Се што треба да знае еден почетник

Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Факај ти друже двојките и тројкте во теретана или купи си ги од топ шоп и вежбај си на пилатес топка, да не се заебеш како типлчево со 120~ кг чиста мускулна маса како и натпреварувач на Мистер Олимпија, на клипов во продолжение се натпреварува со професионален спринтер. АЈ поздрав
зошто тогаш во скоро сите спортови не се препорачува градење голема мускулна маса со дигање големи тежини?
просто. поголеми мускули= повеќе на телото му треба кислород и побрзо се заморуваш.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
зошто тогаш во скоро сите спортови не се препорачува градење голема мускулна маса со дигање големи тежини?
просто. поголеми мускули= повеќе на телото му треба кислород и побрзо се заморуваш.
Кој гради мускули сигурно не е заинтересиран да трча маратон. Се работи за приоритети според кои го бираш спортот со кој се занимаваш секако дека еден спринтер/маратонец ќе биде побрз од еден билдер макар тој правел и кардио. Поентата е дека и покрај тоа еден билдер ќе биде поспремен и побрз од 90% од општата популација.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
зошто тогаш во скоро сите спортови не се препорачува градење голема мускулна маса со дигање големи тежини?
просто. поголеми мускули= повеќе на телото му треба кислород и побрзо се заморуваш.
Твојата констатација не е точна и како што кажа сајсига не значи дека ако си бодибилдер,дека нема и добри страни.
Бодибилдингот е своја филозофија и ако не ја разбираш не треба да се мачиш да објаснуваш работи што не ги знаеш.
Кажи ми еден спорт денешен во кој не се препорачува било каков вид на дигање тешко?
Сите спортови имаат специјална програма што уклучува некаков тренинг со дигање тежини,дали лесни или тешки зависи до спортот.
Замисли еден рагбист со толкава маса да нема мускули,тој ќе биде никој и ништо.
Друго нешто што во теретана се растат се тип 2 мускули или fast-twitch фиброзни мускулни влакна кој се битни за градење експлозивност,снага и големина за еден спортист.
Јас трошам сигурно повеќе време за истегнување затоа што тоа ми помага да имам повеќе снага и помалку болка во тренингот.
Флексибилноста е клуч а има и бодибилдери што вежбаат флексибилност
Каи Греен е еден од нив.
А дека се уморуваш повеќе се зависи до колку имаш кондиција,не до мускулите.
Повеќе тежина = повеќе умор.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
зошто тогаш во скоро сите спортови не се препорачува градење голема мускулна маса со дигање големи тежини?
просто. поголеми мускули= повеќе на телото му треба кислород и побрзо се заморуваш.
Од кој ракав го извади ова жити се ...Ама добро во Македонија имаш такви „стручнаци„ како и „доктори„ кои го забрануваат тоа. Само пример. Си ги погледнал ли НБА звездите, си се запрашал ли по колку килограми имаат и со колку % телесни масти имаат во нивното тело. Па не е тоа темата сега да збориме за други спортови, но види го Леброн Џејмс, еден од најдобрите кошаркари во светот со 115 кг, и со 10% масни наслаги може и помалку, според тебе сакаш да кажеш неподвижен треба да биде, не друже тој руши се пред себе. Ами да не збориме за рагбисти и тн.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Од кој ракав го извади ова жити се ...Ама добро во Македонија имаш такви „стручнаци„ како и „доктори„ кои го забрануваат тоа. Само пример. Си ги погледнал ли НБА звездите, си се запрашал ли по колку килограми имаат и со колку % телесни масти имаат во нивното тело. Па не е тоа темата сега да збориме за други спортови, но види го Леброн Џејмс, еден од најдобрите кошаркари во светот со 115 кг, и со 10% масни наслаги може и помалку, според тебе сакаш да кажеш неподвижен треба да биде, не друже тој руши се пред себе. Ами да не збориме за рагбисти и тн.
значи според тебе секој спортист слободно може да крева големи тежини, и да се напумпа како бодибилдер, тоа нема да му смета, туку ќе му донесе придобивки така?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
значи според тебе секој спортист слободно може да крева големи тежини, и да се напумпа како бодибилдер, тоа нема да му смета, туку ќе му донесе придобивки така?
Taка да лесно се пумпало сите ќе бевме билдери.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Твојата констатација не е точна и како што кажа сајсига не значи дека ако си бодибилдер,дека нема и добри страни.
Бодибилдингот е своја филозофија и ако не ја разбираш не треба да се мачиш да објаснуваш работи што не ги знаеш..
У ствари можда неговата констатација има поента. Пеце збори за класичниот бодибилдинг, не за различни начини, стилови, персонализации на вежбање во и вон сала. Не знам колку е паметно полнење или што и да е што се прави во ББ за спортови како тенис, велосипедизам, одбојка...
Ако трчањето и пливањето се дел од тренингот во одреден спорт (а се во сите спортови)...најверојатно не велиме дека е атлетичар или пливач.

Bodybuilding is the act of putting on muscle by working out and shaping one's diet to put on more muscle mass. Often bodybuilding is referred to as hardgaining, indicating a regimen tailored for a person without a predisposition towards acquiring muscle mass. Bodybuilding may be done for recreation, for personal betterment or as a competitive sport. Bodybuilding as a sport is not athletic and should not be confused with lifting sports or strongman competitions. The focus on bodybuilding is a specific aesthetic and balance of muscle mass, not feats of strength of agility.

Bodybuilding is the process of developing muscle fibres through the combination of weight training, specific caloric intake, and rest. Someone who engages in this activity is referred to as a bodybuilder. As a sport, called competitive bodybuilding, bodybuilders display their physiques to a panel of judges, who assign points based on their aesthetic appearance. Famous bodybuilders include Arnold Schwarzenegger, Mike Mentzer, Lou Ferrigno, Steve Reeves, Serge Nubret, Larry Scott, Ronnie Coleman, and Jay Cutler.

Мада некако ми е конфузно дали треба да се нарекува боди билдинг или атлетика вежбите кои се дел од тренинзите на други спортови
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Човек јас имам различна цел немам цел да дигам тешко имам цел да изградам мускулна маса и да топам маснотии.
1 сет со 3-6 повторувања со 80-90 од 1 RM се добива снага.
Мене целта не ми е снага,целта ми е хипертрофија.
Ti si procital edna kniga i sega se pravis vazen. Treba da razberes deka fitnesot i bodibildingot e nesto sto se praktikuva sekoj den.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
У ствари можда неговата констатација има поента. Пеце збори за класичниот бодибилдинг, не за различни начини, стилови, персонализации на вежбање во и вон сала. Не знам колку е паметно полнење или што и да е што се прави во ББ за спортови како тенис, велосипедизам, одбојка...
Ако трчањето и пливањето се дел од тренингот во одреден спорт (а се во сите спортови)...најверојатно не велиме дека е атлетичар или пливач.

Bodybuilding is the act of putting on muscle by working out and shaping one's diet to put on more muscle mass. Often bodybuilding is referred to as hardgaining, indicating a regimen tailored for a person without a predisposition towards acquiring muscle mass. Bodybuilding may be done for recreation, for personal betterment or as a competitive sport. Bodybuilding as a sport is not athletic and should not be confused with lifting sports or strongman competitions. The focus on bodybuilding is a specific aesthetic and balance of muscle mass, not feats of strength of agility.

Bodybuilding is the process of developing muscle fibres through the combination of weight training, specific caloric intake, and rest. Someone who engages in this activity is referred to as a bodybuilder. As a sport, called competitive bodybuilding, bodybuilders display their physiques to a panel of judges, who assign points based on their aesthetic appearance. Famous bodybuilders include Arnold Schwarzenegger, Mike Mentzer, Lou Ferrigno, Steve Reeves, Serge Nubret, Larry Scott, Ronnie Coleman, and Jay Cutler.

Мада некако ми е конфузно дали треба да се нарекува боди билдинг или атлетика вежбите кои се дел од тренинзите на други спортови
Глеј, бодибилдингот е само шоу, се се фокусира на изглед и естетика.
Снага и физичка спремност е друго и другше изгледа спремно тело од набилдано тело.
И 100% се согласувам дека иако бодибилдингот не е добар за професионална спортска компетитивна сцена е подобар него општа не спремност а и подобар е од спремност како хоби.
Ја пишав на темава пошо се побуни некој горе дека спортистите шо не се бават со бодибилдинг не треба да креваат тежини - пошо така се билдало, шо е смешен исказ. Тежини треба да крева секој. Колку големи тежини во колку сетови и репетиции и каква исхрана и цел има го мења резултатот на тоа кревање тежини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom