Склопување компјутер

Член од
15 октомври 2017
Мислења
84
Поени од реакции
3
>MB: ASUS B150M-A
>CPU: Intel i3-8100 3.6 GHz
>RAM: HyperX FURY 8GB 2133MHz DDR4 (2x4GB) Non-ECC CL14 DIMM HyperX FURY Black Series
>GPU: ASUS ROG STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING
>PSU: Cooler Master Vanguard V series 650W 80Plus Gold
>HDD: 1TB WesternDigital SATA3
>Case: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower JAX-08 Cruiser

Дали е добар овој компјутер
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.205
Поени од реакции
16.637
>MB: ASUS B150M-A
>CPU: Intel i3-8100 3.6 GHz
>RAM: HyperX FURY 8GB 2133MHz DDR4 (2x4GB) Non-ECC CL14 DIMM HyperX FURY Black Series
>GPU: ASUS ROG STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING
>PSU: Cooler Master Vanguard V series 650W 80Plus Gold
>HDD: 1TB WesternDigital SATA3
>Case: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower JAX-08 Cruiser

Дали е добар овој компјутер
За играње?
Супер е.
Но, купи си SSD а земи поевтино напојување.
А и 8 гига рам може малку да те кочат за некои игри.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.799
Поени од реакции
4.410
Процесорот и матичната не се компатибилни.
Освен ако не сум пропуштил нешто со MB updates.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.205
Поени од реакции
16.637
Процесорот и матичната не се компатибилни.
Освен ако не сум пропуштил нешто со MB updates.
Се збореше у друга тема кај и да е ќе средело со биос со апдејт.
А инаку, кои матични се компатибилни со новиов кофи лејк?
Има кај нас?
Која ознака се бара?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
750
Поени од реакции
1.272
Jas bi odel so threadripper namesto i3
poeftino ke te fati plus dupla mokj
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.160
Поени од реакции
2.365
Кое напојување би ми го предложил
Добар си е напојување што си одбрал и не мора да биде Gold може и Bronze ќе брка работа ако сакаш поефтино го има и Antec и имаш и други добри избори напојувања на пример Корсаир ако има над 650 W само ако не ,,копаш"
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
491
Поени од реакции
740
>MB: ASUS B150M-A
>CPU: Intel i3-8100 3.6 GHz
>RAM: HyperX FURY 8GB 2133MHz DDR4 (2x4GB) Non-ECC CL14 DIMM HyperX FURY Black Series
>GPU: ASUS ROG STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING
>PSU: Cooler Master Vanguard V series 650W 80Plus Gold
>HDD: 1TB WesternDigital SATA3
>Case: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower JAX-08 Cruiser

Дали е добар овој компјутер
Колку пари кошта севкупно ?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.146
Јас би ти ја предложил оваа конфигурација. Далеку појака е од таа што си ја направил, во фирмата каде што јас работам излегува околу 46 илјади денари.

CPU: Ryzen 5 1600
MOBO: ASRock AB350-M
RAM: Истиот што го имаш ставено или било каков друг со минимум 2800 мегахерци фреквенција затоа што Рајзен процесорите работат подобро со РАМ со поголема херцажа.
GPU: MSI GeForce GTX 1060 6GB ARMOR
SSD: SanDisk Plus 120GB или ADATA SU700 120GB
HDD: 1TB Western Digital
PSU: Истото што си го ставил или какво сакаш друго со минимум 650 вати моќност. И немора да биде голд или платинум.
Куќиште по избор.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.318
Поени од реакции
669
Мислам дека мора Z370 за Кофи Лејк процесорите, сега за сега додека да испаднат поефтини плочи. Рамот е ОК, пошто сега цените се малку големи, инаку добро е да одеш на 3200+ Мхц, тоа било добро за игрите, ама со вакви цени е лудост. Aко планираш да одиш на Виндоус 10, тогаш мора ССД, по можност М.2 НВМЕ, Виндоус 10 многу коче на Хард Диск, ова од искуство, има еден куп процеси што си работат и го оптоваруваат дискот.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.556
Поени од реакции
412
Плочата не е компатибилна со тој процесор. Ти треба Z370 chipset матична кои засега се доста скапи.
Процесорот за оние кои не се во тек е i3 ама Quad-Core 4/4, подобар од претходна i5 генерација.
Напојувањето ти е оверкил, од 4-500 вати појако не ти треба, не мислам на кинеските, само помала ватажа. Ако не ти се проблем парите, ок е за во иднина нека стои.
Обавезно гледај вклопи и SSD во конфигурацијата, за ОС, програми и нешто игрици.
 

Govinda

Луд, збуњењ, изгубљен
Член од
20 април 2014
Мислења
2.702
Поени од реакции
2.123
Ti si odbral RAM od 2133 mhz, a procesoro podrzava od 2400 mhz. Znaci odberi DDR4 2400 mhz!
I koa veke davas 40.000 den daj uste 3-4000 za edno SSD.
Dzabe ti e jak procesor ako nemas SSD!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.146
Jas bi odel so threadripper namesto i3
poeftino ke te fati plus dupla mokj
Кој тредрипер жити се? Најефтиниот тредрипер процесор е 500 долари во америка, кај нас е околу 40 илјади. Плус тоа тредрипер не е баш за игри туку повеќе за рендање видеа, репродукција и други такви работи кои бараат ненормално јак процесор со повеќе јадра и тредови. И згора на тоа за тредрипер процесорите најефтината матична плоча е 300 евра. Ова што си го напишал нема врска.
 
На врв Bottom