"Система" - најефикасната боречка вештина

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Ниту ЕДНА специјална единица во свет,не тренира КЛАСИЧНА боречка вештина,туку тоа се концепти.И јас зборував за аматер да го примени,а не некој што и жена и деца и мајка остаил и вежбал у манастир 50 години и 24/7 бил посветен на вештината,да тој ќе биде ефикасен на улица.Јас зборев за аматер кој ќе ја вежба вештината 1-2 години и кога ќе дојде ситуација на улица да примени,да го примени тоа што го научил.Можда ќе примени против некоја пијана будала и слично,ама ако се најде во тесно со некој што вежба бокс,кик бокс,таи бокс,мма, под услов еднакво да биле посветени,ќе го испие мајчиното млеко.
Како и да е ВЧ масовно го изучуваат и тренираат полициите ширум светот.Ако не е применлив во реална ситуација зошто тогаш го вежбаат покрај другите работи?. И да, можеш со 1-2 години со редовно вежбање да се одбраниш на улица под услов да имаш добар учител(кај нас Ѓоре и Предраг не се тоа за жал). Очигледно не си тренирал затоа така збориш. А зо ова болдираново се хипотетички глупости трескани на памет(што би било кога би било). И не знам зошто спомнувате ММА кога ММА е спорт во кој важат правила а Винг Чунот е боречка вештина конципирана за на улица каде нема никакви правила.

БТЊ: борци како Lyoto Machida И Anderson Silva вежбаат ВЧ за твоја информација.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Како и да е ВЧ масовно го изучуваат и тренираат полициите ширум светот.Ако не е применлив во реална ситуација зошто тогаш го вежбаат покрај другите работи?. И да, можеш со 1-2 години со редовно вежбање да се одбраниш на улица под услов да имаш добар учител(кај нас Ѓоре и Предраг не се тоа за жал). Очигледно не си тренирал затоа така збориш. А зо ова болдираново се хипотетички глупости трескани на памет(што би било кога би било). И не знам зошто спомнувате ММА кога ММА е спорт во кој важат правила а Винг Чунот е боречка вештина конципирана за на улица каде нема никакви правила.
Спомнувам ММА поради боксот,поради кик боксот,поради лактите,поради колената.Поради борбата на земја.На тоа кога ќе додадеш пресретнувачки удари како во џкд-то и удари во гениталии и очи и во секој правец лакти,добиваш нешто што е предобро за на улица.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Спомнувам ММА поради боксот,поради кик боксот,поради лактите,поради колената.Поради борбата на земја.На тоа кога ќе додадеш пресретнувачки удари како во џкд-то и удари во гениталии и очи и во секој правец лакти,добиваш нешто што е предобро за на улица.
Оснвова на џкд ти е ВЧ.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Ц,да,ама не е класично ВЧ.
А какво ВЧ се користи?[DOUBLEPOST=1416781768][/DOUBLEPOST]
Спомнувам ММА поради боксот,поради кик боксот,поради лактите,поради колената.Поради борбата на земја.На тоа кога ќе додадеш пресретнувачки удари како во џкд-то и удари во гениталии и очи и во секој правец лакти,добиваш нешто што е предобро за на улица.
Лакти и колена се користат и во ВЧ.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
709
Поени од реакции
299
ВЧ и те како е корисна на улица, бидејќи сите блокови се применливи и те како помагаат во одредена ситуација. Сите движења се природни и произлегуваат инстиктивно. Немој да ми зборите за кик-бокс и Таи пошто тоа е класично млатење у спаринг, иди дигни нога у улична тепачка па види што ќе ти се задеси. Дур ти преташ и скокаш ко петел, некој ќе ти ја збибери поштено у нос. Искрено ВЧ на прво место и Бокс на второ место се друго е вежбање кое тешко се применува на улица и на крај ќе завршите истепани.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
ВЧ и те како е корисна на улица, бидејќи сите блокови се применливи и те како помагаат во одредена ситуација. Сите движења се природни и произлегуваат инстиктивно. Немој да ми зборите за кик-бокс и Таи пошто тоа е класично млатење у спаринг, иди дигни нога у улична тепачка па види што ќе ти се задеси. Дур ти преташ и скокаш ко петел, некој ќе ти ја збибери поштено у нос. Искрено ВЧ на прво место и Бокс на второ место се друго е вежбање кое тешко се применува на улица и на крај ќе завршите истепани.
Ако држиш нога дистанца како ќе те стигне објасни ми ? и ок нема везе,јас го кажав моето што мислам дека е најприменливо на улица ти своето.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
ВЧ и те како е корисна на улица, бидејќи сите блокови се применливи и те како помагаат во одредена ситуација. Сите движења се природни и произлегуваат инстиктивно. Немој да ми зборите за кик-бокс и Таи пошто тоа е класично млатење у спаринг, иди дигни нога у улична тепачка па види што ќе ти се задеси. Дур ти преташ и скокаш ко петел, некој ќе ти ја збибери поштено у нос. Искрено ВЧ на прво место и Бокс на второ место се друго е вежбање кое тешко се применува на улица и на крај ќе завршите истепани.
Не викам дека не е ефективно, ама кик бокс и бокс се докажано ефективни и нормални потези кои многу полесно се извршуваат и учат отколку ВЧ. До сега сум видел самo еден меч во кафез, Винг Чун против Борење. Дечкото со ВЧ изгуби во рок од 30 секунди, бидејќи беше бутнат на земја и не знаеше што да прави. А не те разбирам, "Дур ти преташ и скокаш ко петел, некој ќе ти ја збибери поштено у нос". Тоа може да ти се случи само ако си немаш појма од боречката вештина или не тренираш ништо. Никој што тренира ММА, бокс или кик бокс не е учен да прета и скока, туку е учен да задава удари што се 100 % ефективни, ескиважи, евентуално борење и сл. Ако те бива, една висока нога во глава и другиот паѓа. И БЏЏ доколку не тренираш во некое McDojo е 100 проценти ефективно на улица.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Но сепак БЏЏ-то не е комплетно за на улица.Зошто ? нема удари.[DOUBLEPOST=1416935144][/DOUBLEPOST] еве зошто вежбаме напад од 2ца,3ца,или тепачка на мал простор секој против секого @AudiR8
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.100
Поени од реакции
7.484
Но сепак БЏЏ-то не е комплетно за на улица.Зошто ? нема удари.
Додади на тоа дека се местиш да те рогаат и подлогата е цементо а не паркет, а и тешко дека ќе имаш срце да скршиш рака на некој.Да не зборам за гризање мавање по јајца и други неспортски потези:icon_lol:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
ВЧ и те како е корисна на улица, бидејќи сите блокови се применливи и те како помагаат во одредена ситуација. Сите движења се природни и произлегуваат инстиктивно. Немој да ми зборите за кик-бокс и Таи пошто тоа е класично млатење у спаринг, иди дигни нога у улична тепачка па види што ќе ти се задеси. Дур ти преташ и скокаш ко петел, некој ќе ти ја збибери поштено у нос. Искрено ВЧ на прво место и Бокс на второ место се друго е вежбање кое тешко се применува на улица и на крај ќе завршите истепани.
еве и за тебе нешто и за ногата за која зборуваш дека е претање.Верувај ми дека една добра нога свртена од колк ќе заврши многу работа на улица,е сега прашање е дали во тој момент ќе си во тренерки или цевка фармерка.[DOUBLEPOST=1416935325][/DOUBLEPOST]
Додади на тоа дека се местиш да те рогаат и подлогата е цементо а не паркет, а и тешко дека ќе имаш срце да скршиш рака на некој.Да не зборам за гризање мавање по јајца и други неспортски потези:icon_lol:
Ау бато ич не би му ја мислел раката ако дошло до тоа.

И што сакаш да кажеш не те разбирам ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.100
Поени од реакции
7.484
еве и за тебе нешто и за ногата за која зборуваш дека е претање.Верувај ми дека една добра нога свртена од колк ќе заврши многу работа на улица,е сега прашање е дали во тој момент ќе си во тренерки или цевка фармерка.[DOUBLEPOST=1416935325][/DOUBLEPOST]

Ау бато ич не би му ја мислел раката ако дошло до тоа.

И што сакаш да кажеш не те разбирам ?
Дека ако се степаш на улица нема да ти користи многу ако знаеш да се тепаш на земја.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
Додади на тоа дека се местиш да те рогаат и подлогата е цементо а не паркет, а и тешко дека ќе имаш срце да скршиш рака на некој.Да не зборам за гризање мавање по јајца и други неспортски потези:icon_lol:
https://www.youtube.com/watch?v=Vyyrpjm49hA

Ако сакаш да се курчиш на улица и имаш огромно его, тогаш што и да тренираш и колку време да тренираш, ќе си го добиеш своето. И од најсилниот има посилен, како викаат?

Дека ако се степаш на улица нема да ти користи многу ако знаеш да се тепаш на земја.
Ова баш ти значи најмногу, зошто во 90% од уличните тепачки се паѓа на земја, и ако не знаеш што да правиш си го наебал. Освен ако не сте се договориле дека нема да се тепате на земја. И да, немам срце да му ја скршам раката на некој, но ако задава смртоносни удари или има оружје, ќе му ја скршам за да престане.

И кога последен пат си видел кај нас некој да го клоца другиот додека се двајцата на земја? Јас до сега колку што се сеќавам никогаш, освен како мали во 3-4 одд.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Никад не треба да дозволиш да паднеш на земја и борбата да ја префрлиш на земја,освен ако не е онаа добра стара ферка,која денес е ретка.Ако е пред диско,кафич,и слични места,најубаво е да држиш дистанца и да не дозволиш во никој случај да паднеш на земја.Зошто ? види го клипот кај што се тепаат на земја,девојка му на едниот доаѓа му дава една нога у глава и овој паѓа во несвест.
 
На врв Bottom