Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Ф

Флеш

Гостин
Зависи што бараш. Имаш некои што ги даваат на поклон, имаш од 50 евра, 500 евра и над 1000 евра :)
Ги има полно моментално и се доста популарна раса сега и барана е . Околу мене каде што живеам , има најмаку 5 сопственика кои имаат хаска .... Комшијата до мене ,имаше пред 4 месеци легло и се сеќавам ги даваше како што кажа за 50 евра .Тие што му останаа двете ги даде бесплатно,кажано за џабе :) И тоа од црвенава,не знам точно која варијанта е :D но за џабе ,не ми се веруваше бидејќи знам дека се ретки со оваа боја и убаво изгледаат :)
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
116
Поени од реакции
31
Decki vaka sea. Imam eden drugar ima aljaski malamud i barame nekoj so ima od ista rasa zenka, no nekako tesko ni odi. Nikade ne mozeme da najdeme. No, eden drug drugar ima zenska haski pa moeto prasanje e dali e vo red da gi sparime i koi se sansite malite da licat na svojot tatko? Nekoj so navistina znae neka mi odgovori poso bitno mi e:) Fala Pozdrav:)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Decki vaka sea. Imam eden drugar ima aljaski malamud i barame nekoj so ima od ista rasa zenka, no nekako tesko ni odi. Nikade ne mozeme da najdeme. No, eden drug drugar ima zenska haski pa moeto prasanje e dali e vo red da gi sparime i koi se sansite malite da licat na svojot tatko? Nekoj so navistina znae neka mi odgovori poso bitno mi e:) Fala Pozdrav:)
Pa, jas ne gledam golema razlika megju haskata i malanutot osven vo visinata i krznoto. Sum videla haska meshana so malamut, lichi na dolgovlaknesta haska. Ako ne im smeta kutrinjata da ne se so pedigre, togash mozhe, zoshto da ne?
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
IMG_20141220_132417.jpg IMG_20141220_132420.jpg Зедов хаска, женка. Има точно 4 месеци, јас ја земав пред скоро два месеци. Си прими вакцина и ревакцина, сега наредно ми рече ветеринарот да ја носам на 6 месеци за вакцината против беснило. И дадов и апче против глисти, до сега е добра, иако гледам последниве денови ми се здебелила малку, а денес и пролив забележав, размислувам да и ја променам храната, и давав Ројал канин, но ја прекинав бидејќи ми качи килажа, но сега пак ми е дебелка. Понекогаш и давам и кисело млеко, варен ориз поретко, неколку пати и риба и дадов. Таа јаде се, многу е стрвна. Тешко ми е да ја воспитам, особено за вршење нужда бидејќи ја чувам во двор и оди каде што сака, а јас сум не постојано со неа за да ја контролирам :( Сега е во фаза на гризење, јас ја удирам за да не ме гризе, а таа се лути и лае по мојата рака и пак сака да каса. Буквално знае да се кара со мене, ако и викам таа се лути и ми враќа лаејќи.. Пред некој ден ме касна бидејќи сакав да и земам парче хартија од уста, а таа не го даваше.. Не сум сигурна дека е тоа во ред. Претходните кучиња што сум ги имала не правеле така, биле многу покорни секогаш, но ова не е, можеби е сеуште мало. Последниве денови ја учам да не почне со јадење додека не и кажам, забележувам позитивни резултати, но потребно е трпение.
И за крај, ќе пуштам слики па тие што повеќе се разбираат кажете ми дали е добра хаска..

IMG_20141111_103523.jpg IMG_20141220_132311.jpg IMG_20141207_105337.jpg

ПС Двете увциња и беа нагоре но од пред две недели едното и се свитка, не знам од што се случи тоа, но се плашам дека нема да и се врати како што беше :((
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Прегледај го приврзокот 110138 Прегледај го приврзокот 110139 Зедов хаска, женка. Има точно 4 месеци, јас ја земав пред скоро два месеци. Си прими вакцина и ревакцина, сега наредно ми рече ветеринарот да ја носам на 6 месеци за вакцината против беснило. И дадов и апче против глисти, до сега е добра, иако гледам последниве денови ми се здебелила малку, а денес и пролив забележав, размислувам да и ја променам храната, и давав Ројал канин, но ја прекинав бидејќи ми качи килажа, но сега пак ми е дебелка. Понекогаш и давам и кисело млеко, варен ориз поретко, неколку пати и риба и дадов. Таа јаде се, многу е стрвна. Тешко ми е да ја воспитам, особено за вршење нужда бидејќи ја чувам во двор и оди каде што сака, а јас сум не постојано со неа за да ја контролирам :( Сега е во фаза на гризење, јас ја удирам за да не ме гризе, а таа се лути и лае по мојата рака и пак сака да каса. Буквално знае да се кара со мене, ако и викам таа се лути и ми враќа лаејќи.. Пред некој ден ме касна бидејќи сакав да и земам парче хартија од уста, а таа не го даваше.. Не сум сигурна дека е тоа во ред. Претходните кучиња што сум ги имала не правеле така, биле многу покорни секогаш, но ова не е, можеби е сеуште мало. Последниве денови ја учам да не почне со јадење додека не и кажам, забележувам позитивни резултати, но потребно е трпение.
И за крај, ќе пуштам слики па тие што повеќе се разбираат кажете ми дали е добра хаска..

Прегледај го приврзокот 110134 Прегледај го приврзокот 110135 Прегледај го приврзокот 110136

ПС Двете увциња и беа нагоре но од пред две недели едното и се свитка, не знам од што се случи тоа, но се плашам дека нема да и се врати како што беше :((
Многу е убаво, а за ушите не се секирај и на моето кога беше мало двете преку ноќ му се спуштија но за недела дена пак ги исправи. Нормално е тоа додека е малечко:)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Citav deka od kalcium se ispavaat

A za grizanje i mojata isto i ja karam i znae dekaa ne treba ali namerno

Send from my ONE TOUCH using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Јас го чувам година дена, од вториот ден ја отвори устата и почна да гриза до ден денес не ја затвори:D
Не гриза мебел али затоа а почнеш да си играш или да го погалиш одма гризе. Пробав да го одвикнам ама се е џабе
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Прегледај го приврзокот 110138 Прегледај го приврзокот 110139 Зедов хаска, женка. Има точно 4 месеци, јас ја земав пред скоро два месеци. Си прими вакцина и ревакцина, сега наредно ми рече ветеринарот да ја носам на 6 месеци за вакцината против беснило. И дадов и апче против глисти, до сега е добра, иако гледам последниве денови ми се здебелила малку, а денес и пролив забележав, размислувам да и ја променам храната, и давав Ројал канин, но ја прекинав бидејќи ми качи килажа, но сега пак ми е дебелка. Понекогаш и давам и кисело млеко, варен ориз поретко, неколку пати и риба и дадов. Таа јаде се, многу е стрвна. Тешко ми е да ја воспитам, особено за вршење нужда бидејќи ја чувам во двор и оди каде што сака, а јас сум не постојано со неа за да ја контролирам :( Сега е во фаза на гризење, јас ја удирам за да не ме гризе, а таа се лути и лае по мојата рака и пак сака да каса. Буквално знае да се кара со мене, ако и викам таа се лути и ми враќа лаејќи.. Пред некој ден ме касна бидејќи сакав да и земам парче хартија од уста, а таа не го даваше.. Не сум сигурна дека е тоа во ред. Претходните кучиња што сум ги имала не правеле така, биле многу покорни секогаш, но ова не е, можеби е сеуште мало. Последниве денови ја учам да не почне со јадење додека не и кажам, забележувам позитивни резултати, но потребно е трпение.
И за крај, ќе пуштам слики па тие што повеќе се разбираат кажете ми дали е добра хаска..

Прегледај го приврзокот 110134 Прегледај го приврзокот 110135 Прегледај го приврзокот 110136

ПС Двете увциња и беа нагоре но од пред две недели едното и се свитка, не знам од што се случи тоа, но се плашам дека нема да и се врати како што беше :((
Mnogu ubav primerok. Bas vakvo i ja sakam da si imam :3 olku malecko :)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Имам и јас хаска женка :) 8 месеци е стара. За апење сите ги апе мене ме лиже :D Инати големи се, најтемпераменти барем според мене. Сега и е периодот за парење по добиениот прв циклус :D и сум чувар, пошто машките кучиња сега се уверив дека можат да скокнат 3 метра ограда од место.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Flojderka, ne e normalno taka da se odnesuva. Jas imam Erdel Terier shto e duplo potvrdoglav od Haskite, no uspeav da mu pokazham deka jas sum alfata vo choporot. Ne i davaj na krevet da se kachuva, treba da si go znae mestoto, ako kvichi za vnimanie, ostavi ja, treba da se osamostoi. Ne i davaj hrana od masa, da si go znae nejzinoto mesto za jadenje. Pokazhi i deka si posilna od nea. Ako ti vrakja so laenje ti legni ja i drzhi ja dolu dodeka ne prestane da preta. Koga kje prestane da preta, poleka trgni gi racete, no ne i dozvoluvaj da stane, gledaj ja vo ochi i kje go izbegnuva ochniot kontakt. Po 5 sekundi od koga kje ja pushtish, odi si i ne ja reckaj nekoe vreme.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Прегледај го приврзокот 110138 Прегледај го приврзокот 110139 Зедов хаска, женка. Има точно 4 месеци, јас ја земав пред скоро два месеци. Си прими вакцина и ревакцина, сега наредно ми рече ветеринарот да ја носам на 6 месеци за вакцината против беснило. И дадов и апче против глисти, до сега е добра, иако гледам последниве денови ми се здебелила малку, а денес и пролив забележав, размислувам да и ја променам храната, и давав Ројал канин, но ја прекинав бидејќи ми качи килажа, но сега пак ми е дебелка. Понекогаш и давам и кисело млеко, варен ориз поретко, неколку пати и риба и дадов. Таа јаде се, многу е стрвна. Тешко ми е да ја воспитам, особено за вршење нужда бидејќи ја чувам во двор и оди каде што сака, а јас сум не постојано со неа за да ја контролирам :( Сега е во фаза на гризење, јас ја удирам за да не ме гризе, а таа се лути и лае по мојата рака и пак сака да каса. Буквално знае да се кара со мене, ако и викам таа се лути и ми враќа лаејќи.. Пред некој ден ме касна бидејќи сакав да и земам парче хартија од уста, а таа не го даваше.. Не сум сигурна дека е тоа во ред. Претходните кучиња што сум ги имала не правеле така, биле многу покорни секогаш, но ова не е, можеби е сеуште мало. Последниве денови ја учам да не почне со јадење додека не и кажам, забележувам позитивни резултати, но потребно е трпение.
И за крај, ќе пуштам слики па тие што повеќе се разбираат кажете ми дали е добра хаска..

Прегледај го приврзокот 110134 Прегледај го приврзокот 110135 Прегледај го приврзокот 110136

ПС Двете увциња и беа нагоре но од пред две недели едното и се свитка, не знам од што се случи тоа, но се плашам дека нема да и се врати како што беше :((

Ако немаш до сега чувано Хаска, убаво е малку да прочиташ на интернет за нивниот карактер. Спреми се да се соочуваш со голем инат, невиден бегалец, т.н. "убиец" мачки, птици и се остало (луѓето ги сакаат најмногу, да не дојде до забуна! Хаска не треба ни 1% агресивност да покаже кон луѓе! А за останатово што пишав едноставно вродено им е во себе... мојата хаска удави 4 мачки :( ) Прилично здрави кучиња се, само што патат од катаракта на очите, дисплазија на колкови и лактови. Некои се прибирливи со исхраната, ама чим твоето е стрвно дајбоже да продолжи така и да има голем апетит!
Бидејќи тажен крај и несреќен живот имаше мојата хаска (беше болна од неизлечлива болест) би ти препорачал само едно: да ти е живо и здраво! Другото дали виткала опаш. дали била црна или сива, ималa плави очи, кафеави, bi-eyes, party-eyes или незнам ти што Е НЕБИТНО! Здравјето пред се! :D
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
На моево во последно време почна да му доаѓа памет. Го научив на тајминг кога да јаде и кога да шета и ако му каснам тогаш квичи и плаче иначе за се друго е ок. Имав проблем при шетањето ми идеше цик цак и ме измачи додека да го научам да оди покрај мојата нога. За јадење не ми прави проблем и крка прилично добро. За 3 месеци изгледа ко вол :D

Иначе сликава е од 2 месеци кога беше ...

10689746_10204238910524324_986201404175041565_n.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Флојдерка не мора да ја менуваш храната, само распореди ја активноста(зголеми) и количината на оброкот(намали). Ројалот е одличен дехидрат, а бидејќи имаш куче во раст не би ти советувала да експериментираш со менување храни и слично освен ако стварно немаш потреба. И стави и околувратник, фрли го градникот, со него имаш многу помала контрола над кучето.
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
На моево во последно време почна да му доаѓа памет. Го научив на тајминг кога да јаде и кога да шета и ако му каснам тогаш квичи и плаче иначе за се друго е ок. Имав проблем при шетањето ми идеше цик цак и ме измачи додека да го научам да оди покрај мојата нога. За јадење не ми прави проблем и крка прилично добро. За 3 месеци изгледа ко вол :D

Иначе сликава е од 2 месеци кога беше ...

Прегледај го приврзокот 110282
Ти си добар, јас пошто имав големи проблеми околу рана што м направија ветеринарните, и 2 месеца не беше шетано, само на двор и пак внатре пошто прашина не смееше да има. Сеа коа е веќе се како што треба, при шетање како да шетам бик, јас се чудам од каде таа снага и мускули на 8 месечно кутре.
За лево десно и сега шета коа почне прошетката, после одреден период е океј :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom