Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Член од
10 јуни 2013
Мислења
175
Поени од реакции
231
Кутрето е родено на 19 Јануари, така да има скоро 2 месеца.
Се јавив на ветеринар, ама не ми кажа ни он точно време само ми кажа дека иде 1 на 10 кила.
Иначе за лебот ми рекоа само со тоа да го хранам, попара со малце млако млеко и без корки да биде лебот.

Што препорачуваш ти ?
Јас на моето кога беше малце поголема возраст му давав на почеток и средина на месецот по пола апче за глисти но моето куче тежеше 5 кила, хаскито мери го на вага и види колку теши па дозирај го апчето. Јас пак ќе ти кажам дека леб не е здраво за куче ти објаснив зашто погоре. Одгледувачот на моето куче му даваше кучешка храна учте од 1,5/ 2 месеци па можам да ти препорачам и ти да почнеш со таква, ако му е многу тврда натопија му ја со вода или јогурт и трба 3/4 пати на ден да се храни.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.891
Фала ви на советите дечки.
До исхраната било, не требало да се менува и млекото да било малце смлачено.
Сега сакам друго нешто да ве прашам. На 19 - ти ми прави два месеца. Ушињава уште не му се кренати. Му давам апчиња калциум по две на ден, но сеуште нема ефект. Некој совет и за ова ?

Ви благодарам
 
L

Lu

Гостин
Фала ви на советите дечки.
До исхраната било, не требало да се менува и млекото да било малце смлачено.
Сега сакам друго нешто да ве прашам. На 19 - ти ми прави два месеца. Ушињава уште не му се кренати. Му давам апчиња калциум по две на ден, но сеуште нема ефект. Некој совет и за ова ?

Ви благодарам
Абе какво млеко, каков леб ... уште од сега ќе му го пореметиш организмот.

Не се хранат кучињата со леб и млеко.

Или купи му сува кучешка храна, наменета за мали кученца, или готви му, ориз со пилешко месо.
За исхраната имаш посебна тема, ѕирни ја.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
Фала ви на советите дечки.
До исхраната било, не требало да се менува и млекото да било малце смлачено.
Сега сакам друго нешто да ве прашам. На 19 - ти ми прави два месеца. Ушињава уште не му се кренати. Му давам апчиња калциум по две на ден, но сеуште нема ефект. Некој совет и за ова ?

Ви благодарам
zdravo, problemot so uvcata i jas go imav so mojot haski toa e nedostatok na kalcium davajmu redovno apcenca kalcium i nema da imas maka koga ke mu dojde vreme ke gi ispravi,edna strana ponazat ke go vidis imam staveno slika kakvi mu bea padnatki uvcata pa masala sega e super,i jas bev vo zabluda no site me sovetuvaa deka obavezno ke gi ispravi do 9 meseca najkasno,kajmene na 5 ipol meseci,moj sovet ic da nemas gajle ne e toa nikakov problem pozz Screenshot_2015-03-16-23-07-27.png
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Дојдовме до 11 месеци :D Дали оти и доаѓа пак период за парење, ама од еднаш последниот месец при шетање теглење и никако не слуша :D Нејќе да чуе да дојде до тебе, како да не постоиш.

Тоа за надвор, а кога е у двор си е по старо :D Некој слично ? :D
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.891
Дечки пак јас

Хаскиво мое многу чудно одење има со предните ноџиња, како да ги раширува при одењето, дури и смешно оди, а со трчањето си нема никаков проблем.
Еве и слики

11072919_10206690727336168_2060520360_n.jpg 11124575_10206690727816180_863334757_n.jpg

Некој совет ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.929
Поени од реакции
2.516
Дечки пак јас

Хаскиво мое многу чудно одење има со предните ноџиња, како да ги раширува при одењето, дури и смешно оди, а со трчањето си нема никаков проблем.
Еве и слики

Прегледај го приврзокот 118146 Прегледај го приврзокот 118147

Некој совет ?
Najverokatno ke trebaa da prima hondroitin i glukozamin,no sovet moj e da go odneses na vet da go opipa pa ke ti kaze sto kako.
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
339
А што да правам со тоа што кашла, сака да исплука нешто и што ми има повратено попара 2 пати и 2 пати шлаем ?
Некој совет ?
Мој совет - Купувај квалитетна храна за кучиња, јас на мојата Леа досега 2 - 3 пати само и имам дадено лебче колку да проба, но од 6 недели со цврста храна ја хранам и верувај - нема подобра работа. Кучето ми е преубаво, здраво (машала, да не ја заречам), силна, среќна, полна енергија, крзното и е преубаво (и тоа не ја чешлам многу често затоа што е немирна), цврста е и има прави ножиња. Калциум и давав на почеток, сега прекинав, во храната содржи се што и треба, планирам да и купам сега пак да и давам две три недели.

Еве сликче ќе ја видиш (сега има 5 месеци)
ПС За кашлицата однеси ја на ветеринар нека ја слушне!
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.964
Se izvinuvam ovdeka sto pisuvam , no pod hitno mi treba da kupam haska kucence ? Ako nekoj ima ili znae ke ve zamolam da mi pisete.[DOUBLEPOST=1428236816][/DOUBLEPOST]
Сега практикуваме подоцна навечер да ја шетаме ама убаво ја изморуваме и нема време да лае потоа. Кога ќе го види комшијата со кучето лае но додека да заминат, потоа пак се смирува. Многу е желна за играње, но не ја дружиме сеуште со други кучиња, не знае да игра, во парк кога ќе сретне куче и се плаши а сака да си игра но не знае како. Нека затопли малку времето и ќе ја носиме во паркот за миленици па ќе се научи да се дружи.
Инаку Леа е сеуште малечка и знае да си прави бељи, 4 месеци има. Но само од мојот вереник се плаши, од мене не толку па тој кога ќе и викне веднаш се крие во куќичка.
До пред некоја недела беше многу стрвна за јадење, сега се смири и одбиваше да јаде па и намаливме на храната и добра е но знае повремено да добие пролив. Синоќа на пример пред да одиме на шетање и понудивме храна не сакаше, кога се вративме јадеше.
Научена е да не почнува со јадење додека не и дадеме дозвола, до тогаш седи и си чека :)

mnogu e ubavo haskito kade da najdam pod hitno isto vakvo ? po moznost da bide mazjak i so plavi oci
 
Последно уредено:

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
339
Se izvinuvam ovdeka sto pisuvam , no pod hitno mi treba da kupam haska kucence ? Ako nekoj ima ili znae ke ve zamolam da mi pisete.[DOUBLEPOST=1428236816][/DOUBLEPOST]
mnogu e ubavo haskito kade da najdam pod hitno isto vakvo ? po moznost da bide mazjak i so plavi oci
Побарај на огласи на пазар3 и Реклама 5. Добро би било кога ќе го земаш да ја видиш мајката и таткото (барем на слики да ти ги покажат).
 
Член од
18 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
7


Здраво до сите, со години го читам кајгана форумов но не ми текнало да се зачленам и дојде моментот да се зачленам... Еве ја мојата хаска, машко е, има 2 месеци и се вика Демон... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom