Ситуација со садење дрвја многу блиску до ограда и меѓа на дворови

Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Здраво.
Имам едно прашање ако можете да ми објасните членови на овој форум.
Еве што е работата.
Еден мој сосед, јас живеам во двор, и соседот во неговиот двор пред 2 дена посадил дрвја, дрвјата се круши и јаболки, и проблемот е што дрвјата ги посадил на околу 35 сантиметри од оградата од жицата што ги дели мојот двор и дворот на соседот. Кај што е оградата тука е меѓата помеѓу дворовите.

Најмногу ми пречи тоа што кога ќе пораснат тие дрвја ќе имаат шума од листови и тие листови добар дел ќе паѓаат кај мене во двор, плус ветерот тие листови ќе ги носи кај мене во тротоар позади мојата куќа а тој тротоар е наменет за водата од олуците на мојата куќа да може водата да оди низ тротоарот што се наоѓа околу мојата куќа, а вака кога ќе има еден куп листови паднати на тротоарот нема да може ефикасно водата да оди низ тротоарот.
Знам и дека листовите баш лошо имаат миризба во есен кога скапуваат.
Друга работа е кога еден ден тие дрвја ќе дотраат и ќе се исушат и ќе треба да се сечат, корените на тие дрвја можат да отидат длабоко и широко во почвата, па може ќе треба кога ќе се откопуваат тие корења да треба дури и ѕидот на оградата да се крши.
Чуден народ, типот ниту прашува некого ниту ништо, само сади дрвја каде можат да пречат.


Ме интересира кој закон или пропис во државава определува на колку растојание од оградата помеѓу два двора е дозволено некој да сади дрвја.
Ако знаете напишете ми го име на законот, и ако знаете и членови и одредби уште подобро.

Која институција е надлежна за вакви случаи?

И да не знаете од пракса примери од животот, вакви случаи да не сте сретнале во животот па ако знаете напишете ми.

Јас мислам дека некаде имав сретнато податок дека на 75 сантиметри од ограда и меѓа помеѓу дворови не може да се садат дрвја, е колку ова точно не знам, не се сеќавам каде во кој закон ова сум го читал.
 
G

Goldie

Гостин
Слободно имаш право да ги отсечеш гранките од дрвото што ќе навлегуваат во воздушниот простор на твојот двор така да ќе нема листови паднати во твојот двор, а и при евентуална штета од корењата на оградата можеш да го тужиш и да добиеш обештетување. Сепак предупреди го комшијата додека дрвцата уште се мали да ги премести инаку ќе му ги сечеш гранките
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Јас да сум на твое место ќе засадам ореви, да види тој после како има корењата да ги копа.
А ако сакаш и ти бербат да му правиш него во дворот, земи нешто како бор или багрем.
Клин со клин избива.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Многу ја мислиш работава. Што за волку, што за толку, листови, ова она.

Ако ти смета, кажи му со убаво да ги тргне. Комшија вака и вака, сметам дека дрвата ќе ми сметаат, дај да не се закараме за ваква ствар, ракиика, мезе, договорете се.

Ако несака солна киселина 30 денари е.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Комуникација. Или она што народов го има изгубено со тек на време, па затоа во вакви гомна пливаме.
Кој што сака си прави, другиот ќути и се мисли. Оди му на врата и разговарајте.
Ако не, имаш закон. Ако ни тоа, имаш пушка ваљда. :icon_mrgr:
Ама како и да е, со лесно.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Еве што е работата. Еден мој сосед,.... посадил дрвја, .... круши и јаболки, и проблемот е
- ќе пораснат тие дрвја ќе имаат шума од листови
- тие листови добар дел ќе паѓаат кај мене во двор,
- ветерот тие листови ќе ги носи кај мене
- листовите лошо имаат миризба во есен кога скапуваат.
- дрвја ќе дотраат и ќе се исушат и ќе треба да се сечат,
- корените на тие дрвја .. ќе треба кога ќе се откопуваат
- дури и ѕидот на оградата да се крши
Друже, како почна, мислев ке продолжиш :

- крушите и јаболката ќе паѓаат кај мене во двор
- ќе треба да ги собирам
- кога ќе ги соберам, ќе треба да ги носам на пазар
- на пазар ќе треба да платам баждарина
ПА ДО КОГА ЌЕ ДАВАМ ПАРИ ЈАС ЗА КОМШИЈАТА ?

Ха, ха, без љутиш, мала шала.....
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Измочајсе во некој склопец и потуриги некоја вечер, па нека чека да растат.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Abe mrcatorista u makedonijava.
Covekot,prasuva, vie ne mu odgovarate, nego mu kazuvate svoj stav i mislenje. Ve prasal li nekoj za mislenje?
NE!
Ako znaete kazete mu, ako,ne, ne pisuvajte.

p.s. Ova sto go baras e vo zakon za sopstvenost i drugi stvarni prava.
Ti ne mozes da mu kazes ON vo NEGOVIOT DVOR kade da gi zasadi drvata. Ima polno pravo ako saka i na krov da si gi zasadi. Nema takov propis sto ureduva na kolku cm od megjata na sosedot mozes drva da sadis.
Ama ima nesto sto se vika, zloupotreba na pravo. Pa taka, ako on Namerno, za da ti go zatne tebe olukot so lisjata, gi zasadil drvata 35cm od megjata, ti mozes da mu podneses tuzba vo sud, deka go zloupotrebuval svoeto pravo i so toa na tebe ti nanesuva steta. Pa da baras drvata da se otstranat.
Prasanje dali on namerno go pravi ova. Pa i da go pravi namerno, prasanje dali ti se isplati, bidejki trosocite za advokat, za sud, za vestak se mn povekje otkolku stetata sto ti bi ja pretrpel so zatnuvanje na olukot. Taka da ti preostanuvaat ostanatite tvoi prava, mozes da mu gi seces grankite da ne ti vlagaat vo tvojot dvor. Mozes jabolkata sto se na tvojot del da si gi beres slobodno. Mozes da si postavis ograda, koja nema da bide nad 2m. I taka... :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Menjam stan so tarasa,za kuka so dvor.
-------------
davaj kontakt i zatvaraj tema,resen problem.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Законот вели, дека во дадениот случај, во иднина, ти ќе смееш да береш круши и јаболка од секоја гранка што е подолга од 35 сантима и при тоа навлегува во твојот простор.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Благодарам на сите што напишавте ваши мислења на темата.
Еве што јас можам да кажам за ситуацијата.

1. Со типот не сум зборувал воопшто ништо , со него не може човек да зборува. Ова го знам од искуство што го имаат други луѓе со типот.
Типот е човек кој нема цивилизиран муабет со него такво нешто не е можно.
Затоа и ако му фрлам некоја хемикалија врз дрвјата типот нема ни да се сомнева дека сум му јас фрлил тоа врз дрвјата.

2. Без врска ми е да чекам тие дрвја да пораснат па да изигрувам шумар и да земам да сечам гранки што ќе бидат над мојот двор и да изигрувам будала со тоа.
Нема ништо посебно да добијам со сечења на тие гранки што би била над мојот двор, бидејќи дворот на соседот е јужна страна, а мојот двор е северна страна.
И со исечени гранки што би се наоѓале над мојот двор, преостанатите гранки од јужната страна од дворот на соседот ветерот ќе ги кине лисјата од дворот на соседот и јужен ветер тие лисја има да ги носи кон мојот двор и кон мојот тротоар ќе паѓаат лисјата. Мојот тротоар се наоѓа на прописна оддалеченост од оградата помеѓу дворовите на оддалеченост од 3,2 метри е тротоарот но пак сум загрижен, ветерот знае чуда да прави кога дува со голема сила.

Идиот е типот, корењата има да дојдат до меѓата и до бетонот на кој се наоѓа оградата, бидејќи реално е тие корења да пораснат, дрвјата се на 35 сантиметри од меѓата.

3. Плодови од дрвја не ми требаат како што напишале некои членови во темата.
Ако ми требаат круши и јаболка јас ќе си купам на пазар или во продавница.
Не ми требаат туѓи плодови искрено.
Свое не давам да ми се нарушува како што е мој двор а туѓо не сакам.

4. Да, се изгуби комуникацијата меѓу луѓето денес, тоа е страшна работа.
Луѓето знаат од инает да пикаат работи кај што не им е местото.
И да тужам како што член погоре пиша јас само повеќе трошоци ќе имам.

5. Соседот неговата куќа е значително подалеку од местото каде ги посадил дрвјата, и нему тие дрвја нема да му прават проблем, а на мене ќе ми го полнат тротоарот каде треба водата од олуци да поминува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Чекај ти нели беше магистер по право, а не знаеш како да постапиш во ваков случај o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom