Скандал Латас-Лазаров

Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Буквално пред 72 часа имаше протест пред МВР поради се почестите обиди за силување и релативизирањето на жртвите на истото од страна на полицијата.
Жално што никој не го спомена овој протест.

https://platform.mk/протест-пред-мвр-полицајците-се-често/
Не е ова за таа случка али и за ова да е, ни 2% не се крена толку фама, како за случајов со Лазаров. Зошто е тоа така што мислиш? Јас ќе ти кажам, никој уво не го боли за никакви женски права, си имаат друга агенда они :) Што за жал си ја градат хипокритички врз правата на жените, што е жално, има ситуации каде што треба да се крене фама и да се подржат жените али пак ќе речам, никој уво не го заболе.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не е ова за таа случка али и за ова да е, ни 2% не се крена толку фама, како за случајов со Лазаров. Зошто е тоа така што мислиш? Јас ќе ти кажам, никој уво не го боли за никакви женски права, си имаат друга агенда они :) Што за жал си ја градат хипокритички врз правата на жените, што е жално, има ситуации каде што треба да се крене фама и да се подржат жените али пак ќе речам, никој уво не го заболе.
Не сфаќам која е алтернативата во случајов? Да се премолчи и да се пикне под тепих? Која е правилната насока според тебе? Зарем не требаше да се крене толку медиумски чалам за вакво изразување?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Ок приказната за Латас е многу важна за Македонското општество. Кој ќе направи што било во врска со тоа? МВР? Обвинителство? Што е целта на волкавото медиумско внимание на оваа тема, да се покаже дека Латас е гомно од човек? Браво ја откривте Америка.

СДС во фиока му има доволно кривични пријави да лежи до крај на живот во затвор. Нека ги активираат и никогаш повеќе до крајот на животот нема да мораме ниту една минута повеќе на потрошиме на суштеството наречено Латас.
JOJO oformi predmet za Latas :facepalm:
A jas mislev shupelkata raboti na sluchajot so Ursulcheto i vakcina provizii :cool:, taka pishuvashe pred nekoj den... A koga ke stivne ova so fikoto, ima drugi avanturi na komunjarite, gazda Brane, a da ne prichsme vo ehJu, Blagoj Lopov, na kogo Narodna Milicija mu noseshe fufici so policiski Heli vo planinarski dom Kitka... a koga ostare i ne mozeshe, so crniot mercedes i udbashkoto obezbeduvanje odeshe po kafeani von gradot i nasilno teraa devojki da mu go drzat dodeka mokri nadvor na. patot.. Ako se sprotivstavuvaa kotek i na niv i na nivnite dechkovci....
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Не сфаќам која е алтернативата во случајов? Да се премолчи и да се пикне под тепих? Која е правилната насока според тебе? Зарем не требаше да се крене толку медиумски чалам за вакво изразување?
Не викам дека не треба да се крене фама, али зошто pick and choose? Зошто вакви реакции само кога има некој агенда?
Башка овој Лазаров е човек, ти како би изреагирала ако ти дојде Латас, ваљда одма ќе почнеш да го критикуваш гостинот што ти дошол на подкаст? Ќе го отераш у курац и ќе го избркаш од емисија?

Еве јас се ставам на негово место, во живо сум ми го прави истиот муабет, што да правам? Инстантна човечка реакција е кога незнаш што да правиш е да се согласиш да се насмееш, не ми е јасно што очекувате да направи детево?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не викам дека не треба да се крене фама, али зошто pick and choose? Зошто вакви реакции само кога има некој агенда?
Башка овој Лазаров е човек, ти како би изреагирала ако ти дојде Латас, ваљда одма ќе почнеш да го критикуваш гостинот што ти дошол на подкаст? Ќе го отераш у курац и ќе го избркаш од емисија?

Еве јас се ставам на негово место, во живо сум ми го прави истиот муабет, што да правам? Инстантна човечка реакција е кога незнаш што да правиш е да се согласиш да се насмееш, не ми е јасно што очекувате да направи детево?
Подкастот не е во живо ако не се лажам, значи поминал неколку рунди на едитирање од страна на Лазаров и овој ниеднаш не ставил прст на глава да размисли чекај, ова може не е во ред да се објави.
Второ, не може да тераш подкаст а да си затечен од ваква изјава и да се смееш ко зелен наместо да реагираш. Ако браниш некоја клауза, ко шо тој од после изјавува, значи ја браниш во секој момент, не само кога тебе ти одговара. Ова според мене значи не си доволно зрел за да водиш подкаст, толку е едноставно. Не знам зошо сосила се пика кај шо не го збира, во секоја манџа е влезен да даде мислење. Пред некоја недела му влезе на тој велешанецот дома да му труби за морални вредности шо зел пари од донации и ги искоцкал, а сеа на ваква изјава останува затечен? Морален компас за некои работи или имаш, или немаш.
Ако му ги гледаш претходните видеа со Карло бос, самиот Лазаров го прашува глупи прашања, значи сам ја води дискусијата во тој правец. Нема некоја драма на инстаграм кај шо не се огласил со мислење, едноставно напаст жива е. Да не зборувам дека главен спонзор му се кредисимо, епа сеа не може на некој да му влегуваш во куќа со камера в лице и да му се сереш зошо се коцкал, а истовремено да рекламираш вакви лихварски кредити кои грото од населението ги користи за да покрие коцкарски долгови.

Ситуацијава можеше да ја исхендла на милион други начини, можеше да го праша, чекај Латас, дали ти сега од оваа гледна точка мислиш дека е ок тоа што си го направил и дали го оправдуваш? Не слуша млада публика, може треба да разграничиме што е во ред, а што не е во ред. Немаше потреба да го брка од емисија или да стане да се кара.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Подкастот не е во живо ако не се лажам, значи поминал неколку рунди на едитирање од страна на Лазаров и овој ниеднаш не ставил прст на глава да размисли чекај, ова може не е во ред да се објави.
Второ, не може да тераш подкаст а да си затечен од ваква изјава и да се смееш ко зелен наместо да реагираш. Ако браниш некоја клауза, ко шо тој од после изјавува, значи ја браниш во секој момент, не само кога тебе ти одговара. Ова според мене значи не си доволно зрел за да водиш подкаст, толку е едноставно. Не знам зошо сосила се пика кај шо не го збира, во секоја манџа е влезен да даде мислење. Пред некоја недела му влезе на тој велешанецот дома да му труби за морални вредности шо зел пари од донации и ги искоцкал, а сеа на ваква изјава останува затечен? Морален компас за некои работи или имаш, или немаш.
Ако му ги гледаш претходните видеа со Карло бос, самиот Лазаров го прашува глупи прашања, значи сам ја води дискусијата во тој правец. Нема некоја драма на инстаграм кај шо не се огласил со мислење, едноставно напаст жива е. Да не зборувам дека главен спонзор му се кредисимо, епа сеа не може на некој да му влегуваш во куќа со камера в лице и да му се сереш зошо се коцкал, а истовремено да рекламираш вакви лихварски кредити кои грото од населението ги користи за да покрие коцкарски долгови.

Ситуацијава можеше да ја исхендла на милион други начини, можеше да го праша, чекај Латас, дали ти сега од оваа гледна точка мислиш дека е ок тоа што си го направил и дали го оправдуваш? Не слуша млада публика, може треба да разграничиме што е во ред, а што не е во ред. Немаше потреба да го брка од емисија или да стане да се кара.
Vo zivo e podkastot, jas licno vo zivo go gledav. Inaku posle vojna site sme generali neli :pos:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Јас не реков дека е во ред тоа што го кажал или нивното смеење, да, кажа дека била далеку постара од него и мислам дека спомна години.

Муабетот ми е дека никој не збори за тоа дека бил дете во ситуацијата, а сите го прават силувач. Да беше обратно сосема друг ќе беше наративот.

Го делам истото мислење со Ширеа, гледајќи од каде доаѓаат нападите, и земајќи го фактот дека во истиот подкаст он ги напаѓа кажувајќи дека е во постојана војна со истите центри на моќ, не зазимам ниедна страна и ќе почекам со носење на заклучок.

Пак кажувам дека не го бранам Латас и неговата постапка ниту пак доловувањето на ситуацијата и реакцијата на Лазаров.

Ја напаѓам реакцијата на тие ботови од Хелсиншки и сличните организации за заштита на разни права и нивната селекција на кои ситуации ќе реагираат, а на кои не, што видовме во минатото дека тоа е така. Кога им одговара и кога се работи за човек од спротивната страна тогаш може да се фрла со камења, а кога се работи за човек од левата страна или од партијата на зелените, тогаш се молчи и прогледува низ прсти. Не може така.
Со оглед на ликот и делото на Латас, целава галама е пресмешна. Божем има тука некаква репутација останато за да се уништи. Тешко и дека овој Лазаров е некаков фактор за да влијае врз младите да силуваат, зашто ниту е таков лик ниту тие времиња ќе се вратат.

Инаку, нигде не вика дека имала 25 години, вика можда колку мене а вајда и постара.
Ќе беше добра ране приказна доколку не го нагласеше моментот каде другар му шамарал пред секс, за секој случај. Вајда за секој случај е да не станеш кога 15 годишен латас ќе дојде на ред да те товари.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Vo zivo e podkastot, jas licno vo zivo go gledav. Inaku posle vojna site sme generali neli :pos:
Мислам дека оваа случка е точен показател на проблемот што го имаме како општество, а тоа е дека силувањето е веќе толку нормализирано што поминува незабележано, или уште полошо како во случајов, како шала.
Да беа работите поинакви, ни едниот ќе се осудеше да ја каже случкава ко шега, ни другиов ќе се кезеше ко зелен.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.878
Мислам дека оваа случка е точен показател на проблемот што го имаме како општество, а тоа е дека силувањето е веќе толку нормализирано што поминува незабележано, или уште полошо како во случајов, како шала.
Да беа работите поинакви, ни едниот ќе се осудеше да ја каже случкава ко шега, ни другиов ќе се кезеше ко зелен.
Показател е дека е нормализирано поради стоката северџанска која пена на уста фати бранејќи ја драконската пресуда за старецот што ја повлекол за коса Sheqerka, додека за изречената пресуда за „масакрирањето“ на Ј. поради нестручност и во илегална амбуланта - никаде ги нема да зуцнат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Затоа што Латас (јавна личност) тоа го кажал и сеа сите ко муви на говно му се навртеа, од оној Сашо Тасевски, па се до Тричко, незнам дали и тетка Најче се јави да ги осуди овие т.н. "прљави мушки муабети" на Латас и Лазаров, а и онаа Уранија од Хелсиншки незнам дали и таа се јави да ги осуди... :tapp:
Уште Геро фали да се јави и да ги напраи попара и од лајно подоле овие Латас и Лазаров со некоја негова колумна !
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
Овие невладиниве треба да му даваат дебел месечен хонорар на Латас за да се појавува во јавност. Да го нема, ќе нема за што да зборат, па Сорос не само што ќе префрли седиште во Тирана, туку и скроз ќе ги заборави дека постојат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Не е време сега да се збори за малверзациите на Артан Груби и неговата Etc travel, да видиме грујовиот куртон што правел на возраст од 15 години. Тоа е битно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom