Си купив книга

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
12.263
Морам нешто да искоментирам за таа од десно. Набоков никако не ме импресионираше до сега како писател споредбено со тоа колку се имал гомна изнајадено за други писатели како литературен критичар. Ама апсолутно никако не го гледам во топ 10 најдобри писатели на сите времиња, а нити во топ 20. Далеку од тоа дека е лош или просечен, ама дека е Мајкл Џордан во литературата, не е. Едно е да коментираш како спортски новинар, ама во моментот кога ќе стапнеш на терен како играч се менуваат критериумите. Така и он, кога му читам коментари за некои писатели дека-Нема книга што Едикојси ја напишал што би посакал јас да ја имам напишано-си викам чекај дечко да видам што имаш ти напишано и кој кур фактор си. До сега не гледам кај него ни приближен Достоевски, Толстој, Виктор Иго или Кафка.

Оваа книга треба да му е magnum opus-от. Да, Лолита му е најпозната, ама не секогаш најпознатите дела се и најдобрите. Кога ја барав на Амазон не најдов поново издание на англиски јазик, последен пат е печатена во 2000-та пред 21 година, а претходно уште само 2-3 пати по еднаш во 90-ти, 80-ти... Што значи дека не е популарна за купување и затоа ме зачуди и тоа не баш малку што Артконект ја преведоа. Значи судејќи по сите информации, по сите рецензии, по се што може да се дознае не од читателска туку од професионална критичарска перспектива оваа книга е најдоброто нешто од него, неговиот максимум, па според тоа ова ќе биде последна шанса што му ја давам да ме мавне од земја и да паднам на г'з. Со оваа книга ќе го докомплетирам и заокружам моето интерно досие Набоков-Курчатор на кој му држи курчот или не. Висок хајп, ниски очекувања.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.755
Поени од реакции
16.857
Ја земав за 100че, а ја барав релативно долго. Да бидам искрен, убаво е тоа што не сите ја вреднуваат стручната преведена литература, па на старо и за некоја смешна цена, некогаш може да се најде некое капитално дело. :love:
IMG_20210929_182926.jpg
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.225
ajde malku pomos za kupuvanje kniga.
vnuk mi se interesira za koli strasno, pa najdov nesto so bi mu bilo idealen poklon.

41dDo+lTAcL.jpg

Giles Chapman - Encyclopedia

e sega problemot e so knigava e dosta stara i tesko dostapna.
gledam po americki amazon ili eventualno ebay, ako najdam nesto, ama tesko za sega.
prasanjata mi se:

1. ako znae nekoj da preporaca nekoj drug sajt kade bi mozel da ja baram konkretnava kniga?

2. razmisluvam da ja isprintam, na nekoja pokvalitetna hartija, da dojde kako kalendar ili spisanie.
dali ima mesta vo mkd koi printaat za 1 primerok samo?
knigata e 360 strani.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.883
Поени од реакции
25.597
ajde malku pomos za kupuvanje kniga.
vnuk mi se interesira za koli strasno, pa najdov nesto so bi mu bilo idealen poklon.

Прегледај го приврзокот 309538

Giles Chapman - Encyclopedia

e sega problemot e so knigava e dosta stara i tesko dostapna.
gledam po americki amazon ili eventualno ebay, ako najdam nesto, ama tesko za sega.
prasanjata mi se:

1. ako znae nekoj da preporaca nekoj drug sajt kade bi mozel da ja baram konkretnava kniga?

2. razmisluvam da ja isprintam, na nekoja pokvalitetna hartija, da dojde kako kalendar ili spisanie.
dali ima mesta vo mkd koi printaat za 1 primerok samo?
knigata e 360 strani.
Тука може да ти заврши работа овој сајт.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.523
Поени од реакции
1.848
ajde malku pomos za kupuvanje kniga.
vnuk mi se interesira za koli strasno, pa najdov nesto so bi mu bilo idealen poklon.

Прегледај го приврзокот 309538

Giles Chapman - Encyclopedia

e sega problemot e so knigava e dosta stara i tesko dostapna.
gledam po americki amazon ili eventualno ebay, ako najdam nesto, ama tesko za sega.
prasanjata mi se:

1. ako znae nekoj da preporaca nekoj drug sajt kade bi mozel da ja baram konkretnava kniga?

2. razmisluvam da ja isprintam, na nekoja pokvalitetna hartija, da dojde kako kalendar ili spisanie.
dali ima mesta vo mkd koi printaat za 1 primerok samo?
knigata e 360 strani.

Има еден куп наслови на оваа тема, најчесто се изданија на DK. Можно е истата книга да има поново издание под поинаков наслов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom