Скок на смртноста: WTF

Член од
17 ноември 2014
Мислења
182
Поени од реакции
237
Најнови официјални податоци :


Стапката на смртност во последниот ажуриран месец, август, е поголема за 40% од истата стапка во истиот месец во годините 2016-2019.:

stat mk okt 2022 - avg 2022.jpg

stat mk avgust 2019.jpg

stat mk avgust 2018.jpg


stat mk avgust 2017.jpg

stat mk avgust 2016.jpg

За оваа обеспокојувачка аномалија некако тивки се медиумите.

.
Автоматски споено мислење:

„Ај да почекаме до следниот месец, белки ќе помине само од себеси.“

Да, сите ја знаеме таа помисла, кога си сред дезорганизација, и немоќен, а има во тебе кукавичлук. Од неа, секоја несреќа само се умножува.

.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.801
Абе кому му е гајле. Така е поставен инжењерингот. Индиферентно гледање на работите и апатија.
Тоа што се случува некому не ми се случува мене па зошто тогаш да се грижам и така ќе биде додека не се освести масата.
А кога ќе се освести ќе биде касно.Од вчера

Итн... итн...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.076
Поени од реакции
10.740
Абе кому му е гајле. Така е поставен инжењерингот. Индиферентно гледање на работите и апатија.
Тоа што се случува некому не ми се случува мене па зошто тогаш да се грижам и така ќе биде додека не се освести масата.
А кога ќе се освести ќе биде касно.

...
Да си жив и здрав, не е така лесно да се опишат најголемите негативни карактеристики на човечката природа во не повеќе од 5 (ПЕТ) реченици.

Имаш и други примери од историјата, на пример:

" Тие кои се подготвени да ги жртвуваат сопствените слободи во замена за привремена безбедност не заслужуваат ниту едно од двете " - Бенџамин Френклин .

" Нација која попрво би прифатила срам наместо опасен ризик е подготвена да има свој господар, и заслужува да го има " - Александер Хамилтон .

Ама историјата се занимава со настани и личности од минатото, и затоа е досадна и неинтересна, денешните генерации живеат во сегашноста, а сакаат да имаат јасен поглед кон иднината. За некој век повторно ќе го измислуваат тркалото бидејќи историјата им е досадна и неинтересна. Или па можеби за некоја деценија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom