Се сеќавате ли на Линк Телеком

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Имав пејџер пред нешто помалку од 100 години, еве да речеме не се сеќавам колку кошташе да се остави порака од телефон.
Некој памети ли?
00:20 "Тате, иди си одма дома, Буби го боле меот." (на латиница) :)
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Јас се сеќавам беше нешто као 55 Денари повик + 19% ДДВ (Не се наплаќаше минута туку повик)
Може некој да потврди?

Инаку во една година колку што бев претплатник, добив само една порака, тогашната девојка ми прати, па после наеба од мама и тате кога виделе „посебни услуги“ во телефонската сметка.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јас се сеќавам беше нешто као 55 Денари повик + 19% ДДВ (Не се наплаќаше минута туку повик)
Може некој да потврди?

Инаку во една година колку што бев претплатник, добив само една порака, тогашната девојка ми прати, па после наеба од мама и тате кога виделе „посебни услуги“ во телефонската сметка.
Тогаш немаше ддв. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a
Т

Триптико

Гостин
И не беше 55ден. Мислам 35 или 45ден од повик. Ако сакаш цел ден збори.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се извинувам за От ама „Во Македонија на 1 април 2000 година, тогашниот министер за финансии Никола Груевски го воведе ДДВ
Оп 2 години сум утнал. :) И тогаш веќе имаше припејд броеви за „ефтини“ пари 500 ден месечен кредит.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А нели едно време се ѕвонеше од фиксен на некој си оператор (посебен број) па му кажуваш пораката како да гласи и на кој број :ojeaa: лудило време :ojeaa: и се мислам дека беше 35 денари :zloo:
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Од 2002 има ддв, тогаш веќе пејџерите на големо излагаа од мода.
Ехеее во 2002 почнаа да се појавуваат и првите смартфони. Се сеќавам баш во 2002 за првпат во живот видов смартфон (Sony Ericsson P800). Која машина беше телефончето за тоа време, а за пејџерите скоро и никој не збореше а и мислам дека во тоа време беа многу ефтини, околу 3-4 илјади денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom