Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Се извинувам за малиот оф топик, чувствувам потреба да прашам. Освен што живцира, зошто ги тренирате да не шетаат лево десно? Јас сакам да му дадам слобода на кутрето да шета каде сака, голема работа ако мењам каивче од рака на рака во име на љубовта. :D

Иначе обожавам хаски! Немам многу искуство со нив, но сакам да чувам понатаму.
Темава ми е една од поубавите на форумов. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Се извинувам за малиот оф топик, чувствувам потреба да прашам. Освен што живцира, зошто ги тренирате да не шетаат лево десно? Јас сакам да му дадам слобода на кутрето да шета каде сака, голема работа ако мењам каивче од рака на рака во име на љубовта. :D

Иначе обожавам хаски! Немам многу искуство со нив, но сакам да чувам понатаму.
Темава ми е една од поубавите на форумов. :)
Кучето е животно кое природно живее во чопор каде има хиерархија, каде има водач. Во семејството кучето исто се осеќа дека е во своја група - чопор и си бара водач, ако никој не е водач - кучето ќе си ја превземе таа улога, тоа ќе оди каде сака ќе се понаша како сака, ќе стане и агресивна (пошто со агресивност си го одржуваат местото на водач) Наметнување на одредени правила кон кучето значи дека тоа треба да следи а не да биди следена, дека човекот а не тоа е водачот. На кучето не му пречи ако му кажеш од која страна да оди или тоа да те следи а не ти да трчаш по него и да те влечка - тоа му е природна особиина а не малтретирање[DOUBLEPOST=1419597730][/DOUBLEPOST]
Иначе обожавам хаски! Немам многу искуство со нив, но сакам да чувам понатаму.
Темава ми е една од поубавите на форумов. :)
ПС
Ова е мое лично мислење но хаската е генетски, природно прилагодена за живот во ладни предели, така да нејзино чување “ради лепота“ во предели каде има топла клима- нив не им е пријатна. Така да на лето треба да се разладува да и се обезбедат услови да не се мачи на горештините а со тоа кучето станува поголема обврска.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
ПС
Ова е мое лично мислење но хаската е генетски, природно прилагодена за живот во ладни предели, така да нејзино чување “ради лепота“ во предели каде има топла клима- нив не им е пријатна. Така да на лето треба да се разладува да и се обезбедат услови да не се мачи на горештините а со тоа кучето станува поголема обврска.
Се согласувам. Ќе ја чувам во фрижидер.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Се согласувам. Ќе ја чувам во фрижидер.
Замрзнувач поарно. Инаку да тоа се сибирски раси, но се генерации и генерации кучиња кои веќе се привикнале на овие температури, па крзното не им ни приближно изгледа како што им изгледа на оние кои живеат во Сибир.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Преку лето ноооооон стоп менување на водата, секогаш да има свежа и ако имате подрум би било убаво вратата да биде отворена да иде на ладно. Хаските можат да опстојат на +40 и -40. Така да без гајле ;)
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Јас мојата Леа сум принудена да ја подарам.. Со тешко срце го кажувам ова.. Ако има некој заинтерсиран нека ме контактира по порака. Почна да лае последниве неколку дена наутро рано и вереникот одлучи дека тоа не е добро и смета на другите па немам друг избор освен да си најдам некој кому ќе ја подарам. Не сакам да ја продавам, нема да заработувам од неа, премногу ја сакам. :place:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Јас мојата Леа сум принудена да ја подарам.. Со тешко срце го кажувам ова.. Ако има некој заинтерсиран нека ме контактира по порака. Почна да лае последниве неколку дена наутро рано и вереникот одлучи дека тоа не е добро и смета на другите па немам друг избор освен да си најдам некој кому ќе ја подарам. Не сакам да ја продавам, нема да заработувам од неа, премногу ја сакам. :place:
Во принцип хаските се такви, ранобудници и бучни насабајле. На пример додека мојата Хаска додека беше во бокс знаеше сабајле во 4:30 да кенка (пошто ни лаеше ни виеше) па татко ми стануваше и ја пушташе од бокс. :D пробајте навечер да ја изморите повеќе за да спие сабајле додека не станете вие, или сменете нешто само за да си остане кај вас..
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Во принцип хаските се такви, ранобудници и бучни насабајле. На пример додека мојата Хаска додека беше во бокс знаеше сабајле во 4:30 да кенка (пошто ни лаеше ни виеше) па татко ми стануваше и ја пушташе од бокс. :D пробајте навечер да ја изморите повеќе за да спие сабајле додека не станете вие, или сменете нешто само за да си остане кај вас..
Па таа пуштена е во двор, не ја затвораме во бокс. Наутро еден сосед го шета кучето низ улица и таа тогаш почнува да лае. Јас цел живот чувам кучиња, не сум видела досега куче што не лае, мене барем не ми смета. Но ете... Тоа е.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Па таа пуштена е во двор, не ја затвораме во бокс. Наутро еден сосед го шета кучето низ улица и таа тогаш почнува да лае. Јас цел живот чувам кучиња, не сум видела досега куче што не лае, мене барем не ми смета. Но ете... Тоа е.
I Beki moja e ranobudna. Zatoa nie se priviknavme na nejzinata rutina i nie se budime rano da ja shetame (vo sprotivno doma se' kje bombardira). A, za laenje, ne lae mnogu. Samo ako i se odi nadvor lae, bez prichina-retko (chudno za Erdel terier).
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Јас мојата Леа сум принудена да ја подарам.. Со тешко срце го кажувам ова.. Ако има некој заинтерсиран нека ме контактира по порака. Почна да лае последниве неколку дена наутро рано и вереникот одлучи дека тоа не е добро и смета на другите па немам друг избор освен да си најдам некој кому ќе ја подарам. Не сакам да ја продавам, нема да заработувам од неа, премногу ја сакам. :place:
Моја пак Леа :) уште од 2 недели кога ја зедов, до ден денес 8 месеци скоро 9 не лае. Секако некогаш се десе да залае ако има причина (ако е исплашена, приметувам од силен звук било што). Што знам може е до кучето друго па се „возбудува“ сака да си игра и на тој начин искажува, нема ништо лошо да му кажеш на комшијата нека шета на другата страна за проба дали ќе лае.

Пример кај мене ситуацијата е таа, без разлика дали надвор има олуја или сонце, дневно мора барем еднаш убаво да се измори кутрето, како што кажуваш премногу ја сакаш, претпоставувам дека може да се најде решение.

Последно што ми текнува е зависи како се и имате поставено спрема кутрето, кај нас ако се случи да прае беља било што, со команди се смирува за 2 секунди, но користејќи ги секојдневно.

Видите да не е гладно наутро, кога му давате да јаде и ред други работи.... доста те замарав ама се ставам на твое место, по никоја цена не би го дадел,ниту пак причина.
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Моја пак Леа :) уште од 2 недели кога ја зедов, до ден денес 8 месеци скоро 9 не лае. Секако некогаш се десе да залае ако има причина (ако е исплашена, приметувам од силен звук било што). Што знам може е до кучето друго па се „возбудува“ сака да си игра и на тој начин искажува, нема ништо лошо да му кажеш на комшијата нека шета на другата страна за проба дали ќе лае.

Пример кај мене ситуацијата е таа, без разлика дали надвор има олуја или сонце, дневно мора барем еднаш убаво да се измори кутрето, како што кажуваш премногу ја сакаш, претпоставувам дека може да се најде решение.

Последно што ми текнува е зависи како се и имате поставено спрема кутрето, кај нас ако се случи да прае беља било што, со команди се смирува за 2 секунди, но користејќи ги секојдневно.

Видите да не е гладно наутро, кога му давате да јаде и ред други работи.... доста те замарав ама се ставам на твое место, по никоја цена не би го дадел,ниту пак причина.
Сега практикуваме подоцна навечер да ја шетаме ама убаво ја изморуваме и нема време да лае потоа. Кога ќе го види комшијата со кучето лае но додека да заминат, потоа пак се смирува. Многу е желна за играње, но не ја дружиме сеуште со други кучиња, не знае да игра, во парк кога ќе сретне куче и се плаши а сака да си игра но не знае како. Нека затопли малку времето и ќе ја носиме во паркот за миленици па ќе се научи да се дружи.
Инаку Леа е сеуште малечка и знае да си прави бељи, 4 месеци има. Но само од мојот вереник се плаши, од мене не толку па тој кога ќе и викне веднаш се крие во куќичка.
До пред некоја недела беше многу стрвна за јадење, сега се смири и одбиваше да јаде па и намаливме на храната и добра е но знае повремено да добие пролив. Синоќа на пример пред да одиме на шетање и понудивме храна не сакаше, кога се вративме јадеше.
Научена е да не почнува со јадење додека не и дадеме дозвола, до тогаш седи и си чека :)

 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Сега практикуваме подоцна навечер да ја шетаме ама убаво ја изморуваме и нема време да лае потоа. Кога ќе го види комшијата со кучето лае но додека да заминат, потоа пак се смирува. Многу е желна за играње, но не ја дружиме сеуште со други кучиња, не знае да игра, во парк кога ќе сретне куче и се плаши а сака да си игра но не знае како. Нека затопли малку времето и ќе ја носиме во паркот за миленици па ќе се научи да се дружи.
Инаку Леа е сеуште малечка и знае да си прави бељи, 4 месеци има. Но само од мојот вереник се плаши, од мене не толку па тој кога ќе и викне веднаш се крие во куќичка.
До пред некоја недела беше многу стрвна за јадење, сега се смири и одбиваше да јаде па и намаливме на храната и добра е но знае повремено да добие пролив. Синоќа на пример пред да одиме на шетање и понудивме храна не сакаше, кога се вративме јадеше.
Научена е да не почнува со јадење додека не и дадеме дозвола, до тогаш седи и си чека :)


Преубава е, барем за мене :D

Исто сега кога веќе пиша дека е малечка, кога ќе порасне нема да е исто така ќе созрее на некој начин и ќе се смири. Оставете повеќе играчки покрај неа, кај нас кога нема никој со неа сама си игра :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
@Флојдерка и јас имав таков проблем со Беки. Но, покрај тоа, ја пуштав да игра со сите можни кучиња (преходно имаше траума, да речам, од големи кучиња). За да се реши проблемов, не треба да ја изолираш од кучиња, туку повеќе да ја социјализираш. Кога беше нападната Беки, имаше мала самодоверба, но @Lu ме советуваше да ја оставам да се снаоѓа сама. Сега пука од самодоверба и со сите кучиња сака да игра. Нема момент да се накострежи со опашот меѓу нозе.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
мојата хаска, избега :(
обично си е пуштена кога сум дома(во двор а и внатре во куќа), кај сака си шета
кога не сум си е вржана, али знае кога доаѓам и завива за да ја шетам кога ме види

али последната недела целата беше избезумена, не јадеше, не слушаше наредби... и дојде менструација

за да пред некоја недела се скине од ланец
ја шетав секогаш по една иста маршута, така да се изгубила или некој ја фатил :(
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво.Нова сум на форумов,пред неколку дена земав кутре хаска женка.Има 2.5 месеца.прв пат гледам куче и читав доста по интернетов да се информирам пред да ја земам иако и покрај сето читајне понекогаш пак се сомневам во самата себе дека не сум кадар да гледам баш поради тоа дека хаските се специфична раса па уште и за почетник.Како и да е да не должам многу.Оваа мојата прчла кога ке ја оставиме сама завива додека ја држат силите.жал ми е стварно кога ке ја слушнам ама сите ми велат да ја оставам дека мора така да се научи дека не секогаш ке има некој до неа да седи 24 саати.сега е дома ама и спремаме бокс и за недела две ке ја извадима надвор.па си викам како ке излеземе на крај со комшиите ако продолжи нон стоп вака.Некој совет од некој искусен,ке прекине ли да завива вака како да ја привикнеме да останува сама а да не плачи вака?Однапред сум ви благодарна....Секој совет е добредојден. Ова е нашата Ада 10955344_10155156647000402_6262534234566015841_n.jpg 10955344_10155156647000402_6262534234566015841_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom