Си купив стрип

  • Креатор на темата dobramuzika
  • Време на започнување
D

dobramuzika

Гостин
gramerecy park od de fombelle i cailleaux.

"new york, 1954. na krovu zgrade mlada zhena strpljivo brine o koshnicama koje je okruzhuju i chini se da neshto cheka. u zgradi preko puta nalazi se mafijashki shef koji, izuzev jednog tajanstvenog izlaska tjedno, ne napushta svoja chetiri zida. ne poznaju se, ali se vide. izmedzhu njih je praznina, policiljsko vozilo i park u koji smije samo nekolicina povlashtenik.

shto bi moglo povezivati nekadashnju pleshachicu parishke opere i neuhvatljivog chovjeka kojeg se svi boje?"

izdaden od strana na fibra, hrvatska.
IMG_20210331_204707906.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
На времето читав и купував: Стрипотека, Алан Форд, Мистер Но,Марти Мистерија, па и Блек Стена, Капетан Марк, и со онаа женската (не ми текнува на името) со црна коса што убиваше :D
 
D

dobramuzika

Гостин
gramerecy park od de fombelle i cailleaux.

"new york, 1954. na krovu zgrade mlada zhena strpljivo brine o koshnicama koje je okruzhuju i chini se da neshto cheka. u zgradi preko puta nalazi se mafijashki shef koji, izuzev jednog tajanstvenog izlaska tjedno, ne napushta svoja chetiri zida. ne poznaju se, ali se vide. izmedzhu njih je praznina, policiljsko vozilo i park u koji smije samo nekolicina povlashtenik.

shto bi moglo povezivati nekadashnju pleshachicu parishke opere i neuhvatljivog chovjeka kojeg se svi boje?"

izdaden od strana na fibra, hrvatska.
Прегледај го приврзокот 290153
eve i nekoja slika od crtezhot.
IMG_20210330_175055528.jpg
IMG_20210330_175103946.jpg
IMG_20210330_175113624.jpg
IMG_20210330_175118793.jpg
IMG_20210330_175125027.jpg
IMG_20210330_175135314.jpg
IMG_20210330_175155346.jpg
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.062
Поени од реакции
7.099
Изданија со лош квалитет печатење. Варм комикс издаваше 2008 година и доби доста критики издавачот од македонски стрип колекционери заради тој лош квалитет.


Имам уште еден Алан Форд од овој издавач и уште неколку Загор. Тој издавач престана со работа.

Имам и некој стрипови изданија од издавачот Veseli četvrtak еден број од Mark и Tex и три броја Талични Том. Од издавачот Ludens имам еден број Blek specijal и еден број Blek.
Наредна прилика нешто ќе сликнам па ќе пуштам тука да видите.
 

Attachments

Последно уредено:

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.062
Поени од реакции
7.099
Еве уште еден Алан Форд
20210402_000413.jpg
Еве ги и Талични Том кој се целосно во боја. За жал имам само три броја купени во трафика но не ги носеа сите броеви во трафиката и не ги купив сите.

20210402_100634.jpg
20210402_100731.jpg

Како и да е скапа работа е стрип колекционерство.
 
D

dobramuzika

Гостин
Еве уште еден Алан Форд
Прегледај го приврзокот 290351
Еве ги и Талични Том кој се целосно во боја. За жал имам само три броја купени во трафика но не ги носеа сите броеви во трафиката и не ги купив сите.

Прегледај го приврзокот 290352
Прегледај го приврзокот 290353

Како и да е скапа работа е стрип колекционерство.
zavisi i shto sobirash, mozhesh da se odredish na primer na nekolku raboti, no ako sobirash se i seshto, togash... kje te cedi baagji.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.062
Поени од реакции
7.099
zavisi i shto sobirash, mozhesh da se odredish na primer na nekolku raboti, no ako sobirash se i seshto, togash... kje te cedi baagji.
Да но додека одбереш што тебе ти одговара за читање купуваш се и сешто плус и да одбереш одредени работи ќе се заситиш едно време од исти автори, исти стрип јунаци и сакаш да читаш нешто ново досега што не си читал. Така се навлекуваш на стрип културата и стрип читањето.
Да не заборавиме дека во помаливе градови си осуден да бираш тоа што има во трафики, стрип книжари нема, треба да одиш до Скопје или да нарачуваш од интернет. Тоа ти го цеди бајаги буџетот.


Овие што ги пишав стрипови кој ги имам сум ги купувал во време кога сум бил средно школо. Одвојував или не јадев некогаш во школо само да би заштедил за стрипче или списание во трафика :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
Астерикс. :love:

Немам читано досега стрип, освен виртуелно неколку изданија на Дедпул.

Астерикс ко лик го обожавам од времето ко на Сител одеа цртаните и би сакал да ги соберам оригинал на француски или англиски.
Исто мерак ми прави Тин Тин. Впрочем и целата таа белгиска школа на цртачи се одлични.

Штета што сме на оваа дупка наречена Балкан, а не поблиску до некои западни земји кај што е поразвиена стрип културата и имаш широк избор.

Изданијава на српски не ми прават мерак. Не знам зошто, ама не можам да читам на српски, а разбирам.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.062
Поени од реакции
7.099
Астерикс. :love:

Немам читано досега стрип, освен виртуелно неколку изданија на Дедпул.

Астерикс ко лик го обожавам од времето ко на Сител одеа цртаните и би сакал да ги соберам оригинал на француски или англиски.
Исто мерак ми прави Тин Тин. Впрочем и целата таа белгиска школа на цртачи се одлични.

Штета што сме на оваа дупка наречена Балкан, а не поблиску до некои западни земји кај што е поразвиена стрип културата и имаш широк избор.

Изданијава на српски не ми прават мерак. Не знам зошто, ама не можам да читам на српски, а разбирам.
Aко сакаш колекција убаво спакувани Tин Тин.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom