Скопски Фестивал

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Daj luge kazete da diskutirame nesto poveke za Skopskiot Festival,zatoa sto ima tolku mnogu raboti sto neznam za nego,no sepak edno e sto znam deka e najstariot festival na zabavni melodii.Datira od 1968 godina,po moznost daj kazete koj se imal ucestvuvano i pobedeno.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Се она на кое ме асоцира ‘Скопски фестивал‘ е Македонска Телевизија, лоша слика, уште полош тон и Нина Спирова.
Нека повелат другите.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Hahaha abre tolku bilo losa slikata za Skopskiot Festival???A dali pamtite koj se peel na ovoj festival osven Nina Spirova?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
До 1991 година си беше фестивал како што треба: оркестар, квалитетна организација, песни за паметење.
Потоа удрија на глупи и демоде песнички, за да на крај биде Македонска Евровизија и се претвори во селски панаѓур, или како некој колумнист го имаше наречено „Скопје хорор фест“.

За другите фестивали:
Макфест: Само и фали интернационалната вечер, друго се е ОК.
Еврофест: Има што да понуди ама ич не е рекламиран.
Охрид фест: Сакаат да бидат Сунчане Скале, ама е пре антипатичен.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
До 1991 година си беше фестивал како што треба: оркестар, квалитетна организација, песни за паметење.
Потоа удрија на глупи и демоде песнички, за да на крај биде Македонска Евровизија и се претвори во селски панаѓур, или како некој колумнист го имаше наречено „Скопје хорор фест“.

За другите фестивали:
Макфест: Само и фали интернационалната вечер, друго се е ОК.
Еврофест: Има што да понуди ама ич не е рекламиран.
Охрид фест: Сакаат да бидат Сунчане Скале, ама е пре антипатичен.
Макфест имаше интернационална вечер неколку години. Не дека не беа успешни но не ми недостигаат. Фестивалот е Макфест - македонски фестивал.

он топик - Скопски Фестивал немам гледано од.... не знам од кога. Нешто не им оди баш нај нај, можеби финансиски проблеми. Кој им е покровител?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
Макфест имаше интернационална вечер неколку години. Не дека не беа успешни но не ми недостигаат. Фестивалот е Макфест - македонски фестивал.

он топик - Скопски Фестивал немам гледано од.... не знам од кога. Нешто не им оди баш нај нај, можеби финансиски проблеми. Кој им е покровител?
Финансиски покровител најверојатно немаат.
Организацијата е целосно под МРТВ, уметнички директори им се луѓе од МРТВ, па најверојатно само МРТВ троши пари за дешаванкава.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Скопски фестивал порано квалитет и најдобри песни.
Сега Еврошит и местенки.

Што само песни поминале на Скопски факултет



 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
мене последниве 10 години скопски фестивал ме асоцира на собир на најсрање песни
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Скопски фестивал порано квалитет и најдобри песни.
Сега Еврошит и местенки.

Што само песни поминале на Скопски факултет

Скопскиот фестивал порано вадеше песни кои и до ден денес се паметат бидејќи беше сметан за културна манифестација. Исто како што и италијанскиот Сан Ремо е сметан за културна манифестација, и покрај тоа што е фестивал на забавни мелодии.
Тоа што стана нациолан Евросонг требаше да ги мотивира нашите композитори да вадат уште подобри песни. Сепак и ова си доживува своја дееволуција како се друго во Македонијава. Каков таков, фестивалот сепак си го почитувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom