Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки

Јас имам едно прашање.

Лео мој треба да прими вакцина за беснило на 6 месеци, е сега другаров од кај што го земав кутрето ми рече да не му ставам тогаш вакцина зошто наводно таа вакцина му го спречувало растот/развојот.
Па ви се обраќам вас, да ве прашам како постручни, дали е во ред на 6 месеци да ја прими вакцината или не е ?
И ако може да ми кажете колку се плаќа вакцината, ме интересира чисто информативно.

Ви благодарам однапред :D
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Здраво дечки

Јас имам едно прашање.

Лео мој треба да прими вакцина за беснило на 6 месеци, е сега другаров од кај што го земав кутрето ми рече да не му ставам тогаш вакцина зошто наводно таа вакцина му го спречувало растот/развојот.
Па ви се обраќам вас, да ве прашам како постручни, дали е во ред на 6 месеци да ја прими вакцината или не е ?
И ако може да ми кажете колку се плаќа вакцината, ме интересира чисто информативно.

Ви благодарам однапред :D
Јас на моето му ја ставив на година и месец - два, а дали го спречува растот и јас имам слушнато ама незнам колку е точно. Вакцината оди со чип и мислам дека беше окулу 1200/300 ден комплет со чипот.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво дечки

Јас имам едно прашање.

Лео мој треба да прими вакцина за беснило на 6 месеци, е сега другаров од кај што го земав кутрето ми рече да не му ставам тогаш вакцина зошто наводно таа вакцина му го спречувало растот/развојот.
Па ви се обраќам вас, да ве прашам како постручни, дали е во ред на 6 месеци да ја прими вакцината или не е ?
И ако може да ми кажете колку се плаќа вакцината, ме интересира чисто информативно.

Ви благодарам однапред :D
Vakciniraj slobodno. I zaobikoluvaj gi tie sto mislat taka.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дечки ќе земам хаска, малечко е околу месец дена има нешто совети затоа што немам чувано до сега хаска нешто проблеми за во лето, за со здравјето итн?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Дечки ќе земам хаска, малечко е околу месец дена има нешто совети затоа што немам чувано до сега хаска нешто проблеми за во лето, за со здравјето итн?
Читај прво какви се карактерно и дали можеш да се соочиш со чување хаска. Навидум се убави, ама се страшни бељаџии, а и страшни мази исто така :). Најчести генетски болести од кои што патат се дисплазија на колкови и катаракта на очите. Хаските се релативно здрава раса така да многу многу болести освен овие две што се генетски и немаат.
Aко го чуваш дома ќе си седи кај што му е најладно, ако го чуваш надвор ќе бега под ладовина под сенка негде или во подрум/гаража. Водата нооон стоп да му биде свежа и нема да има проблеми.
p.s. еден совет без разлика дали е хаска или не, во текот на летото избегавај да го шеташ преку ден бидејќи сонцето го грее асфалтот цел ден и може да дојде до проблеми со перничињата на нозете. Шетање во лето исклучиво рано насабајле или доцна навечер.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Читај прво какви се карактерно и дали можеш да се соочиш со чување хаска. Навидум се убави, ама се страшни бељаџии, а и страшни мази исто така :). Најчести генетски болести од кои што патат се дисплазија на колкови и катаракта на очите. Хаските се релативно здрава раса така да многу многу болести освен овие две што се генетски и немаат.
Aко го чуваш дома ќе си седи кај што му е најладно, ако го чуваш надвор ќе бега под ладовина под сенка негде или во подрум/гаража. Водата нооон стоп да му биде свежа и нема да има проблеми.
p.s. еден совет без разлика дали е хаска или не, во текот на летото избегавај да го шеташ преку ден бидејќи сонцето го грее асфалтот цел ден и може да дојде до проблеми со перничињата на нозете. Шетање во лето исклучиво рано насабајле или доцна навечер.
Братче јас имам двор огромен сенки од мали до ко во замрзнувач со тоа лесно е ;) a за карактер сум немал бељајџија куче до сеа така да ако имаш чаре за да го смирувам кажи :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Братче јас имам двор огромен сенки од мали до ко во замрзнувач со тоа лесно е ;) a за карактер сум немал бељајџија куче до сеа така да ако имаш чаре за да го смирувам кажи :D
Живци. За такво куче цврсти живци ти требаат.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Братче јас имам двор огромен сенки од мали до ко во замрзнувач со тоа лесно е ;) a за карактер сум немал бељајџија куче до сеа така да ако имаш чаре за да го смирувам кажи :D
Инстинктивно им е да бегаат, како ништо рипаат 2м ограда, лутаат и губат ориентација за простор, ако го пуштиш од ланец додека трепнеш фатило фитиљ и ќе си играте брканица, копаат дупки низ двор, гризат све живо и диво (мене хаската ми уништи над 10 пара папучи, оградата дрвена ја изгриза :D) мачки, птици, јариња, јагниња само што ќе видат збеснуваат за да ги удават... :D (3 комшиски мачки се сега RIP бидејќи успеа хаскава да ги дофати :S ) Има случаеви кај што живеат хаски со мачки АМА РЕТКО. :D
Чаре - нема! Инстинктивно им е тоа се, освен уште од многу мало да му посветиш премногу внимание ама пак на Хаска 100 % неможе да и се верува!
Ти посакувам многу среќа и како што рече @Papillon.Papi многу живци!
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Дечки ќе земам хаска, малечко е околу месец дена има нешто совети затоа што немам чувано до сега хаска нешто проблеми за во лето, за со здравјето итн?
Зошто хаска? Што ве привлече кај оваа раса,за да се решите да ја земете?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Инстинктивно им е да бегаат, како ништо рипаат 2м ограда, лутаат и губат ориентација за простор, ако го пуштиш од ланец додека трепнеш фатило фитиљ и ќе си играте брканица, копаат дупки низ двор, гризат све живо и диво (мене хаската ми уништи над 10 пара папучи, оградата дрвена ја изгриза :D) мачки, птици, јариња, јагниња само што ќе видат збеснуваат за да ги удават... :D (3 комшиски мачки се сега RIP бидејќи успеа хаскава да ги дофати :S ) Има случаеви кај што живеат хаски со мачки АМА РЕТКО. :D
Чаре - нема! Инстинктивно им е тоа се, освен уште од многу мало да му посветиш премногу внимание ама пак на Хаска 100 % неможе да и се верува!
Ти посакувам многу среќа и како што рече @Papillon.Papi многу живци!
Како јас да сум го напишал, освен мачките :D Гоне ги да, ама само коа ги стаса легне и маа со опаш гледа ја :D

За бегање и рипање ограда од 2 метра, како ништо пред мои очи и тоа :D И највеќе од се коа ја шетам пуштена низ огромен парк, кај секој шо ја викне отиде, само кај мене не :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Зошто хаска? Што ве привлече кај оваа раса,за да се решите да ја земете?
Филмот на Дизни (поправете ако грешам) Snow Dogs.:P Шала на страна, си имаат луѓето новни причини. Исто како што јас многу сакам Ердели, а се бетер карактер од Хаски.;)
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Зошто хаска? Што ве привлече кај оваа раса,за да се решите да ја земете?
Симпатично мие на изглед, плус на припланинско место живеам каде што во зима стига и -30 така да си има причини :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom