Скапи испити и често повеќекратно полагање за возачка дозвола

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Земај си Хотел Русија, низ Аеродром возиш, немаш ништо што да погрешиш ако го знаеш Аеродром :)
Хотел Русија веке неколку месеци е тргнато? Пак го ставиле или одамна имаш полагано? Знам дека тргнаа Хотел Русоја ставија Бисер 2 и 3
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Хотел Русија веке неколку месеци е тргнато? Пак го ставиле или одамна имаш полагано? Знам дека тргнаа Хотел Русоја ставија Бисер 2 и 3
Аха, не сум знаел дека го тргнале Хотел Русија..
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Епа нека ми е честито, си положив.

Можам да кажам дека варира од комисија до комисија. Бидејки ова мене ми беше 4 - та пат градска, претходните комисии се наоѓаа грешки за ситници, како демек многу сум ударал у дупки, зошто не сум пропуштал некои што не требаше да ги пропуштам, и слично.

И на крајта ме прашаа дали некој ми помогнал, у смисол дали сум со врски, дали сум давал пари (мито??), и јас им одговорив не. Бидејки секако, јас не сум таков да одам преку врски, и дека се сам и со инструкторот си вежбав. И го потврдив тоа пред камера.

Значи овие што беа од комисија фини беа. Направив само 2 ситни грешки, ништо посебно и си извозев убаво.

А за тоа што викаат дека примале мито, можеби но јас како што сум слушал до сега слабо. Знам дека они намерно буткаат на почетокот, за да си лапнат пари. Тоа секој го знае.

Значи сума сумарум, зависи и до комисијата, и зависи и до тоа како секој вози. Јас си зимав и дополнителни часови, за да се осигурам дека се е во ред и како што треба. Бидејки со воланот нема играчка.

И добро ми дојде ова како роденденски поклон, таман 3 дена пред мојот роденден.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Епа нека ми е честито, си положив.

Можам да кажам дека варира од комисија до комисија. Бидејки ова мене ми беше 4 - та пат градска, претходните комисии се наоѓаа грешки за ситници, како демек многу сум ударал у дупки, зошто не сум пропуштал некои што не требаше да ги пропуштам, и слично.

И на крајта ме прашаа дали некој ми помогнал, у смисол дали сум со врски, дали сум давал пари (мито??), и јас им одговорив не. Бидејки секако, јас не сум таков да одам преку врски, и дека се сам и со инструкторот си вежбав. И го потврдив тоа пред камера.

Значи овие што беа од комисија фини беа. Направив само 2 ситни грешки, ништо посебно и си извозев убаво.

А за тоа што викаат дека примале мито, можеби но јас како што сум слушал до сега слабо. Знам дека они намерно буткаат на почетокот, за да си лапнат пари. Тоа секој го знае.

Значи сума сумарум, зависи и до комисијата, и зависи и до тоа како секој вози. Јас си зимав и дополнителни часови, за да се осигурам дека се е во ред и како што треба. Бидејки со воланот нема играчка.

И добро ми дојде ова како роденденски поклон, таман 3 дена пред мојот роденден.
Ова болдираното, комисијата уште пред да влезете во кола знае ти дали имаш шанса да положиш.
Тие две ситни грешки да си ги направил на прв,втор,трет пат ќе резултирало со паѓање.

ПС: Честито нека е возачката и со памет понатака.
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Кое место да го одберам за полагање градска - кај стадионот или кај зоолошката?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Комисиите за полагање, погребните услуги, извршителите... кај нас се тоа мафијашки организации, не се никаков сервис
 
Член од
18 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас се чудам како паѓаат на тестовите :facepalm:
Треба намерно да ги грешиш, за да си дајш пак пари :D
Воопшто не се тешки, јас само еднаш ја прочитав таа сктриптата со 300 прашања негде беше и после си пробвав со одговори на демо верзијата што е на страната на мвр. Треба да имаш и прочитано оти се паѓаат прашања теоретски, пример за дозволена брзина на автопат, растојание меѓу две возила, должина на пружина за влечење и тие ги пиши токму во скриптата или некои автошколи даваат и ЦД за на компјутер со истите прашања, па положив со 0 негативни :D Другите прашања ти се сообраќајни знаци, кружни текови и раскрсници, тоа од општа култура се знај...
Лани полагавме 30тина души тогаш, мислам само 1 падна, сите други положија, се полага компјутерски, само малце серверот му кочи (зборам во Битола) дека многу луѓе полагаат и кочи кога одговараат сите, па можи некое прашање и да не ти го селектира дека си го одговорил, па треба да внимаваш дека ти е неодговорено па да се вратиш пак на истото оти ќе ти го смета со негативни поени ако не ти е одговорено.

За полигонот исто, на прво положив во Ресен (оти Битола немаме полигон) :D
А само еднаш бевме со инструкторот Ресен на полигон дури возев :icon_mrgr: И втор пат на денот на полагањето 40 минути пред полагање еднаш колку да пробаме :D
Па и тогаш гужви, сигурно 30 кандидати полагаа, а ние од Битола бевме пред последна кола :D се отепавме од чекање, сат и пол гледавме други како полагаат....
САМО МИ КАЖАА ОД КОМИСИЈАТА ДЕКА СУМ ГИ ПОМИНАЛ ВЕЖБИТЕ НАЈБРЗО ОД СИТЕ КАНДИДАТИ :kezec:
Најбрзо ги поминав 5те вежби од сите шо полагавме, за 3-4 минути се без грешка, машина бев :cool:

За градската беше посебна приказна :rolleyes:
Дури на 4ти пат положив, ама се искарав со комисијата пепел се напрајв, не му ќутев и 3 пати со ред ме земаа едни исти, една жена-свиња од Прилеп беше за малку на суд шо не ме даде, си мислеше така лесно ќе си помини таа со мене :kuracc:
Првиот пат извозив најубо од сите, не дека другите возења ми беа лоши, далеку од тоа, ама на првиот пат бев најмногу фокусиран, дури вечерта пред да спијам ми идеа мисли низ градот кај треба да застанам, кој има предност, престројување, пуштање на жмигавец на претекнување на некоја препрека и ред други работи, сами мисли во глата ми идеа вечерта и ме паднаја селанките, ама ај си реков прв пат ретко кој положил, а врски немав и ај прогледав некако низ прсти, иако ме паднаа за ЖИВИ ГЛУПОСТИ - колку да ти ги земат парите !
Вториот пат беше лудилото мое, уште ко тргнав со полагањето одма сите внатре со негативна енергија уште не тргнат јас, пази вака пази така, со мисли во нив како да ти кажат уште не тргнат дека си паднат, е тогаш му покажав МУДА :ban:
Допрва дознаја со каква будала си фатиле работа :D
Мајче шајче се искрав внатре, му викам ги паѓате бадијала децата колку да се полните со пари и ми ја исклучија камерата дури возев, 20 минути е возењето тие после, тие после 6-7 минути ја исклучија и тргнаја камерата, оти ако ја пуштеја снимката во Скопје, ќе си мислеа дека вози некој од Бардовци :pos: На тргање од семафор му шлајфовав по малку :ROFLMAO: тие анте, јас антекурало му праев, ме изнервираја оти со негативни коментари те убиваат уште не почнат, а ко ја тргна уште камерата дури возев знаев дека сум паднат и кога довршив со возењето, надвор од колата пак се законтривме со неа, пак му пцуев и знаев дека и третиот пат ќе ме земат истите за да ме паднат пак и пак да си платам...
И третиот пак повторно истите, влегваат в кола и ете го НЕРВОЗНИОТ кандидат ми викаат :pos:
Пак ме паднаа, знаев и самиот дека ќе ме земат тие заради расправањето и карањето :гомце:
Супер си возев, ама тие ме паѓаа од други причини , а јас кога сум во право никогаш не ќутам кој сака не е, кога сум убеден во нешто дека е ТАКА и ТАКА ЌЕ БИДИ ! За ништо буквално, ме паѓаа, неможев да ги земам снимките за во МВР жалба да поднесам оти знаев дека се поврзани со нив тие, џабе само ќе фрлав пари за преглед на снимките, а возењето ми беше и повеќе од солидно-феноменално, само вториот пат се глупирав ама немаше снимање :P
И четвртиот пат ме зедоја други и фино лепо си положив :) А таа ороспијата од Прилеп, тие 9000ден. шо ги дадов за паѓањето, толку 9000 да си ги дај за свеќи...
Ауууу ме изнасмеа со постов значи хахахааха
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Дали ако одиш на часови во Аеродром можеш да пријавиш полагање во Центар?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дали ако одиш на часови во Аеродром можеш да пријавиш полагање во Центар?
можеш, али полагањето треба да го правиш каде што си возел со инструкторот, он обично те тренира за тоа. Од кај знаеш како е во дебар маало? Многу полесно ќе паднеш на непознат терен. И тоа многу пати ќе паѓаш не еднаш.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Какви садисти ти се од комисијата. Паднав 3 пати.Земав многу часови, пошто стварно ми беше ептен страв и имам голема трема. Инструкторов ми е топ, ептен задоволен, иако е помлад од мене има големо трпение. Не ми се дере ни ништо. Ако направам грешка не ми урла туку ми вика што и како да направам. Али со тек на време, се опуштив и возам многу добро, пак нормално си правам грешки, ама не како порано.

Е сега, проблемот кај мене ми е што после некое време ми паѓа концетрацијата и тука почнуваат грешките. После 45мин почнуваат грешките кај мене.

Првиот пат со комисијата, во ред, првпат, направив грешки.
Вториот пат, за вртење десно не пропуштив пешак на пешачки, пошто цела кола ми беше на пешачкиот за вртење на десно, пред тоа немаше пешаци. За да помине пешакот требало да сум го пуштил, каде што тој пешак пред тоа не бил таму, туку дојде позади кола.
Последниов пат, заобиколував контињери, и си бев на мојата лента, одеднаш овој што седеше напред ми го фати воланот и ми вика сум ја поминал кон спротивната страна и дека ќе сум се судрел со колата што идеше од спротива, која што застана, и имавме доволно место и двете коли да си се разминеме. А пред да почне испитот, тој што седеше од комисјата напред, беше нешто напнат.

Инструкторов ептен се изнервира за ова. Комсијава му вика ептен добро возам, ама морале да ми го земат воланот дека "ќе сум се судрел"

Ептен сум демотивиран сега за да уплатам за 4ти пат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Какви садисти ти се од комисијата. Паднав 3 пати.Земав многу часови, пошто стварно ми беше ептен страв и имам голема трема. Инструкторов ми е топ, ептен задоволен, иако е помлад од мене има големо трпение. Не ми се дере ни ништо. Ако направам грешка не ми урла туку ми вика што и како да направам. Али со тек на време, се опуштив и возам многу добро, пак нормално си правам грешки, ама не како порано.

Е сега, проблемот кај мене ми е што после некое време ми паѓа концетрацијата и тука почнуваат грешките. После 45мин почнуваат грешките кај мене.

Првиот пат со комисијата, во ред, првпат, направив грешки.
Вториот пат, за вртење десно не пропуштив пешак на пешачки, пошто цела кола ми беше на пешачкиот за вртење на десно, пред тоа немаше пешаци. За да помине пешакот требало да сум го пуштил, каде што тој пешак пред тоа не бил таму, туку дојде позади кола.
Последниов пат, заобиколував контињери, и си бев на мојата лента, одеднаш овој што седеше напред ми го фати воланот и ми вика сум ја поминал кон спротивната страна и дека ќе сум се судрел со колата што идеше од спротива, која што застана, и имавме доволно место и двете коли да си се разминеме. А пред да почне испитот, тој што седеше од комисјата напред, беше нешто напнат.

Инструкторов ептен се изнервира за ова. Комсијава му вика ептен добро возам, ама морале да ми го земат воланот дека "ќе сум се судрел"

Ептен сум демотивиран сега за да уплатам за 4ти пат.
уплати не се мисли. И мене ме буткаа едно 3 пати па од 4та положив. Обично тогаш те пуштаат по булевар, па и да направиш некоја грешка нема да ти замерат.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Какви садисти ти се од комисијата. Паднав 3 пати.Земав многу часови, пошто стварно ми беше ептен страв и имам голема трема. Инструкторов ми е топ, ептен задоволен, иако е помлад од мене има големо трпение. Не ми се дере ни ништо. Ако направам грешка не ми урла туку ми вика што и како да направам. Али со тек на време, се опуштив и возам многу добро, пак нормално си правам грешки, ама не како порано.

Е сега, проблемот кај мене ми е што после некое време ми паѓа концетрацијата и тука почнуваат грешките. После 45мин почнуваат грешките кај мене.

Првиот пат со комисијата, во ред, првпат, направив грешки.
Вториот пат, за вртење десно не пропуштив пешак на пешачки, пошто цела кола ми беше на пешачкиот за вртење на десно, пред тоа немаше пешаци. За да помине пешакот требало да сум го пуштил, каде што тој пешак пред тоа не бил таму, туку дојде позади кола.
Последниов пат, заобиколував контињери, и си бев на мојата лента, одеднаш овој што седеше напред ми го фати воланот и ми вика сум ја поминал кон спротивната страна и дека ќе сум се судрел со колата што идеше од спротива, која што застана, и имавме доволно место и двете коли да си се разминеме. А пред да почне испитот, тој што седеше од комисјата напред, беше нешто напнат.

Инструкторов ептен се изнервира за ова. Комсијава му вика ептен добро возам, ама морале да ми го земат воланот дека "ќе сум се судрел"

Ептен сум демотивиран сега за да уплатам за 4ти пат.
Ne mu se sekiraj jas poznavam covek koj polagase gradska 7/8 pati ama bese uporen (toa sto e glup e druga matematika) i polozi i sega vozi.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Какви садисти ти се од комисијата. Паднав 3 пати.Земав многу часови, пошто стварно ми беше ептен страв и имам голема трема. Инструкторов ми е топ, ептен задоволен, иако е помлад од мене има големо трпение. Не ми се дере ни ништо. Ако направам грешка не ми урла туку ми вика што и како да направам. Али со тек на време, се опуштив и возам многу добро, пак нормално си правам грешки, ама не како порано.

Е сега, проблемот кај мене ми е што после некое време ми паѓа концетрацијата и тука почнуваат грешките. После 45мин почнуваат грешките кај мене.

Првиот пат со комисијата, во ред, првпат, направив грешки.
Вториот пат, за вртење десно не пропуштив пешак на пешачки, пошто цела кола ми беше на пешачкиот за вртење на десно, пред тоа немаше пешаци. За да помине пешакот требало да сум го пуштил, каде што тој пешак пред тоа не бил таму, туку дојде позади кола.
Последниов пат, заобиколував контињери, и си бев на мојата лента, одеднаш овој што седеше напред ми го фати воланот и ми вика сум ја поминал кон спротивната страна и дека ќе сум се судрел со колата што идеше од спротива, која што застана, и имавме доволно место и двете коли да си се разминеме. А пред да почне испитот, тој што седеше од комисјата напред, беше нешто напнат.

Инструкторов ептен се изнервира за ова. Комсијава му вика ептен добро возам, ама морале да ми го земат воланот дека "ќе сум се судрел"

Ептен сум демотивиран сега за да уплатам за 4ти пат.

Друже многу врска возењето нема...јас реално сите пати исто возев ме пуштија кога тие сакаја. Се тие за пари. Ионака никој не научил да вози во авто школа. Таму може да ти кажат сообраќајни правила, како да тргнуваш со колата и сл. Се друго иде со искуство со возење, треба километри и километри да се минат реално. На секој два-три дена наидувам на ситуација во сообраќај која не сум можел ни да ја сонам а па не да ми ја кажеле во авто школа.

Уплати пак и не му секирај...ќе поминеш кога тие ќе сакаат ама послем ќе имаш возачка за цел живот. Лошото е само што е доста поскапо него порано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom