Сијамска мачка

M

Moon Child

Гостин
Ме интересира некој што чува ваква мачка колку трошоци одприлика има во еден месец?
И дали овие мачки може да живеат самостојно во поголем дел од денот, значи од сабајле до попладне, се на се сопственикот да не биде покрај нив во текот на целиот ден за во стан секако...
Не чувам јас сијамска ама имам комшика што чува и нема некој голем трошок околу неа.
Сега нормално, вакцини, јадење, песок, ама пак не е голем трошокот. Како што јас знам од нејзино искуство, гледам дека и по подолго време ја оставаат сама дома, нема проблем никаков. Ете Lu знае подобро, таа има сијамче :)
Чував една која почина на бизарен начин. И ми се досели идентична на неа после година дена. Која реинкарнација, чоече.

Како што рече Argasi погоре, Сијамките се далеку поспецифични од другите мачки. Треба прилагодување за да ве прифати како свој човек. Кај неа постои и т.н. хиерархија. Има еден газда кој е бог за неа, и фамилијата - луѓе со кои е приврзана. Другото што е „persona incogita" го смета за натрапник. Нешто у стилу, ако не си со нас, си против нас.
На комшикава што чува сијамска мачка кога и се роди внуче, мачкава љубоморно шеташе околу колевката цело време. Мене дури и страв ме фати кога ја гледав, да не му направи нешто, затоа што знам дека се доста темпераментна раса. :confused:
 
L

Lu

Гостин
Ме интересира некој што чува ваква мачка колку трошоци одприлика има во еден месец?
И дали овие мачки може да живеат самостојно во поголем дел од денот, значи од сабајле до попладне, се на се сопственикот да не биде покрај нив во текот на целиот ден за во стан секако...
Трошоците месечно се како и за секое останато маче ... околу 500 / 600 денари месечно.
Значи зборам за квалитетна сува дехидрирана храна за мачки и специјален песок за мачки.
А за оставање сами дома, нема никаков проблем.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ми умре од старост до пред некоја недела :( во Мачки објавив и во Ветеринарно катче за да ми кажат од што можела да умре.
Прекрасен мачор многу го сакав! Кога бев на Шпанија се беше побркал,како шо кажуваа завесите и навлаките крш ги беше направил.кога се вратив првин не ме позна и после тоа почна да мјаука(како да плачеше бебе)! но сепак мислам дека најмногу ме сакаше поради раката....оргии ми правеше различни -.- како вибратор да му беше и секогаш кога ми скокнеше да ми го прави тоа за ушите го тегнев! Рацете цело време ми беа гребаници...сега ми недостасуваат тие гребаници!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сијамската мачка (или накусо - Сијамка) потекнува од Сијам (денешен Тајланд) и првите примероци од оваа раса се појавиле уште во 14 век.
Кон крајот на 19 век, Британците кои патувале во Тајланд се заљубиле во оваа мачка со посебни обележја и со меко влакно, никогаш претходно немале видено такво нешто, па затоа однеле примероци во Британија.

Сијамските мачки ги има во четири нијанси на бои:
- Со црни ознаки (Seal Point)
- Со плави ознаки (Blue Point)
- Со кафени ознаки (Chocolate Point)
- Со виолетови ознаки (Lilac Point)
Овие 4 бои се чисти класични сијамски бои.

Има 2 типа на Сијамски мачки:
Првиот тип е стар тип (класичен тип) кои што потекнува од Тајланд и тие Сијамки се нарекуваат Таи (Thai)
Вториот тип е нов тип (модерен тип) кои што потекнува од Европа (Британија)

Сијамските мачки имаат елегантна и витка градба, долго, слабо и мускулесто тело.
Задните нозе треба да бидат подолги од предните. Нозете се долги и витки што им овозможува високи скокови во воздух, шепите се овални.
Опашот е долг и тенок.
Главата има клинест облик, идеално лице и средно големи дијагонално поставени уши во облик на триаголник.
Очите им се длабоко плави и минимално закосени.

Влакното е свиленкасто и мазно на допир.
Сијамските мачки се единствена раса на мачки која што речиси нема подвлакно, тоа ги прави идеални за чување во стан бидејќи паѓањето на влакна е минимално, речиси воопшто не пуштаат влакна.
Кога ќе се родат, тие се потполно бели, а подоцна (после првата недела од раѓањето) се појавуваат типичните обележја во вид на палеж.
На 3 годишна возраст Сијамките ја добиваат својата трајна боја.

Оние кои планираат да земат Сијамска мачка мораат да знаат дека таа има многу јак карактер и дека нејзиното присуство се чувствува во домот.
Бучни се и можат со часови да мјаукаат на глас или во себе, дали поради глад или незадоволство, вие ќе знаете, бидејќи ќе ве предупредат со својот остар глас.

Не сакаат да бидат многу сами, постојано бараат друштво.
Идеални се за луѓе на кои им е потребно друштво, можат со часови да се галат со вас, и точно знаат да го отценат вашето расположение.
Многу се темпераментни и разиграни и ги сакаат сите видови на играчки.
Многу се интелегентни и брзо учат и не чудете се доколку ви апортираат хартија или топче.
Многу лесно се навикнуваат на одење на поводник, па можете понекогаш да ги прошетувате по маалските паркчиња.

Одлично се сложуваат со други мачки, а посебно со кучиња.
По карактер се многу слични со кучињата, па често се случува за Сијамките да кажат дека се кучиња во мачешко тело.
Штом добиете Сијамска мачка, вие сте добиле личност.







Јас чувам Сијамски мачор и можам да кажам дека се прекрасна раса со неверојатен карактер.
Доколку имате прашања поврзани со Сијамските мачки можете да ме прашате :)
Јас ако би чувал мачка, само сијамска би била.
 
L

Lu

Гостин
Јас ако би чувал мачка, само сијамска би била.
Серазбира (y)

Штом еднаш земеш да чуваш Сијамска мачка - засекогаш ќе чуваш ... нема ни да помислиш да земеш друга мачка.

Знаеш како велат ... еднаш Сијамска - засекогаш Сијамска :)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Сијамките се најпрекрасната раса на мачки која постојат...со години чувам мачки, но сијамките се посебни во се...тие се препаметни со нив може и да се збори и се разбираат само што неможат да ти одговорат со говор. Имаат неверојатна интуиција знаат со кои луѓе можат да си играат, кои луѓе ги сакаат, кои им се плашат и од кои треба да ги чуваат домашните. Мојава е премногу мирна и воспитана сијамка ги прифаќа сите кои ќе дојдат кај нас дома досега само на еден човек има лошо изреагирано, но ни јас не го сакам лично тој човек... и по тоа знам дека се дружиме со добри и дека тие кои ни влегуваат дома не ни мислат лошо...:D Бељи воопшто не прави може да ја оставам и два дена сама дома со храна вода и песок чист и да е се на свое место дур сме на работа сум сигурна и досега нема беља направено ниту како помало маче, но се научи уште која ја земав што смее што несмее и се држи до тоа. Знае кога треба да те остави на раат, а кога ќе ја викнеш пресреќна е дека ќе се гали, а сака и многу да си игра особено обожава топки и врфки. Тоа е навистина личност која прима од домашните и како ја третираат така возвраќа. Чудо од мачка е тоа :D Некој спомна дека љубоморно шетала околу креветчето на бебето...не е тоа љубомора тоа е знак дека ако проба некој нешто на бебето да му направи таа ќе го заштити...:D Тоа е право куче маче :)))....и за крај ако некој бара сијамкa мало маче за да земе и чува нека ме контактира во пораки нема да зажали ниту еден момент дека земал и ја одбрал баш таа раса на мачки :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Абе другар мој,си купи сијамско маче,ама очите му се многу грозни,вкрстени се и изгледа како лудо и глупо.....и некако,телото му е различно не е како мојата што беше,ова е како стаорец...
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
Неколку дена кај мене у населба се врти една таква,се мислам некојден да си ја земам.
kade tocno kazi mi bidejki mene mi se izgubi sijamka zenka pred 4-5 meseci i nemozam nikade da ja najdam ako sakas ostavi mi mail ke ti pratam slika za da mi potrvrdish dali e ona
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
kade tocno kazi mi bidejki mene mi se izgubi sijamka zenka pred 4-5 meseci i nemozam nikade da ja najdam ako sakas ostavi mi mail ke ti pratam slika za da mi potrvrdish dali e ona
Област населба Јурумлери,ама изгледа е повозрасна единка.
Меил не користам,сега ќе ти оставам Фејсбук на ПП,адни ме,ќе ти кажам :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Точно е се што е напишано за сијамките (карактеристиките). Јас речиси 4 години чувам сијамска мачкка. Сакав прво од оние кученцата мопс да купам, ама по цел ден на работа,нема кој да го шета, па земавме сијамче. Не ги сакам предрасудите од типот „мачките се дволични“ и тоа најчесто од луѓе кои никогаш не чувале мачка (особено сијамска), али си сакаат да коментираат. За мене нема поголема радост од тоа кога ќе дојдам дома и кога мачето ме чека пред врата. Дури и повеќе луѓе да се излезени (меѓу кои и јас), станува само ако почувствува дека јас доаѓам, ако е некој друг не се ни мрда од кревет. Се гали, пријателски е настроена кон гости и навечер ми спие само мене на нозе.
Оваа година ја спарив со еден прекрасен мачор, роди 4 прекрасни „туфчиња“ (од кои едното одма умре :( ). Ама кога ќе подпораснат и кога ќе треба да се даваат едно по едно, е тоа е проблем, особено ако сте поемотивни. Јас повеќе не планирам да се изложувам на такви трауми па и онака со царски рез мораше да ги извадиме мачињата (не можеше да ги роди) воедно и ја стерилизирав.
Мачката за среќа по стерилизацијата е истата и не е сменета, весела е и ми носи среќа секој ден :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Да не сака некој сијамче да си купи? :)
Оооо срцки какви се убави :) Поважно е да им најдеш некој што вистински ќе ги чува, јас кога ги давав моите уште број на чевли да им побарав - бетер од ДБК бев :)
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
mene zavcera mi umre mojot sijamec go cuvav 4 godini i padnal od terasa i umrel a najtragicnoto e toa sto jas bev vo oh i se vrativ posle 2 dena otkako se sluci toa i seuste sum vo shok i neznam kako da se spravam so situacijava dokolku ima nekoj sovet ke mi bide dobredojden inaku premnogu bev privrzana so nego i mn mi e tesko i seuste ne mi se veruva deka ne e ziv poveke :(
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
.... Знае некој кај би можел да најдам/колку пари би биле/колку стари би биле сијамски мачки да купам сеа?
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
.... Знае некој кај би можел да најдам/колку пари би биле/колку стари би биле сијамски мачки да купам сеа?
sijamski macinja ti se 50 evra bez i 100 evra so pedigre imas na pazar3 reklama5 luge koi prodavaat sijamski macinja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom