Силата на руската армија денес

Дискусија во форумот 'Свет' започната од Misirkov, 10 април 2008.

 1. Al Khalid

  Al Khalid

  Член од:
  7 јуни 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  7
  Значи појма немаш од вооружување. Ај кажи кое оружје не е влезено во употреба?

  Можеби ова е влезено во употреба - единствениот транспортен авион на АРМ - модел од 1947
  [​IMG]
   
 2. Heidrich

  Heidrich

  Член од:
  18 февруари 2008
  Мислења:
  2.201
  Допаѓања:
  85
   
 3. Al Khalid

  Al Khalid

  Член од:
  7 јуни 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  7
  Само заради авионите да се преселам - па не сум пилот:smir:

  со овој антоново само сакав да те допрам малку :smir:
   
 4. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Наводно умреле од гасот? Се читаш ти што пишуваш???
  Сакаш да кажеш дека причината за смртта не е гасот туку голтање јазици и гушење? Како што во Аушвиц била причина недостаток на кислород а не Циклон-Б???
  Како тоа меѓу 129 и 300 души симултано си ги голтнале јазиците или се угушиле? Дали нешто го предизвикало тоа? Можеби некаков гас...само можеби...а кој го употребил тој гас?
  Спасувачките единици биле спречувани од Спецназ да пружат навремена помош.Тоа е...

  Во светски рамки нема покатастофални и поидиотски акции за спасување со поголем број на жртви меѓу заложниците од оние на Спецназ.Тоа е факт.Има еден случај кој до некаде може да се мери со нив тоа е акцијата на германската полиција за спасување на израелските спортисти на олимпијадата во Минхен.Може и грешам има и други случаи во кои соодветни специјални единици извеле акции на “ниво“ на Спецназ...

  Платени ботови...ги има и на овој форум...

  61 од преживеаните ја тужеле државата...

  http://www.isra.com/news/29436

  Еве ти интервју со директорот на Норд Ост кој си кажува што и како се случило...и тој бил таму...или ти знаеш подобро од него...
  http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=816814

  Митот за спасението од лудите фанатици...читај...

  Во перуанската акција се тужени специјалци поради ликвидација на тројца заробени терористи кои имале право на судење но биле ликвидирани по брза постапка на лице место.Тоа нема врска со заложниците од кои биле спасени 71 од 72-ца.Тоа е успех.Кој е далеку од можностите и капацитетите на Спецназ кој меѓу другото масакрирал 14 души цивили во Литванија во 1990 и мачел стотици други...за касапење невооружени цивили број еден е и ќе остане - Спецназ...

  Не се спасени никакви 80% од заложниците.Спасени се околу две третини иако многумина од нив починале до денес како последица од гасот кој бил употребен.Со еден збор - катастрофа...

  http://echo.msk.ru/programs/albac/55756/

  112 по признание на самата власт умреле на лице место, на 72 подоцна воопшто не им била дадена никаква помош
  58 починале за време на транспорт до болница и низ други пропусти на спасувачите и Спецназ...
  Дигитрон....

  Околу начинот како еве и господинот Миловидов,директорот на театарот Норд Ост и сам го зема за пример перуанскиот случај и смета дека нешто слично требало и морало да се изведе и во овој случај...

  И еве кој е одговорен за сето ова...

  Фактите се тие.Спецназ убил меѓу 129 и 300 заложници и 39 терористи и терористки.Спасиле меѓу 600 и 700 по цена на нивни долгогодишни маки и смрт на многу од нив како последица од гасот кој бил употребен.

  За разлика од перуанците...

  137 умрени заложници со име и презиме...
  http://zalozhniki.ru/lists/17132.html

  67 “исчезнати“ за чија судбина власта не кажува ништо...пак со име и презиме...
  http://zalozhniki.ru/lists/17131.html

  И ова е успех за тебе???

  За случајот на КАЛ 007...треба нова тема...
  Цесната слета на Црвениот Плоштад.Непобитен факт...:)
  Дали била откриена или не сега е безначајно...

  А за 9-11...тоа е инсајд џоб...прикаските со 19 арапи со џебни ножиња...имаше тема за тоа...

  --- надополнето ---

  :tapp:
   
 5. smart ass

  smart ass Гостин

  Де де.....:)


  Не беше Употребен боев отров-туку опоиден аналгетик.

  Како тоа убива???

  Тој што спасува убива??

  Тука велиш
  А потоа


  Епа ако е така КАК Чеченците не успеале НЕ УСПЕАЛЕ??

  Велиш згрешиле-зошто немаме експлозии??

  Не е да нема Логика- до Успехот на Спецназ е што НЕ го сториле тоа,а во ситуацијата која накратко ти беше непристрасно претставена. Ова е Успех.
  Види ги шансите,утврденоста,Поставеноста на експлозивите...иима разлика мислам од Гангста рапери(филмот ране) и чеченциве-ДЕФИНИТИВНО.


  Тука е поентата и тука има простор за маневр,немаш податоци 3МФ за разлика од фентанолот кој е во медицината,но 3МФ не е хемиско оруже ниту пак има тестови или податоци кои укажуваат за наводното влијание на долг рок...јас мислам

  Сакаат пари:)

  ...ги фана...капитализмот:vozbud:

  --- надополнето ---

  Сакаа да ја осетат "нежноста" на новите радиобранови на Советските радари и истото да го регистрираат-злоупотреба на цивили.
   
 6. Heidrich

  Heidrich

  Член од:
  18 февруари 2008
  Мислења:
  2.201
  Допаѓања:
  85
  Е ај пишувам неконтролирано оти Путин ми плаќа 500 евра месечно за да ви ги расипам ништо во Русија не функционира и е гадно темите оти многу е загрижен дека може да го загрозите угледот на Русија.
  Не знам што не ти е јасно.Целата своја теза ја базираш на читање на едната страна,што и не ме изненадува,и тоа онаа која веќе и не е битно кој и е крив,бидејќи им загинале блиски.Нив секој ке им е крив.И каде е во твојава теза другата страна?Нели така лесно се носи одлука да се нападне објект или влезе во зграда полна со експлозив?
  Сега тоа станува главниот аргумент,ке си вадиме од контекст?
  Прво кои 300 души?Кога веќе за сите важат официјалните извори ајде биди фер нека важат и официјалните тука.114 на лице место при нападот и 50-тина после од различни причини.И да добар дел(ке го болдирам за да не го испуштиш и наредниот пат) имаат настрадано како последица на она што го спомнав или од предолго изложување на гасот.Тоа стои и во резултатите на официјалната истрага.


  Да гас,анестетик кој бил единствено решение да се неутрализираат бомбашите самоубијци.Уште чекам на твоја идеја,штом велиш било катастрофално решение мора да имаш и вистинско решение?Па ете
  најголем проблем е експлозивот,кое е твоето решение?Или да погодам,не постои такво?
  Да не имаш измешано нешто?АКо алудираш дека со специјалците требало да упадне и медицински персонал тогаш тоа е вон секаков здрав разум.Ниту една единица на светот нема да дозволи некој друг да припне внатре пред да се осигура дека експлозивот и сите терористи се неутрализирани.
  Ако алудираш дека откако ги вадеа заложниците надвор,што и го направија специјалците веднаш,и намерно не им дозволиле да им пружат помош тогаш пак навистина не знам што да речам.Тоа е и повеќе од сензационално.

  Не,не е факт.Факт е кога тоа ке дојде од уста на некој кој има минимум војска ислужено,факт е кога за тоа ке се согласат двајца тројца петтина кои на било кој начин знаат како е кога се носат одлуки кои ставаат туѓи животи на коцка,а не на некој кој од дома прави колекција на бројки базирана на генерално обопштена дефиниција на заложничка ситуација сведена на земаш заложници и презентираш барања.
  Така да еве ако веќе толку си фер и непристрасен,дај презентирај некое видување кое понудило друго решение,некој САС овец или СВАТ овец,или Сајарет Маткал или било кој релевантен за овакви ситуации.

  Ех стигнавме до дното на аргументацијата.КОј не ми се допаѓа удри му етикета.Полесно здравје.И требаше сега да кажам што,тие 61 тужба се платени ботови.Секаде ги има?

  61 од преживеани 700?И ајде ке плукаме по државата?А за што ја тужат државата?Ја се помачи да ја прочиташ тужбата или не?Кој од преживеаните има кажано било што лошо за тоа како изреагира Спецназ?


  Не бе еве од сега натаму јас ништо не знам зборувам на памет.
  Го прочитав интервјуто.Нели ноторни лаги беа дека се убивани заложници?А твојот извор вели подруго
  (Преводот е на онлајн преведувач,на руски повеќе смисла има текстот)

  Само господинот го поставил подруго како демек не не биле убиени како што кажале властите пред акцијата ами убиени се пред тоа,па уште и го дроби како да биле убиени по нивна вина?Која глупост!!Значи заложници се убиени!И што требаше да се преговара да се чека уште некое убиство можеби?Или директоров можел да гарантира дека немало да биде убиен ни еден?Можеби можеш ти да гарантираш?
  Да де го прочита директорот а не се помачи да го прочиташ и другото интервју од истиот линк со другата страна која исто така изнесува свои аргументи?
  http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=816828&ThemesID=56
  Или нивните не важат затоа што го рушат плукачкиот концепт на тоа дека се во Русија смрди и е неспособно по строгите стандарди на луѓето чија единствена допирна точка со заложнички ситуации и решавање на истите се 0?Или можеби директорот има некакво искуство?

  Ех чекај сега прво беа 500 заложници во ентебе,а не се.Потоа рече никој во акциите кои ги спомна не тужел никого а сега испадна дека тужел ама не е исто како во Русија?
   
 7. smart ass

  smart ass Гостин

   
 8. smart ass

  smart ass Гостин  [​IMG]

  С-400
  И да додадам пресретнува ракети официјално со брзина над 4.6 км на секунда ЗНАЧИ е ABM(anti ballistic missile defense System).

  А за СА-21 домет 400км,антистелт можности,сосема нова електроника и истиот е отпорен на електронски мерки.

  Еве нешто од вики ...

  Замислете 2 батерии С-400во македонија едноставно (па и С-300) едноставно удараат у психа)И не за џабе,С-400 е 98% сигурна Смрт за леталото-а во комбинација со тунгуска и ТОР+СА 10-нешто налик воздушен ѕид.

  Уствари да не замислуваме-али ете сметам ова е барем колку толку непристрасно гледано.

  Значи дали сум објективен вие пресудете.

  Ама ајде објаснете зошто САД и израел одма праќат дипломати и ги МОЛАТ русите да не продадат С-300 на Иран????

  ее многу "карактер" ова,ај кафее:smir:


  а замисли 50 000 тони избомбардираа...еве весли што вели

  Destro


  Ау фактите на Летко

  Ама ете најдоа начин за детекција и веќе...и после е*ење нема каење.

  Ти ги кажа овие "Факти" Let3

  А за Б-2 за кој за жал има премногу инфо "Истечено"

  Јок...ај малце да видиш што вели паталец-го знаеш системот СА-2.....овој ПВО систем не само што штител од воздух,туку може да напаѓа и мети на земја(бункер на пр) и море(брод)...а има домет...

  Од египетскиот музеј-

  [​IMG]

  Еве уште нешто што не ти кажа летко-Не дозволувај ебаго тролување и повторување да лоботомира:helou:

  Прашај Паталец-не гаталец.

  [/URL]
   
 9. smart ass

  smart ass Гостин

  За Борбата во Вијетнам за која имаме константни репетиции,е ајде да видиме вака паталецов што ќе каже..
  Лет3 вели

  Но сепак

  Значи и покрај загубите имале С.виетнам тренинг и добра тактика а америте избегаа еве Читај...паталецов..

  Интервју...
  Е сега на прашањето дали Руското оружје не чини читајте внимателно ветеранов што вели
  .

  Ете гледаш ова лет не ти кажа-а пази Б-52 сеуште се користи т.е се планира до 2025...еве го а виетнамците со СА2 па и миговите собориле 54Б-52-ова е РЕАЗИЛ за САД.

  [​IMG]

  Тоа е Б-52-генерално ја заврши работата...ама имаше и губитоции-конкурент е ТУ-95 но да не ја должиме 54 СТРАТЕГИСКИ БОМБАРДЕРИ(ова летко не кажува дали ловец,дали пак ловец-бомбардер ил "мултипурпос" како Ф-18)

  Цело интервју


  Замислете 2 батерии С-400во македонија едноставно (па и С-300) едноставно удараат у психа)И не за џабе,С-400 е 98% сигурна Смрт за леталото-а во комбинација со тунгуска и ТОР+СА 10-нешто налик воздушен ѕид.

  Уствари да не замислуваме-али ете сметам ова е барем колку толку непристрасно гледано.

  Значи дали сум објективен вие пресудете.

  Ама ајде објаснете зошто САД и израел одма праќат дипломати и ги МОЛАТ русите да не продадат С-300 на Иран????

  ее многу "карактери":vozbud: ова,ај кафее:smir:
   
 10. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Аналгетик? :pos2:
  Кафетин или Кодеин? :pos2:
  Тие се фактите...Спецназ убива меѓу 129 и 300 заложници.Кои умираат како последица од употреба на гасот.Гасот кој го употребил Спецназ.
  Значи успехот на Спецназ е што меѓу 129 и 300 заложници биле поштедени од смрт од куршум од АК или експлозив...за да умрат од голтање јазици и гушење во сопствената повраќаница...инаку терористите од некои неразјаснети причини убиваат најмногу 4 заложници а биле во можност да убијат многу повеќе,пола од нив имале гас-маски,борбите траеле скоро 1 час...сосема доволно време за општ масакар над заложниците и уште повеќе доволно време за да се активира експлозивот...но тоа не се случило немало масакр на заложниците од страна на чеченците...туку од страна на Спецназ.Тоа е блескавиот успех на елитните руски специјалци...
  Ај да повториме...60-тина минути време имале чеченците да направат општ масакр...не го направиле...зошто и како не се знае точно,на некои руски сајтови има инфо за замешаноста на ФСБ во случајот но тоа е веќе друга тема...
  Самите заложници кои биле таму си кажуваат.Кажува и директорот на театарот кој бил таму што се случувало.Хајдрих,смарт ес и хуман за разлика од заложниците и директорот не биле таму...за среќа...:)

  Конспираси тиори!!! Какво тестирање на радарски бранови...:pos2: со Б-747,јужнокорејски патнички авион...знаеш колку пати секојдневно патнички авиони скршнуваат од курс?
  Сериозно...а советската авијација и ПВО има солиден успех во соборување патнички авиони...не е само КАЛ туку има и многу други случаи.
  Освен една Цесна 172 која слета на Црвениот плоштад...но ете сега се појавуваат муабети на ниво на берберница каде се тврси дека “го оставиле“ типот да си слета,им се можело,не сакале да се понижат да го соборат...:pos2:   
 11. smart ass

  smart ass Гостин

  НЕ Туку поради некоординираната медицинска Помош-па да имаш црни вдовици и
  Во превод Спецназ УСПЕА(согласно околностите) инаку ќе летнеше московскиот театар...еј ова не4 е фифти цент.

  И ти велам јас Грешка си на ПРВА-ГАС маска НЕ ШТИТИ бе човек од  и понатаму

  Сега смеј се:)

  Тукууу...ти имаш решение???

  Знаеш дека ОНИ знаат дека живи не излеваат дури и ако барањата им се исполнат-т.е ќе ја утнеа зградата-тоа ќе беше порезил-согласно околностите потенцирам ОКОЛНОСТИТЕ(театар каде има добри услови за дефанзива и за тепање цивили) СПЕЦНАЗ успеа!!!!).

  Ти ќе преговараше ииии.....

  --- надополнето ---

  И остави тоа иако налик Г-тип нервни гасово ова е аналгетик-атропин не помага,гас маска не штити така и делумно вдовиците беа онеспособени Единствен спас via machine-i опијатни антагонисти(ај требало да влечат полска болница со хајтек опрема...:tapp:) ,а спецназ во услови дефинитивно како тие-Театар-замиси само колку барикади со ИЕД можеш да поставиш,...многу огромна предност-посебно експлозивот.

  Нема што чист успех е потенцирам согласно Околностите.


  Богами патетично..


  И стварно матијас бил ситна риба т.е имаше и промени во командата после овој мал пропуст.(Иако Регистриран,откриен)

  еве вики што вели


  Ако сакале да го соборат без сомнение-ќе бил "приземјен",ама само каков скандал и удар врз угледот на СССР би било тоа.Ајде матијас адолесцент па може го удриле хормоните Ок се простува..

  Сепак од друга страна Да ти планираат напад со Боинг на СТЦ,со години,и да не забележи разузнавањето па потоа авиони да бидат искористени како Томахавк или поточно како вакуум бомби и тоа да се шибнат у Њујорк и Пентагон е Порезил мислам-ТЕЖОК РЕЗИЛ.

  Авионите при колизијата со зградите имал брзина над 840км на час,па уште пред игниција имало гториво до 24-ти спрат...јбг Челик на 2000 степени е желе:toe:
   
 12. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.154
  Во 2004 година во градот Беслан, терористит зедоа заложници во училиштето
  Руските против нив употребија тенкови (Т72) хелихоптери (Ми24) Ракетни фрлачи (Шмел) Оклопни транспортери (БТР80)
  Целата акција беше хаотична, не се знаеше кој командува кој наредува, додека присутниот командир викаше “ПРЕКИНЕТЕ ОГАН“ преку радио станиците идеше наредба “ОТВАРАЈТЕ ОГАН“, со тенкови командуваа едни со специјалци други, по катастрофалната завршница никој не сакаше да ја превземи одговорноста за неуспелата акција.

  12 сати !!! траеше акцијата и пукањата, немаше ниту противпожарни ниту амбулантни возила. Вкупно загинаа 385 луѓе од кои 31 терорист и повеќе од 10 специјалци а беа ранети и повредени 783 луѓе
   
 13. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Терористите имале скоро еден час време,без разлика што кажува википедија и дали гас маска штити или не од гасот кој бил употребен,половина од терористите пружиле активен отпор при влегувањето на Спецназ во зградата.Тоа во превод значи дека имало едночасовна борба.60 минути се сосема доволно за да се активира експлозив или да се испразнат барем неколку рамки во заложниците.Но да повторам,тоа не се случило...
  Она што се случило е смрт на 129 до 300 (зависно од изворите) заложници од кои сите освен 4 умрени од гасот.Како што кажуваат очевидците на настанот оние кои биле најизложени директно на дејството на гасот умирале за околу две минути.Тоа значи дека и да имало спасувачки екипи на лице место немало да ги спасат.Како ќе спасиш стотици луѓе кои се гушат и умираат во својата повраќаница во рок од две минути???
  Тоа била цената која ја платиле заложниците за “успехот“ на Спецназ, “зверот“ Путин кој не преговара со терористи и општата катастрофа и кукавичлук на “елитните“ сили...

  Спецназ не успеа.Чеченците очигледно решиле да не го активираат експлозивот кој бил околу 75кг тротил и да не пукаат во заложниците.Ако тоа сакале ќе го направеле.Имале еден час време за тоа.Но тоа не се случило.За тоа сведочат и заложниците...

  Патетични се вашите небулози кои се во спротивност со сведочењата на луѓе кои биле на местото на настанот како заложници и поминале низ сета трагедија.Пратете им меил или писмо и почнете да ги убедувате дека всушност акцијата била успешна...под дадените околности ...:(

  Точно...уште еден во низата дебакли на руските “елитни“ сили...иако имале искуство со многу случаи со чеченци кои земаат заложници,тоа било залудно...
  Уште потрагично е што секогаш терористите успеваат во големи групи по 40-50-60 борци,наоружани до заби,со експлозив,минофрлачи и РПГ да се провлечат низ целата руска територија,несметано да влезат во некој објект било да се работи за Москва или Осетија...
  Заклучокот неминовно се наметнува...30 пати е поопасно по живот да те спасува руски специјалец отколку да те киднапира чеченски терорист...:pos2:

  Муабетите од типот “ако сакале“,“не им се сакало“ и слично во случајот со Матијас Руст се беспредметни.Тој ниту пријавил некаде план на летот,ниту некој знаел каде оди и што планира...доколку го собореле ќе го голтнела црната земја и толку...Има процедури по кои се постапува.СССР има соборено многу цивилни авиони без никаква причина освен што скршнале од курсот,што во современиот патнички и транспортен авионски сообраќај е неминовно.Но не е исто да скршнеш над на пример Данска и Северна Кореја...
  Она што се случи е слетување на Матијас на неколку метри од мумијата на Ленин...
   
 14. smart ass

  smart ass Гостин

  Оди види што вели википедија,и прашање е дали и како бе ќерата изумреле пардон СШПЕЦНАЗ убил 120 сеттина заложници а терористит не!!?????

  Од кај ти па знаеше кој гас е користен,и ДАЛИ е опијат т.е Designer Drug-како аеросол бил пуштан во вентилацијата-претходноп се смееше м??
  Ако успеале
  тогаш
  ЗОШТО КАи магазинЖИ Зошто??????

  Јас велам Спецназ успеа,и нека не шлапаат гушење од повраќањици-смртта настанува од респираторна депресија а за толку јак опијуат да сузбиеш треба да имаш а и антагонисти ќе ти треба количина која не е возможно практично да се обезбеди,не е можно брзата помош да оди со Спецназ.

  И како бе пола од терористите пружиле активен отпор-кој вели така???


  Биле помалку но сепак добро утврдени еј ТЕАТАР е,ти Одговара,бубитрапс,ИЕД,сензори....и суисајд белт+ доволно експлозив со ЦЕЛ да го кренат у воздух театарот(после Евентуалните исполнувања на барање т.е ирелевантни се тие-однапред имаат план).


  НЕ УСПЕЈАА Во Целта.

  Цел на Спецназ

  -Елиминирање на заканатат.е спречување евентуална детонација.

  -Спасување на Заложниците.

  Целта согласно условите е исполнета.

  Овде многу добро ви објаснија,кратко симплифицирано и сега ајде ќе потцењаваме

  --- надополнето ---

  Тука првите неколку реченици,а другото е јасно.

  Од што бе да се оградуваш-плукање по нив е апла се гледа....

  --- надополнето ---


  Старо откако средивме со твоите лаги за вијетнам,израел,Ирак,Иран и НЕЕЕНОРМАЛНАТА Надмоќна САД..мислам навистина ХИПЕРБОЛИЗАЦИЈАТА е лоша работа..и се открива лесно.

  Беслан-прикаски кажуваш за немање организации,за радио....абе ти слушаше???

  Знаеш ли беслан што беше како прво????

  САМОУБИСТВЕН БОМБАШКИ НАПАД-цел беше училиште.

  Господ не можеше ништо да преземе вас не ви е јасно,а гледам веќе почнуваат и гаџети да користат терористиве т.е детонација по престанок на работа на срце...паметно...мислам од страна на терористиве.
   
 15. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.966
  Допаѓања:
  2.121
  Целата работа во Беслан ја сјеба локалното население...На третиот ден локалното население беше целосно изнервирано што владата не презема ништо за да се ослободат заложниците ( барем децата ) и затоа отворија оган кон терористите, по што и полициските и воените сили немаа друг избор освен да им дадат подршка бидејќи ситуацијата и онака веќе беше надвор од контрола. А уствари во позадина владата односно тогаш претседателот Путин им дал јасна наредба на сите единици да не отвараат оган и да не се обидат да ги спасат заложниците со сила, бил спремен да преговара со терористите и да ги пушти да си одат од училиштето и да се вратат во Чеченија или од каде и да беа. Иди на youtube имаш 45 минутна документарка за тоа што навистина се случуваше тој ден.
   

Сподели преку: