"Система" - најефикасната боречка вештина

Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
Јас за ферката и зборев. А да, пред диско никогаш не треба да паднеш на земја, има педери и да не те познава ќе те мавне. Ама ако немаш его, една од најлошите човечки особини, ќе бидеш многу поуспешен во сите аспекти од животот. Ќе ги избегнеш тие тепачки во школо, диско и сл.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Темава се претвори во лечење фрустрации према кунг фу то, посебено ВЧ и донесување заклучоци само врз база клипови.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Темава се претвори во лечење фрустрации према кунг фу то, посебено ВЧ и донесување заклучоци само врз база клипови.
Да бе друже,најголемата фрустрација ми е кун фу то и вч во мојот живот.

Си праиме муабет какви фрустрации,какви клипови.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
709
Поени од реакции
299
Тие што вежбаат или се активно вклучени во учењето на ВЧ разбираат каква предност им нуди оваа боречка вештина и колку е применлива во обичниот живот.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Да бе друже,најголемата фрустрација ми е кун фу то и вч во мојот живот.

Си праиме муабет какви фрустрации,какви клипови.
Муабети ама празни да не речам детски мубети без никаква поткрепа од типот гледав на нет еден кунг фу тип изгуби и одма - а нечини кунг фу то.Или ја тренирам кик-бокс многу е ефикасно.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Муабети ама празни да не речам детски мубети без никаква поткрепа од типот гледав на нет еден кунг фу тип изгуби и одма - а нечини кунг фу то.Или ја тренирам кик-бокс многу е ефикасно.
Не,туку не си во време на Брус Ли,каде што се соблакале и почињала тепачката.Знаеш и сам ваљда какво е денешново време,и не знаеш како и кога ќе треба да реагираш и најчесто се се сведува на тој кој прв ќе удри,и втора работа,кој колку знае да удри.Не можеш во денешна тепачка да му прободеш на некој во око,или да го удриш по грклан,освен ако не си нели стварно животно загрозен.Тогаш можело.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Не,туку не си во време на Брус Ли,каде што се соблакале и почињала тепачката.Знаеш и сам ваљда какво е денешново време,и не знаеш како и кога ќе треба да реагираш и најчесто се се сведува на тој кој прв ќе удри,и втора работа,кој колку знае да удри.Не можеш во денешна тепачка да му прободеш на некој во око,или да го удриш по грклан,освен ако не си нели стварно животно загрозен.Тогаш можело.
Друже ,погрешна претстава имаш за ВЧ.Башка и не можеш да збориш за некоја вештина дали чини или не чини ако воопшто не си ја тренирал.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.291
Поени од реакции
771
Profi si e Sistemata.
Jas si vezhbam rekreativno i chisto za sebe zaedno so Muay Thai vo kombinacija so balistichki udari i so oruzhje.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.597
Поени од реакции
12.358
Profi si e Sistemata.
Jas si vezhbam rekreativno i chisto za sebe zaedno so Muay Thai vo kombinacija so balistichki udari i so oruzhje.
Каде тренираш система во Скопје?[DOUBLEPOST=1457214756][/DOUBLEPOST]
Но сепак БЏЏ-то не е комплетно за на улица.Зошто ? нема удари.[DOUBLEPOST=1416935144][/DOUBLEPOST] еве зошто вежбаме напад од 2ца,3ца,или тепачка на мал простор секој против секого @AudiR8
Најпаметно ти е ниедна боречка вештина да не ја употребиш, освен ако ти е загрозен животот тебе или некому од твоите блиски, ако е блага закачка подобро да го јадеш шамарот и да ти падне егото, па ти да лапнеш оштета, отколку да ишамариш друг и да те тужи. Ако немаш искуство, да те просветлам, казните за шамар, бокс знаат да бидат и по неколку илјади евра, а за кршење раце, нозе комотно може да го обезбедиш со нов автомобил.
Плус во денешно време не си на сигурно со кого се закачуваш и колку му туши лепенката, може комотно да ти извади пиштолинката, па и 10 боречки вештини да знаеш малку ти се, остајте филмојте од телевизија.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Каде тренираш система во Скопје?[DOUBLEPOST=1457214756][/DOUBLEPOST]
Најпаметно ти е ниедна боречка вештина да не ја употребиш, освен ако ти е загрозен животот тебе или некому од твоите блиски, ако е блага закачка подобро да го јадеш шамарот и да ти падне егото, па ти да лапнеш оштета, отколку да ишамариш друг и да те тужи. Ако немаш искуство, да те просветлам, казните за шамар, бокс знаат да бидат и по неколку илјади евра, а за кршење раце, нозе комотно може да го обезбедиш со нов автомобил.
Плус во денешно време не си на сигурно со кого се закачуваш и колку му туши лепенката, може комотно да ти извади пиштолинката, па и 10 боречки вештини да знаеш малку ти се, остајте филмојте од телевизија.
па знам,се немав степано од 8мо одделение,ваљда пошто никад не се курчам прв,а изгледот не дозволува на друг да ми се прекурчи,а ниту давам причина да ми се прекурчи,ниту идам по дискотеки или маала кај што би можело да се деси такво нешто,НО,имав и таква случка,кај што едно педерче 3 пати ме испровоцира,му залепив шамар и ме кошташе 300 евра,се закануваше ќе тужи ама 90% ништо не бидна од тоа.

Али,за се има прв пат :D
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.291
Поени од реакции
771
Система има во Скопје - Шуманов академија во Ѓорче , мислам дека се уште во салата 10-60.
Иначе не тренирам Руска Система кај Шуманов туку рекреативно сам си вежбам а Мау Таи си вежбам во сала со тренери во Вера Циривири во Карпош 2.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Зарем постои „најефикасна“ боречка вештина?
 
На врв Bottom