- Член од
- 27 ноември 2007
- Мислења
- 30.433
- Поени од реакции
- 68.567
Системот на натпреварување е ист како и на претходното првенство во Шпанија.
Вкупно 24 екипи се поделени во 4 групи.
Група А: Шпанија, Словенија, Катар, Белорусија, Бразил и Чиле
Група Б: Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Австрија, Тунис и Иран
Група Ц: Франција, Шведска, Алжир, Чешка, Египет и Исланд
Група Д: Данска, Полска, Русија, Аргентина, Саудиска Арабија и Германија.
Првите 4 екипи од секоја група одат во осминафинале.
Доколку повеќе екипи имаат исt број на бодови решава, ранкингот се прави мини табела за засегнатите тимови и се гледаат следниве критериуми. Доколку се израмнети во првиот критериум се оди на вториот, ако и во тоа се израмнети се оди на третиот итн.
1. Бројот на поени во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
2. Гол-разликата во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
3. Кој има постигнато највеќе погодоци во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
4. Вкупна гол разлика (вклучувајќи ги и мечевите со другите екипи од групата)
5. Кој има постигнато највеќе погодоци во сите мечеви во групата
6. Ждребка
Првите четири екипи одат во осминафинале каде што почнува нокаут-системот. Дрвото на натпреварување е следново:
Екипите кои отпаѓаат во осминафинале се рангираат автоматски од 9 до 16 место според:
1. Бројот на поени освоени во групата
2. Гол-разликата во групата
3. Кој им дадено повеќе голови во групните мечеви
4. Доколку повеќе тимови ги задоволуваат првите три точки се гледа нивниот ранкинг во прелиминарната група (дали биле петти или шести)
5. Доколку екипите се израмнети по сите претходни точки се оди на ждребка
Екипите кои отпаѓаат во четврт-финале играат разигрување за пласман од 5-то до 8-мо место.
Екипите кои завршиле петти во прелиминарните групи играат за пласман од 17-то до 20-то место.
За 17-то место играат победниците од дуелите А5-Б5 и Ц5-Д5, додека за 19-то играат поразените од овие дуели.
Екипите кои завршиле шести во прелиминарните групи играат за пласман од 121-то до 24-то место.
За 21-то место играат победниците од дуелите А6-Б6 и Ц6-Д6, додека за 23-то играат поразените од овие дуели.
Вкупно 24 екипи се поделени во 4 групи.
Група А: Шпанија, Словенија, Катар, Белорусија, Бразил и Чиле
Група Б: Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Австрија, Тунис и Иран
Група Ц: Франција, Шведска, Алжир, Чешка, Египет и Исланд
Група Д: Данска, Полска, Русија, Аргентина, Саудиска Арабија и Германија.
Првите 4 екипи од секоја група одат во осминафинале.
Доколку повеќе екипи имаат исt број на бодови решава, ранкингот се прави мини табела за засегнатите тимови и се гледаат следниве критериуми. Доколку се израмнети во првиот критериум се оди на вториот, ако и во тоа се израмнети се оди на третиот итн.
1. Бројот на поени во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
2. Гол-разликата во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
3. Кој има постигнато највеќе погодоци во меѓусебните дуели на инволвираните во мини табелата
4. Вкупна гол разлика (вклучувајќи ги и мечевите со другите екипи од групата)
5. Кој има постигнато највеќе погодоци во сите мечеви во групата
6. Ждребка
Првите четири екипи одат во осминафинале каде што почнува нокаут-системот. Дрвото на натпреварување е следново:
Екипите кои отпаѓаат во осминафинале се рангираат автоматски од 9 до 16 место според:
1. Бројот на поени освоени во групата
2. Гол-разликата во групата
3. Кој им дадено повеќе голови во групните мечеви
4. Доколку повеќе тимови ги задоволуваат првите три точки се гледа нивниот ранкинг во прелиминарната група (дали биле петти или шести)
5. Доколку екипите се израмнети по сите претходни точки се оди на ждребка
Екипите кои отпаѓаат во четврт-финале играат разигрување за пласман од 5-то до 8-мо место.
Екипите кои завршиле петти во прелиминарните групи играат за пласман од 17-то до 20-то место.
За 17-то место играат победниците од дуелите А5-Б5 и Ц5-Д5, додека за 19-то играат поразените од овие дуели.
Екипите кои завршиле шести во прелиминарните групи играат за пласман од 121-то до 24-то место.
За 21-то место играат победниците од дуелите А6-Б6 и Ц6-Д6, додека за 23-то играат поразените од овие дуели.