Се што треба да знае еден почетник

S

Stef Bachatero

Гостин
Сакам да трчам за подобрување на своето здравје и кондиција, не за да бидам ѕвер или да ми се знаат мускулите, чисто за кондиција и здравје т.е. да бидам фит :)
--- надополнето: 3 октомври 2012 во 02:59 ---


Печатна грешка беше тоа :)
Crossfit или калиестетикс е добар почеток за јакнење на телото а за маратон да трчаш треба психички да си спремен и да бидеш Форест Гамп :)
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Моето лично искуство кажува дека со редовно вежбање и здрав начин на живот (квалитетно спиење, минимум 3 оброци дневно, многу вода зеленчук и овошје), постигнав одлични резултати за краток период (без никакви суплементи).

При тоа, не запазив колку е мрсна храната, дали ќе јадам повеќе благо, пушач сум и не се штедам да се напијам алкохол.

Сепак индивидуално е, така да „правилата„ за здрав и правилен начин на живот немаат некоја точно утврдена дефиниција иако е пожелно да се почитуваат.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Од колку години за децата препорачливо е да се оди во теретана или да се тренира во домашни услови,сум слушал дека растењето престанува ?:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Од колку години за децата препорачливо е да се оди во теретана или да се тренира во домашни услови,сум слушал дека растењето престанува ?:)
Растот не престанува додека вежбаш и додека си активен.
Генетски како си создаден така ќе бидеш.
Со вежбање теретана се зголемува инсулин сензитивност (подобро горење на глукозата во нашето тело како енергија),хормон за раст се зголемува и целовкупното состојба на телото се подобрува.
Имаш повеќе фокус,енергија и коските подобро заздравуваат со здрава храна нормално.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Edna recenica ama mnogu vazna. Podobro vezbaj so pomala velicina otkolku da krenes pogolema i da se povredis.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Stef ne znam ti kako si vezbal koga si vezbal no muskulot poleka se naviknuva na zamorot i so mali tezini i so edno povtoruvanje na odredena vezba sekoj trening, samo edno moze mnogu daleku da stignes.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Можеш и да се повредиш и со двете ако не практикуваш правилна форма.
Со лесни тежини=нема раст.
големи тежини=неподвижност, нефлексибилност, и слаба кондиција.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
големи тежини=неподвижност, нефлексибилност, и слаба кондиција.
Дојди да видиш колку сум нефлексибилен.
За разлика од другите билдери посветувам повеќе во флексибилноста и кардио тренинг високо-интензивен.
Доволно имам мускулна маса и не сум многу голем но кревам тешко.
Проблемот со твоето размислување е логичко што ги гледаш билдериве и велиш ако јас дигам тешко ќе бидам како нив.
Ако не вежбаш флексибилност ќе бидеш како нив.
Плус истегнувањето е добро за DOMS и помага при добивање снага.
Но бидејќи во коктелот има повеќе стероиди не гледам зашто би го правеле тоа да се истегнуваат...
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 11:41 ---
Stef ne znam ti kako si vezbal koga si vezbal no muskulot poleka se naviknuva na zamorot i so mali tezini i so edno povtoruvanje na odredena vezba sekoj trening, samo edno moze mnogu daleku da stignes.
Затоа секоја 5 недела имам de-load недела каде што ги кратам сетовите на пола но со исти тежини.
Мускулите се учат на одреден напор но не значи дека нема стратегии да го пробиеш тоа.
1 недела одмор може да ги репарира сите DOMS и да се чувстуваш супер после кога ќе се вратиш,бидејќи си го зголемил нивотото на гликоген во мускулите.
За лесните тежини не функционираат за добивање мускулна маса зашто немаш доволно стимулус,но има и студии кој велат дека ако вежбаш одреден период со повеќе повторувања и кратки паузи ќе добиеш мускулна маса.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Stefan znaci jas licno so raka ti potpisuvam deka dokolku pri sekoj trening pravis samo eden set od nekoja vezba posle nekolku meseci znacajno ke progresiras vo taa vezba, znaci ova ne e nesto sto jas sum go procital od internet ova e nesto sto jas sum go napravil, sum go postignal i se gordeam so toa.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
големи тежини=неподвижност, нефлексибилност, и слаба кондиција.
Факај ти друже двојките и тројкте во теретана или купи си ги од топ шоп и вежбај си на пилатес топка, да не се заебеш како типлчево со 120~ кг чиста мускулна маса како и натпреварувач на Мистер Олимпија, на клипов во продолжение се натпреварува со професионален спринтер. АЈ поздрав
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Stefan znaci jas licno so raka ti potpisuvam deka dokolku pri sekoj trening pravis samo eden set od nekoja vezba posle nekolku meseci znacajno ke progresiras vo taa vezba, znaci ova ne e nesto sto jas sum go procital od internet ova e nesto sto jas sum go napravil, sum go postignal i se gordeam so toa.
Зависи која цел?
Со еден сет нема да има никаква стимулација и со една вежба нема ништо да направиш...
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Зависи која цел?
Со еден сет нема да има никаква стимулација и со една вежба нема ништо да направиш...

Dela pred zborovi, prvo probaj go ova sto ti go kazuvam, so tek na vreme ke osetis promena vo sila ke to dojde lesna tezinata so koja sto vezbas ke nakacis. Samo so eden set. Probaj pa cekam da mi kazes rezultati.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Dela pred zborovi, prvo probaj go ova sto ti go kazuvam, so tek na vreme ke osetis promena vo sila ke to dojde lesna tezinata so koja sto vezbas ke nakacis. Samo so eden set. Probaj pa cekam da mi kazes rezultati.
Човек јас имам различна цел немам цел да дигам тешко имам цел да изградам мускулна маса и да топам маснотии.
1 сет со 3-6 повторувања со 80-90 од 1 RM се добива снага.
Мене целта не ми е снага,целта ми е хипертрофија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom