Скандинавија и Финска

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Норвешка е вистината Учете Норвешки ! Без норвешки ништо.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
EURES ти е нешто како vrabotuvanje.com.mk во МКД. Си бараш оглас и аплицираш, така да со среќа.
Точно, прашањето ми беше дали има некој тука што веќе работа нашол на тој начин да кажи нешто во детали, како се снаоѓа едноставно во Норвешка каков е животот и така натаму.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пратете ги Скандинавците веќе ги отворија вратите за потребен кадар. @Bojco како што слушнав од медицинарите има програми за со фамилија, неколку месеци учиш јазик и потоа работиш. Се е тоа платено. Страшни плати имаат. Имаше и некои страни си разменуваа али ги немам јас.

Слушнав и за примен архитект.

Сега малу ладно е и темно али :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Zdravje, soprugata e na specijalizacija, stasa do cetvrta godina. posle tolku vreme ne saka da prekine vekezapocnatoto, makar da ide u predvid, ako ne bide prekasno i ne bideme prestari za ucenje jazici
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Zdravje, soprugata e na specijalizacija, stasa do cetvrta godina. posle tolku vreme ne saka da prekine vekezapocnatoto, makar da ide u predvid, ako ne bide prekasno i ne bideme prestari za ucenje jazici
Нема да бидете престари. Има луѓе и над 50 кои учат јазик.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Zdravje, soprugata e na specijalizacija, stasa do cetvrta godina. posle tolku vreme ne saka da prekine vekezapocnatoto, makar da ide u predvid, ako ne bide prekasno i ne bideme prestari za ucenje jazici
Нека си ја доврши чим е при крај.
Еве за секој случај да ви се најде има за цел свет.

http://www.careersinwhite.com/jobs.aspx
Со секаков јазик некаде е и Руски, некаде Англиски, Норвешка е со специјален пакет, Франција па дури и Косово :)
 
I

izotop

Гостин
Нека си ја доврши чим е при крај.
Еве за секој случај да ви се најде има за цел свет.

http://www.careersinwhite.com/jobs.aspx
Со секаков јазик некаде е и Руски, некаде Англиски, Норвешка е со специјален пакет, Франција па дури и Косово :)
Ако е таа агенција што мислам ако ме држи добро памето, колку што ми кажуваше пријател пред година две незадоволни имало. Најдобро е сам на еурес или линкд ин да среди човек без посредници aгенции или директно со болница контакт. Знам луѓе кои во еден ден по отварање на акаунт биле контактирани со понуди, но со завршена специјализација.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислам дека агенцијата е романска, ако е таа што мислам ако ме држи добро паметот. И колку што ми кажуваше пријател пред година две незадоволни имало. Најдобро е сам на еурес или линкд ин да среди човек без посредници или директно со болница контакт.
Ова не е агенција за вработување. Ова е организација на лекарска фела која организира саеми за вработувања низ секаде низ Свет за медицински лица. Последно имаа во Хрватска саем, на штандовите се појавуваат најдобрите клиники од Европа и нудат работни места.

А со оваа лекарска организација соработуваат агенции специјализирани за медицински сектор. Пример за Германија се чисти професионалци им организираат курсеви за јазик и помош во сместување што за некој кој прв пат доаѓа во земјата ќе му биде од голема помош.
 
I

izotop

Гостин
Ова не е агенција за вработување. Ова е организација на лекарска фела која организира саеми за вработувања низ секаде низ Свет за медицински лица. Последно имаа во Хрватска саем, на штандовите се појавуваат најдобрите клиники од Европа и нудат работни места.

А со оваа лекарска организација соработуваат агенции специјализирани за медицински сектор. Пример за Германија се чисти професионалци им организираат курсеви за јазик и помош во сместување што за некој кој прв пат доаѓа во земјата ќе му биде од голема помош.
Ок моја грешка, веројатно други биле тие. Како што реков и јас не ги памтам сите во детал, има различни агенции и организации.
Сепак како што реков на линкд ин знам за случаи каде буквално во рок од еден ден им е понудена работа со платен курс за јазик и смештај за првите месеци плус плата, но специјалисти.
Така да има уште некоја трошка надеж дека ќе се извеземе на подобро. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ок моја грешка, веројатно други биле тие. Како што реков и јас не ги памтам сите во детал, има различни агенции и организации.
Сепак како што реков на линкд ин знам за случаи каде буквално во рок од еден ден им е понудена работа со платен курс за јазик и смештај за првите месеци плус плата, но специјалисти.
Така да има уште некоја трошка надеж дека ќе се извеземе на подобро. :)
Секако дека ќе се извезиме :)


Значи нека ги разгледаат понудите и медицински сестри/браќа и за нив следат пакети со сместување и јазик во Норвешка. Неможам да сфатам како уште работат сестри за 8000 ден во МКД, а во светот нудат се само да ги придобијат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom