Ски скокови

Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
Рјоју победи и во Бишофсхофен , 4/4.
Убедлива победа на новогодишните скокалници за него 2018/19.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.388
Поени од реакции
30.067
Две години по ред гренд слем 4/4 после Штох лани, браво за Кобајаши, растура сезонава. 80% веќе е светски шампион, а до лани не се сеќавам да имал пласман во првите десет на било која скокалница.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.654
Поени од реакции
21.038
После за 2 години нема ни квалификации да поминува. Таков спорт е ова, кога е некој во форма е баш непобедлив, кога не е делува како некој аматер. Чист пример е Превц.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.205
Поени од реакции
190.275
Само не ми е јасно како може да имаат ски скокачиве толку осцилации во формата. Или се бр. 1 или се дно.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
Кофлер праеше растур пред 7-8 сезони, а сега одвај добива шанса за настап на Светскиот куп, само кога се одржува скокалницата во аустриско место.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.086
Поени од реакции
38.072
Немаат изградено конзистентност, а тоа е најважно за успех. Една недела може да се први, а друга последни. Имаат напорни тренинзи и подготовки на телото за настап кој трае десетина секунди.

Падот може да е до некоја болест, замор, стрес, начин на живот, начин на исхрана, страв од неуспех, не ги превземаат потребните ризици, не се придржуваат кон формата на тренингот и не го внесуваат максимален напор.
Исто и емоциите се важни, сите немаат позитивни реакции после секој неуспех и гледаат само на резултат. Еден лош скок може да му ја направи лоша целата сезона.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.936
Поени од реакции
5.999
Денес починал Мати Никанен, еден од најдобрите ски скокачи на сите времиња. После кариерата за жал станал тежок алкохоличар и насилник...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.086
Поени од реакции
38.072
За него повеќе се пишува за скандалите, отколку за талентот и годините во кои беше спортист.

Иначе денесD14SPvVWwAAHA9O.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.388
Поени од реакции
30.067
Ја враќаат формата помалку Превците, и пред 2-3 недели имаа подиум и топ10 пласман Домен и Петер.

Koбајаши веќе и математички мислам дека е сезонски шампион.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.523
Поени од реакции
57.431
Следи бе некој? :) денес е прв ден, ќе има истотака утре во 16 часот и задутре во 11:30 часот.

И да, Нориаки Касаи уште се натпреварува со 48 години :cuc:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.388
Поени од реакции
30.067
Следи бе некој? :) денес е прв ден, ќе има истотака утре во 16 часот и задутре во 11:30 часот.

И да, Нориаки Касаи уште се натпреварува со 48 години :cuc:
Не знаев дека овој викенд почнува сезоната.
 
На врв Bottom