Сите жени се исти?

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Evidentno i ti si od postara generacija,, probaj da gi vidish rabotite od druga perspektiva... imeno lugje so ladni glavi odamna analiziraat koja bi bila idealnata brojka na populacijata da bi bila vo balans so planetava...Nekoj sho e konspirativno nastroen bi rekol deka tie less harmful metodi se shirenje LGBTQblabla kultura, ubeduvawe na kreativni mladi nesvateni deka ne se toj pol, transdzenderizam, nonbajnrizam i tako dalje deka taa populacija ne se razmnozuva mnogu. No ne se razmnozuvaat i ovie Red Pileri koi se demek osvesteni, razbudeni, ja lapnale crvenata pilula ko Neo u Matriks ubedeni deka site zeni se koristoljubivi a zenite cuvaat kucinja za da go kolku tolku zadovolat manjcinskiot instinkt.

Matriks beshe reziran od transdzenderi... Slucajnost? Ne bi rekol.
Па да, и јас сум во години, полека полека сејавува некоја нелагодност дека ќе живееме уште 30-40 години
Матрицата беше дпбар филм, без раслика на транџите

Проблемот е многу едноставен, у позиција кога некој може да бира ќе го сака секогаш најдоброто. Да речеме дека од утре на пример брак не постои, 40% и повеќе од мажите ќе останат без поколение затоа што ни една жена нема да се спари со тие мажи. Бракот како институција е измислен од мажите за да не се бунат овие 40 и кусур проценти и не почнат да силуваат жени кај ќе ги начекаат.
Од друга страна, денеска кога жените се еманципирани, едуцирани, способни да си го вадат лебот сами ја заобиколуваат оваа превара наречена брак и бираат да се коват кога можат со оние топ 20% од мажите, без разлика колку партнерки имаат у моментот...спремни се да се борат за прво место. Арно ама математиката е сурова ствар, идеални мажи за животен партнер се 20% а под услов да се мажи: жени=50:50 нема квалитетни мажи за сите жени. И затоа за некои десет до 20 год. преку 60% од жените нема да родат деца у високо развиениот свет. Тоа за 20 до 30 год. ќе доведе до обратен тренд кога жените ќе ги изгубат сите бенефити денеска заради фактот што ќе останат небитен фактор ако не раѓаат деца и т.н.
Дај не лупетај бре. Бракот бил измислен за да можеле да се парат луѓе. Каменко-Кременко Филозофија све било исто камени телефони, коли,камени куќи ехее.
Во камено време силувањетобило пуштено намаксимум пошто рандом жена има половина помала телесна сила. Видефца и Википедија. Курташаци од атеисти гипромовираат тие глупоштини.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Дај не лупетај бре. Бракот бил измислен за да можеле да се парат луѓе. Каменко-Кременко Филозофија све било исто камени телефони, коли,камени куќи ехее.
Во камено време силувањетобило пуштено намаксимум пошто рандом жена има половина помала телесна сила. Видефца и Википедија. Курташаци од атеисти гипромовираат тие глупоштини.
Ако ти мислиш дека бракот постои од почетокот на времето со благослов на Бог онда ја лупам глупости....и не реков дека бракот е измислен за да се парат луѓе, прочитај уште еднаш.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Според логикава на писаниево твое, жените во Иран и Арапскиот свет се најбитен фактор во државата и поштувани и се, пошто се машини за расплод и испод 7- 8 деца не се, жените во Иран не се тепани, и не се малтретирани.
А додека жените во Германија, се небитни ко лански снег, зашто не раѓаат. Маж и на Ангела Меркел не би се сложил со тебе.
Бидејќи истиот тој маж на Меркелица си ја остави сопругата која му родила два син, за да се ожени со Меркел, која не му роди деца и со неа да го живее остатокот од животот, во слога и почитување.
Го кажуваш а не го перцепирааш тоа што човекот ,,има два сина,, и баш го боли стапот дали Меркел му родила.... Тој е остварен како татко па може и намерно не сака деца со Меркел, сеедно. Женската функција за раѓање е и те како битна за човек кој не е остварен како татко.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Ако ти мислиш дека бракот постои од почетокот на времето со благослов на Бог онда ја лупам глупости....и не реков дека бракот е измислен за да се парат луѓе, прочитај уште еднаш.
Моногамноста има еволутивни предности како прилагодба на хомо-сапиенсот кон околностите и еволутивните притисоци на околината. Не е заедницата настаната со декрет, има тоа своја историја и причина. Една од многу причини би била избегнување на ризикот од СПБ кој во 99,999% од времепостоењето на човекот биле смртна пресуда.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.191
Поени од реакции
39.930
Една од многу причини би била избегнување на ризикот од СПБ кој во 99,999% од времепостоењето на човекот биле смртна пресуда.
Ван Гог фатил гонореа и сифилис, си го пресекол увото и пукал во себе на крај.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Ван Гог фатил гонореа и сифилис, си го пресекол увото и пукал во себе на крај.
Сифилис е една од најгрозните болештини кои постојат а во време пред антибиотици крај. Тоа е, Ванг Гог имал секс само со камењарки а исто се упропастил и Фридрих Ниче со некоја тротоарка и сифилис па на крај правел муабет со коњи.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Моногамноста има еволутивни предности како прилагодба на хомо-сапиенсот кон околностите и еволутивните притисоци на околината. Не е заедницата настаната со декрет, има тоа своја историја и причина. Една од многу причини би била избегнување на ризикот од СПБ кој во 99,999% од времепостоењето на човекот биле смртна пресуда.
Тие еволутивните принципи аплицирани кај човекот се една од најголемите превари што постојат. Објасни ми преод од матријархат у патријархат користејки "еволутивна логика".
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.706
Поени од реакции
10.107
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Тие еволутивните принципи аплицирани кај човекот се една од најголемите превари што постојат. Објасни ми преод од матријархат у патријархат користејки "еволутивна логика".
Мисли си ти дека е превара.
Матријархат имаш кај пчели и мравки, кај хомо-сапиенс не постои такво нешто.
Бидејќи еволутивните притисоци се изменети од започнувањето на општествениот развој и производот на вишоци на вредност и технологии, сеуште сме на некој процес на транзиција иако епигенетските промени би можеле да објаснат многу тоа.
Има причини зошто се појавува моногамија кај хомо-сапиенс за време на ловци-собирачи фазата, значи доминантната фаза во човековиот развој и што моногамијата опстанала до ден денешен, значи со десетици и десетици милениуми, а се тоа пред појава на организирани религии.

Еве од банално практичен аспект : Чие потомство би имало поголеми шанси да се размножи и опстане, она за кое се грижи моногамен пар или она за кое никој не се грижи (спреј енд преј, полигамија)? Треба да се има на памет дека немало контрацепција, породилно, плата или било какви лекови нит пак правосуден систем. Како една жена би преживеала во такви услови?

Исто има причина зошто на многу жени на високо место при биднување во врска или брак ја ставаат сигурноста т.е. заштитата од страна на мажот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.748
Мисли си ти дека е превара.
Матријархат имаш кај пчели и мравки, кај хомо-сапиенс не постои такво нешто.
Бидејќи еволутивните притисоци се изменети од започнувањето на општествениот развој и производот на вишоци на вредност и технологии, сеуште сме на некој процес на транзиција иако епигенетските промени би можеле да објаснат многу тоа.
Има причини зошто се појавува моногамија кај хомо-сапиенс за време на ловци-собирачи фазата, значи доминантната фаза во човековиот развој и што моногамијата опстанала до ден денешен, значи со десетици и десетици милениуми, а се тоа пред појава на организирани религии.

Еве од банално практичен аспект : Чие потомство би имало поголеми шанси да се размножи и опстане, она за кое се грижи моногамен пар или она за кое никој не се грижи (спреј енд преј, полигамија)? Треба да се има на памет дека немало контрацепција, породилно, плата или било какви лекови нит пак правосуден систем. Како една жена би преживеала во такви услови?

Исто има причина зошто на многу жени на високо место при биднување во врска или брак ја ставаат сигурноста т.е. заштитата од страна на мажот.
Ako gledame strogo kaj primatite kako nasi najbliski genetski rodnini, promiskuitetot ili ajde neverstvoto ni e vgradeno vo genite. Sporedeno spored simpanzite i gorilata kako poprilicno genetski slicni, nie sme nekade izmegju koga se raboti za promiskuitet. Simpazite se bukvalno ebacista, dodeka gorilata se ajde popribrani.
I toa naukata go zaklucila sprema soodnosot na madinjata vo odnos na goleminata na toj sto gi nosi. Gorilata kako najmalce promiskuiteten ima najmali testisi vo soodnos na goleminata. Nema ni potreba za pogolemi kako rezervar za sperma posto ne se tolku promiskuitetni. Simpanzata od druga strana imaat poprilicno golemi testisi vo soodnos na goleminata od ocigledni pricini. Ljugeto se nekade izmegju.
Monogamni sme bile my ass.
Jbg priroda i prirodna selekcija.
Screenshot_20240531-212349_Chrome.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom