, само имаш некоја психолошка граница и мислиш дека е неможно.
Второ, вакво време, есен, е измислено за трчање. Најавуваат дека ќе залади, ама за мене поладно време е многу подобро. На пример, рекордот на маратонот е поставен во Берлин, затоа што се трча доцна во сезоната (септември, кога е како октомври овде) и е на рамно.
Не дехидрираш заради топлина, не треба да пиеш повеќе од потребно (сеа не баш и воопшто да не пиеш) и сите процеси у организмот ти се понормални. Ветер знае да заебе работа, ама и тоа се надминува со (по потреба) марами, ракавици, капи. Памук е шит, ќе се намокри и после те лади како санта мраз, затоа синтетика носи.
Имаме погрешна предрасуда дека студено време не е добро за активности надвор. Ако се аклиматизираш постепено и облечеш убаво нема проблем никаков. Тоа шо воздухов скопски зимно време е гасовито г***о е друга неповолност.

Забораив, лапни еден магнезиум и витамин Ц (повеќе као плацебо, да си мислиш дека си земал нешто) и истегни се пола саат пред трчање.
Се согласувам, баш поради времето што е секогаш пропратено со сонце во мај, сите што сме на скопскиот по 3-4 км на сликите сме со kill me now лица. И еден комшија па преклани ми вика, ви се погоди временцево, сонце, не многу топло, ми викам комши не многу топло за тебе со кафенцето во рака, во двор, иди лепи јазик на асфалтов да те видам. Поготово па по Иво Лола Рибар, усвитено, блешти, нозете ти се загреани како греалка да си им пуштил...

Можете сите ајде, не се устручавајте.

П. С. Не се заебавајте со црни маици :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
@Ilumious @Anon Да се најдеме некаде па заедно натаму или заедно тргање на старт
Кај си со живеење?
Фроска Ѓорче, јас Влае, ако не и е проблем да ме собере... и да се чекаме 8:40 пред Коста рика на пример?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас ќе ај собирам Фрос ама неам место у кола зошто сме повеќе луѓе. Иначе, се пријавив на штафетен зошто неам трчано со месеци :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Се согласувам, баш поради времето што е секогаш пропратено со сонце во мај, сите што сме на скопскиот по 3-4 км на сликите сме со kill me now лица. И еден комшија па преклани ми вика, ви се погоди временцево, сонце, не многу топло, ми викам комши не многу топло за тебе со кафенцето во рака, во двор, иди лепи јазик на асфалтов да те видам. Поготово па по Иво Лола Рибар, усвитено, блешти, нозете ти се загреани како греалка да си им пуштил...

Можете сите ајде, не се устручавајте.

П. С. Не се заебавајте со црни маици :D
На охридскиот демек имаше најава ке биде облачно, почнуваме да трчиме мислам дека појако сонце во живот немам осетено, значи буквално не уби и физички и психички, по мене најубаво трчање е до 20 степени на облачно време.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Како ќе нае**те ако дува како денеска :D
Со лесно нека е!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
За утре најавено е пак да е кочан, 8 степени, дожд најверојатно нема да има, а за ветер ќе има. Сега од една страна ќе ни биде ветер во грб што се вика, а од друга страна ептен ќе ни отежнува трчањето кога ќе се оди во спротивната насока. И небитно толку тоа, колку што може бронхит да се фати ако не се пази човек. Не трчајте по кратки мој совет, маичка со долги и одозгора маичка со кратки, надоле ваше нека си е, ако е како денес може да ни смрзнат дланките ама ајде тоа ќе се издржи. Е сега, лошо време ако е, значи и помалку публика (се надевам грешам) и кај е мртва патекава уште и да нема хајп и доволна подршка, па и времево, утре тешка трка не очекува :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Абе ај, 10км ги мислите ко да се 1000....„ветер во грб“ :D марфиев закон ти е дека како се вртиш назад, ветерот почиња да дува у обратен правец :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За утре најавено е пак да е кочан, 8 степени, дожд најверојатно нема да има, а за ветер ќе има. Сега од една страна ќе ни биде ветер во грб што се вика, а од друга страна ептен ќе ни отежнува трчањето кога ќе се оди во спротивната насока. И небитно толку тоа, колку што може бронхит да се фати ако не се пази човек. Не трчајте по кратки мој совет, маичка со долги и одозгора маичка со кратки, надоле ваше нека си е, ако е како денес може да ни смрзнат дланките ама ајде тоа ќе се издржи. Е сега, лошо време ако е, значи и помалку публика (се надевам грешам) и кај е мртва патекава уште и да нема хајп и доволна подршка, па и времево, утре тешка трка не очекува :)
Прстите никако не можеш да ги згрееш, најпериферен дел од телото се. Срцето е зафатено со другите органи. Сум пливала со саати, сум трчала на зима, со какви се не ракавици, џабе е, куп спортисти го имаат проблемот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Има во декатлон, а и тука ги има во Скопје едни тенки ракавици, сосема доволни се за вакво време...Kalenji, Bula, Salomon.
Генерално крвта е насочена кон нозете и затоа и не можеш и да размислуваш многу и циркулацијата е поинаква (еден професор ни викаше на факултет - не доаѓајте пешки на испит, пошо крвта у нозе ќе ви иде, не јадете пред испит дека истата у стомак ќе ви стои :D ).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
За утре најавено е пак да е кочан, 8 степени, дожд најверојатно нема да има, а за ветер ќе има. Сега од една страна ќе ни биде ветер во грб што се вика, а од друга страна ептен ќе ни отежнува трчањето кога ќе се оди во спротивната насока. И небитно толку тоа, колку што може бронхит да се фати ако не се пази човек. Не трчајте по кратки мој совет, маичка со долги и одозгора маичка со кратки, надоле ваше нека си е, ако е како денес може да ни смрзнат дланките ама ајде тоа ќе се издржи. Е сега, лошо време ако е, значи и помалку публика (се надевам грешам) и кај е мртва патекава уште и да нема хајп и доволна подршка, па и времево, утре тешка трка не очекува :)
Добро е што едвај погоди една од петте работи што ги кажа :D
Супер трка, под 1 саат, јеј. :roker:
Зошо gun time има предност пред chip time?
Ми нема логика тоа некако.[DOUBLEPOST=1507459706][/DOUBLEPOST]Gun timing

The reasoning behind sticking to this inaccurate timing method boils down to an attempt to uphold the integrity of competition. The individual at the head of the pack needs to be perceived as being in first place so that competitors can strategically pace themselves and set up a final kick at the end. Likewise, the individual in first needs to be able to protect their position at the front.

Ај добро.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
40:13 истрчано, не успеав под 40, но успеав подобро од времето во Белград. Медалот поубав е од во Белград, така да ми прави кејф. Со посериозни трки доволно за оваа година и сезона. Браво за идеата да се прават што е можно повеќе вакви трки, и браво за се поголемата масовност на нив. Кога ќе споредиш на слики некој трки пред 10 години и сега, бројчената разлика на натпреварувачи е многу многу поголема. Единствена мака ми е што во секој друг град и држава спремни се да организираат трки во кој цел град се поминува сите интересни места, а тука кај нас најсериозните трки и најголеми се или да одиш 3 пати и назад низ Аеродром по кеј, или вака да ти одвојат 2.5 км од булевар и да жртвуваат драгоцен 1 час во недела сабајле и ти 4 пати оди си по него. Мислам дека може подобро да организираат, особено што такви настани се еднаш годишно, за секој што му прдне за секакви протести може да се блокира, ама за вакви спортски настани за општо добро не може, да може да направат и 10те километри на 100 метра да ги поделат напред назад, за да не блокираат многу и да не се попречува драгоцениот сообраќај во недела во 9 часот
Добро е што едвај погоди една од петте работи што ги кажа :D
Супер трка, под 1 саат, јеј. :roker:
Зошо gun time има предност пред chip time?
Ми нема логика тоа некако.[DOUBLEPOST=1507459706][/DOUBLEPOST]Gun timing

The reasoning behind sticking to this inaccurate timing method boils down to an attempt to uphold the integrity of competition. The individual at the head of the pack needs to be perceived as being in first place so that competitors can strategically pace themselves and set up a final kick at the end. Likewise, the individual in first needs to be able to protect their position at the front.

Ај добро.
Не знам временски како трчаше, но кај третото свртување односно при трчањето на третата четвртина од трката, имаше доста лош ветер во спротивна насока од тебе, пејсот само од ветерот од 4.00 на 4.20 ми се намали со исти максимални маки, така да и за ветерот може да се каже дека погодив делумно. А и дека мртва беше патеката, беше, е сеа за атмосфера индивидуално си е, според мене мислам можело многу подобро. Имаше ди џеј на едно место и такво колa што ќе помине со тебе 50 метра со гласна музика, ама мислам не е доволно за да е добра организацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom