Сиромаштијата и Бедата во Бугарија вртоглаво растат

Член од
24 јуни 2009
Мислења
176
Поени од реакции
344
на Полска комшии се им Германија на Бугарија кој им беше комшија Милошевич дали знаеш дека поради војните во југославија додека не влезем во нато никој не сакаше да инвестира во Бугарија за нив цел балкан е исто

Каде сме сега ? сега сме 7 пати по богати од колко што бевме во 1990
Na Makedonija komshii i se Bugarija 14 godini vo Eu, Grcija 30 godini vo Eu, Albanija duvlo na kriminalci, Kosovo ne se prai muabet, Srbija fuklovci do nebo, i sega sto da napravime, toa e, koga ne ni davate da mrdneme od mesto 30 godini, pa i pak sme podobri od site vas vo pogled na kultura, vospituvanje i.t.n. I kako da kazes deka sme isti, koga ne sme.Makedonec koga odi vo stranstvo, stedi, gradi kukja, investira vo sebe, vo semejstvoto, a vie sosem obratno, koga zemate plata do utre nema, se trosite i poslem daj, ko romite isti ste, znam od iskustvo,sum ziveel so bugari. I nie imame milijarda problemi pred se so albancite, i nie sakame ovaa drzava da bide drzava dobra za ziveenje, a vie od tolku kolku sto ste bratski nastroeni i pokraj cela istorija na strana, pak ae zdruzuvate so albancite za da ja rasparcite ova i malku parce sto ostana od zalna Makedonija, toa se gleda od nebo. Znaeme i sto ke se desi ne mora da cekame. Vasiot plan e odvojuvanje na Makedonija od Albanija od procesot za pocetok na pregovori za Eu i lobiranje so site sili toa da se sluci i da cekate albancive da se dignat na gragjanska vojna, za potoa da ja prigrabite Istocna Makedonija, ama zaboravate edna rabota, nie ne ve sakame i poarno so
Grcija ke otideme otkolku so vas.Poz
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Na Makedonija komshii i se Bugarija 14 godini vo Eu, Grcija 30 godini vo Eu, Albanija duvlo na kriminalci, Kosovo ne se prai muabet, Srbija fuklovci do nebo, i sega sto da napravime, toa e, koga ne ni davate da mrdneme od mesto 30 godini, pa i pak sme podobri od site vas vo pogled na kultura, vospituvanje i.t.n. I kako da kazes deka sme isti, koga ne sme.Makedonec koga odi vo stranstvo, stedi, gradi kukja, investira vo sebe, vo semejstvoto, a vie sosem obratno, koga zemate plata do utre nema, se trosite i poslem daj, ko romite isti ste, znam od iskustvo,sum ziveel so bugari. I nie imame milijarda problemi pred se so albancite, i nie sakame ovaa drzava da bide drzava dobra za ziveenje, a vie od tolku kolku sto ste bratski nastroeni i pokraj cela istorija na strana, pak ae zdruzuvate so albancite za da ja rasparcite ova i malku parce sto ostana od zalna Makedonija, toa se gleda od nebo. Znaeme i sto ke se desi ne mora da cekame. Vasiot plan e odvojuvanje na Makedonija od Albanija od procesot za pocetok na pregovori za Eu i lobiranje so site sili toa da se sluci i da cekate albancive da se dignat na gragjanska vojna, za potoa da ja prigrabite Istocna Makedonija, ama zaboravate edna rabota, nie ne ve sakame i poarno so
Grcija ke otideme otkolku so vas.Poz
Bugarija ne saka antibugari vo Bugarija.Poz
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Пошто не се сомневам дека Вулгаристан има и по некој паметен статистичар, си направиле и они самите статистика за да знаат одприлика кај се. Статистиката е од 2020 а извесно е дека во моментов ситуацијата е помизерна.

Според личните примања:
11.7% имаат приходи од 800 до 1130 лева или 400 до 565 евра
49,1% имаат приходи од 430 до 800 лева или 215 до 400 евра
30,3% имаат приходи од 205 до 430 лева или 100 до 215 евра
8,9% имаат приходи под 205 лева или под 100 евра

Погледајте и самите:
Ова се податоци на телевизијата на опозициската Бугарска социјалистичка партија. Нивната автентичност е многу сомнителна. Како и автентичноста на податоците од вашата Алфа ТВ.

Секоја година се зголемува квалитетот на животот во Бугарија и куповната моќ. Само во 2020 година има флуктуации поради кризата со Ковид, како што има во целиот свет, со таа разлика што во Бугарија мерките се полесни и ние сме подобри во овој поглед.
1641373912918.png

Во 2020 година, 92,2% од домаќинствата живеат во сопствен стан, а 4,1% користат станови, без плаќање кирија. 3,7% од набљудуваните домаќинства живеат во станови под кирија - 2,5% на слободна кирија и 1,2% на општинска кирија. 8,9% од домаќинствата поседуваат втор дом.

Реалните приходи на домаќинствата се зголемени за 4,4% во 2020 година во однос на 2019 година, со највисок индекс на реални приходи во 2020 година во однос на 2011 година - 165,9%. Реалните приходи се пресметуваат со дефлација на номиналните приходи со просечните годишни индекси на потрошувачките цени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom