"Система" - најефикасната боречка вештина

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Сепак како што кажав,специјалните единици ја имаат едитирано за свои потреби,па така НИТУ ЕДНА специјална единица во светот,не вежба 100% една вештина...сите вежбаат одреден концепт,едитиран од некој мајстор,или самите си го тренираат тоа што мислат дека ќе им биде корисно за нивната работа,или комбинираат од повеќе вештини и слични ствари.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Во наша сала се тренира и карате...кога ги гледаме...значи смешки живи,сите се со црни појаси,а деца мали,јас не знам ни како оди тоа и како смеат така да даваат црни појаси.

Кај нас се прави спаринг на пример 2 вс 1,2цата со кациги,тој што е сам без,и он смее да ги мава со сета сила дека имаат кациги,а овие двајца со некои 50-60% од максимум,или правиме во рекет сите,и секој против секого односно може да ти се стават и 3ца и 5ца а твое е што ќе правиш,со изгасени светла,со дерење пцуење тропање,и да видиш како мозокот ти работи со 500 на саат,и после тие 2-3 минути си уморен како да си вежбал пола саат.
Е како бе ви гасат светло и ве пуштаат да се млатите ко мрднати, тоа и со заштитна опрема и со ракавици пак е ненормално а не па без.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Е како бе ви гасат светло и ве пуштаат да се млатите ко мрднати, тоа и со заштитна опрема и со ракавици пак е ненормално а не па без.
Епа така.Светло има само од прособлекувалните,минимално,колку да не биде апла темница.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
I sto ako se povredi nekoj ? Sepak udiranje so seta sila ne e shala.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
I sto ako se povredi nekoj ? Sepak udiranje so seta sila ne e shala.
Повреди има на секој тренинг,помали или поголеми.Не е дозволено да се мава противникот во глава кога не те очекува,односно да го удриш во теме или кога не те гледа,треба да го удриш онака колку да му дадеш до знаење дека си тука,а во тело и со нозе можеш да го мавнеш појако.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Тоа е веќе друго, ама јас пак не би се нафатил на тоа зошто има ненормални ќе те мавнат со сета сила во глава додека не гледаш накај него.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Тоа е веќе друго, ама јас пак не би се нафатил на тоа зошто има ненормални ќе те мавнат со сета сила во глава додека не гледаш накај него.
Не бе ретки се таквите,а и да се деси тоа од некој нов,после тоа го јаде у велико од постарите,и најчесто веќе не се појавува на тренинг :)Не сме ние таму за да се убиеме меѓу себе,иако има спаринзи со фулл контакт,ама тогаш носиме кациги и најчесто тоа е во ММА па секој се пази и не се отвара бидејќи играат лакти глава колена,зафати и слично.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Добро тогаш, јас мислев без заштита без ништо ве пуштаат да се млатите ама штом не добро :D

Инаку јас верувам дека се реалистични само зафатите на Вадим Старов во Система, другите не баш.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Добро тогаш, јас мислев без заштита без ништо ве пуштаат да се млатите ама штом не добро :D

Инаку јас верувам дека се реалистични само зафатите на Вадим Старов во Система, другите не баш.
Само во мма користиме кациги.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Wing Chun само, се друго е сложено за употреба во реален живот !!!. Не е работата да идеш на тренинг и да те излупаат, туку да ја научиш филозофијата начинот на размислување, а потоа и самата боречка вештина да ја употребуваш правилно.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Wing Chun само, се друго е сложено за употреба во реален живот !!!. Не е работата да идеш на тренинг и да те излупаат, туку да ја научиш филозофијата начинот на размислување, а потоа и самата боречка вештина да ја употребуваш правилно.
Хаха,ај иди на улична тепачка и тепај се така.Било,во време на Кинеска империја.Сега сме 21 век.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Винг Чун е барем 50% употреблива на улица, но токму таа е една од посложените боречки вештини. Бокс и Кик бокс не е комплицирано ако веќе збориме. Ако Винг Чун не е ефективно, незнам зашто Андерсон Силва би тренирал.

А и за система, скептик сум за 70% од потезите зошто ми изгледаат неефективно. Ај кажете ми кога последен пат сте виделе некој да е толку брз да го удри тој што замавнува во зглоб, па во колено и да му ја свитка раката позади глава?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Винг Чун е барем 50% употреблива на улица, но токму таа е една од посложените боречки вештини. Бокс и Кик бокс не е комплицирано ако веќе збориме. Ако Винг Чун не е ефективно, незнам зашто Андерсон Силва би тренирал.

А и за система, скептик сум за 70% од потезите зошто ми изгледаат неефективно. Ај кажете ми кога последен пат сте виделе некој да е толку брз да го удри тој што замавнува во зглоб, па во колено и да му ја свитка раката позади глава?
Боксот е комплициран само малку го знаат до совршенство но има предност што се движењата природни и ефикасни така што кога и малку си го научил веќе е применлив во пракса за разлика од некои системи каде требаат години за истиот ефект.

Андерсон Силва ништо од Винг Чун не применува во борба туку класичен бокс/таи бокс.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Wing Chun само, се друго е сложено за употреба во реален живот !!!. Не е работата да идеш на тренинг и да те излупаат, туку да ја научиш филозофијата начинот на размислување, а потоа и самата боречка вештина да ја употребуваш правилно.
Како очекуваш да научиш нешто без пракса?Колку сакаш вежбај тајни техники,7 удари на змејот и шо ти ја знам,се тоа пропаѓа во вода во тепачка.Факт е дека во реална борба,преводладуваат инстиктите а тоа е ги стегнуваш тупаниците и мафташ или го правиш она за што ти се направени рацете, да држат.Затоа боксот е толку ефективен на улица,Бидејќи има само неколку удари(кои воедно се и природни и логични) и тие ги вежбаш до перфекциja.Факт е дека во 90% од тепачките ударот со тупаница преовладува баш поради тоа што тоа како човечки суштества ни е природно.
Спарингот од друга страна е нешто најблиску што може да се извежба во сала,до улична тепачка.Само така може да се каже дека поседуваш некој skill од вештината.А тоа,еј брат фатиме овде,па сеа је ке ти дадам 4 удари па ти ке паднес и ја ке напраам ова/она е само теорија.

"Everyone has a plan 'till they get punched in the mouth"- Mike Tyson
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Боксот е комплициран само малку го знаат до совршенство но има предност што се движењата природни и ефикасни така што кога и малку си го научил веќе е применлив во пракса за разлика од некои системи каде требаат години за истиот ефект.

Андерсон Силва ништо од Винг Чун не применува во борба туку класичен бокс/таи бокс.
Не применува во борба зошто се тепа во кафез, со ракавици, против професионалец. Да беше на улица не викам дека само со Винг Чун би се тепал, но би искористил неколку техники. Инаку за џабе го тренира. А боксот е една од наједноставните (ако не наједноставната) боречки вештини. Што е толку комплицирано? Нема врска дали си изнервиран, дали ти е страв или што и да е. Боксот малку би се искомплицирал ако веќе сакаш да правиш ескиважи како Андерсон Силва или Рој Џоунс, но пак не е ништо споредено со Винг Чун, Кунг Фу, Система.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom