Систем за поволни кредити без банки

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Во Италија, на Сардинија функционира клуб со ,како што нарекуваат, систем на поволни кредити, (иако мене повеќе ми личи на систем за затварање на долгови со повеќекратна компензација )
Почнато во 2010 како старт-ап, наречен Сардекс, клубот денес има 3200 членови. Идејата била помош за малите фирми да можат да користат роба и услуги без готови пари и баз камата.

За што се работи :
Фирмите се зачленуваат на платформата, каде плаќаат годишна членарина. Членови тргуваат помеѓу себе во тој затворен систем, односно користат услуги и купуваат роба без да плаќаат со пари, односно компензираат преку Сардекс-кредити со свои производи и услуги.

Пример, забар поправа заби на ѕидар и за тоа добива одреден број на Сардекс кредити. Со тие кредити забарот може да купи храна во маркет, а понатаму газдата на маркетот со добиените кредити да купи, пример, полици од столар или да изгради магацин од ѕидарот.

На ваков начин, малите фирми ја зголемуваат својата работа без да се оптеретуваат со финансии. Во 2015 членовите на Сардекс направиле меѓусебни трасакции во вредност од 51 милион евра.

Платформата има свои вработени кои секојдневно ја проверуваат понудата и побарувачката и бараат можност за работа на своите членови. Истовремено, целиот систем е крајно транспарентен и секој член во секое време може да ги види кредитите и извршените работи кај другите членови.

Иако самата работа е проста, сепак наведуваат дека треба минимум од 600 членови за да се формира база на понуда и потрошувачка, како и дека не е можно да се работи само со членови поради неопходни готови пари за даноци, плати, комуналии.
Како и да е, Сардекс во последните две години бележи раст и освен на Сардинија проширен е и во други 10 регии во Италија. Наводно , за моделот, се интересираат и во други држави.

Повеќе тука.
***
Мене лично ми се допаѓа системот и мислам дека би била одлична помош за малите фирми во смисла на проширување на работата. Дури мислам дека е одлична идеја за сличен старт-ап во Македонија, ако некој има живци да го работи.
Секако дека личи на застарена метода во модерниот капитализам, ама, како и во случајот со утопијата во Мариналеда, Шпанија, вакви методи се корисни за обичниот народ како одбрана од корпоратизмот кој неминовно не гази.
Ваше мислење ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Ne e ova nisto novo. Razgldaj za bartercard, toa funkcionira globalno i ima mnogu poveke korisnici. Se sozdava defakto valuta i nemoj da mislis deka na ovoj nacin ke se izbegne kamatata, prasanje na vreme e od centralata da pocne so krediti i razmena na evra za nivna valuta (bar ova e iskustvoto so site slicni podobro razvieni platformi). Se na se e dobra rabota za start ups i za biznisi koj imaat roba od koja sakaat da se oslobodat, tesko deka ke privleces nekoj asalen zabar koj ima rabota na pretek za realni pari da ti gi pravi zabite na vakov nacin.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Се тоа добро ама забарот не можи да набави материјал керамика германски за пломби со сардекс поени. Германецот бара еура батица.

Друг пример сакаш да реновираш дома а кнауфот и абрипот се корпоративни, со тие поени можиш да платиш само работна рака.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ова го смисли Ѕинго 20 години пред нив.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ова го смисли Ѕинго 20 години пред нив.
Далеку е шемата на Ѕинго од ова....
Се тоа добро ама забарот не можи да набави материјал керамика германски за пломби со сардекс поени. Германецот бара еура батица.
Друг пример сакаш да реновираш дома а кнауфот и абрипот се корпоративни, со тие поени можиш да платиш само работна рака.
Забарот е само пример. И пломбата и кнауфот нека се платат со пари, работната рака и во двата случаја можат да бидат компензирани...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ова го смисли Ѕинго 20 години пред нив.
Фикрет Абдиќ во 80 десетите со меници ја разниша економијата на СФРЈ “јас ти борчам тебе ти му борчиш нему он му борчи на оној а оној на мене ... и на крај сите искомпензирани а парите ги нема.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Па денес е така во Македонија. Градежна фирма на добављач за месо му плаќа во цемент, и пошто стекот им го дава по 200 ден без ДДВ. после пак им го продава цементот назад. :icon_lol:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Фикрет Абдиќ во 80 десетите со меници ја разниша економијата на СФРЈ “јас ти борчам тебе ти му борчиш нему он му борчи на оној а оној на мене ... и на крај сите искомпензирани а парите ги нема.
..чувениот парадокс на стоте долара.....:sneaky:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Фикрет Абдиќ во 80 десетите со меници ја разниша економијата на СФРЈ “јас ти борчам тебе ти му борчиш нему он му борчи на оној а оној на мене ... и на крај сите искомпензирани а парите ги нема.
Егзекли,
Кладуша, Ѕинго, ТАТ, Понци, ова, Lyoness, Bitcoin ...

Е сега ти процени шо е фер, легално, дали и колку ти чини и слично.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Sинго испадна најмангуп.
Со замени со бонови и на крај народот без леб а он пун како вреќа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom