Се сеќавате ли на Линк Телеком

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Имав пејџер пред нешто помалку од 100 години, еве да речеме не се сеќавам колку кошташе да се остави порака од телефон.
Некој памети ли?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Памтам дека имаше пејџери пред едно 15 години.. тогаш веќе прекинуваа и да се користат. Олд скул ствар е тоа... овие генерацииве нови не знаат што е тоа.
 
C

cige

Гостин
А некој користел токи-воки?
Јас пред 15 години на плажа одев со токи-воки, а баба ми од викендица ми се јавуваше
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имав пејџер пред нешто помалку од 100 години, еве да речеме не се сеќавам колку кошташе да се остави порака од телефон.
Некој памети ли?
45 ден/минута. Кољаа на времето... Пејџерот беше околу 1500 марки.[DOUBLEPOST=1420804974][/DOUBLEPOST]
Како минута кога се оставаа пораки само:unsure:
Па требаше да кажеш број на пејџер па пораката и одземаше време може и до две минути те држеа на телефон.
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
На една локална телевизија, до пред некое време одеше една реклама за пејџери...
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.092
45 ден/минута. Кољаа на времето... Пејџерот беше околу 1500 марки.[DOUBLEPOST=1420804974][/DOUBLEPOST]
Па требаше да се кажеше број на пејџер па пораката и одземаше време може и до две минути те држеа на телефон.
Ми текна ама касно, веќе си видел, а јас брзав да избришам :D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
МТМ претпоставувам.
може и едо :D
него колку пари биле пејџериве на реклама што иделе на локалнава телевизија?
јас како дете ги памтам ептен малку
вака сеа интересно би било да се имаат хаха
 
Т

Триптико

Гостин
Јас работев во Линк година дена пред затворање на фирмата. Супер фирма и одлично поставена работа. Најважното е што беше единствена фирма која се грижеше за правата на своите вработени. Кога ќе ми текне како ме бркаа да си одам затоа што дошло 14 часот и "не ме плаќале прекувремено" ми се плаче :(
 
Т

Триптико

Гостин
После ова се затвори фирмата. Бевме присутни СИТЕ вработени (сите беа поканети, кој дојде, дојде) што работеле од основањето до тогаш. Пристигнуваме на паркингот и одеднаш гледаш куп луѓе од кои само 20-30 ти се познати :D Поделени како првачиња (кој со кого се знае и работел) влегуваме внатре. Тоше и жена му на врата, се поздравуваат со секој, без разлика дали монтирал антени или бил директор. Една од поубавите забави на кои сум бил. Нема...нема друга таква фирма во Македонија. Можеби денешен Т-хоум, ама не верувам. Сите од работа си одеа насмеани со желба да дојдат утре, имавме дружење од 20 годишни до 50 и кусур. Кибо беше под нас. Повеќе таму јадевме отколку дома. Скај нет беше пола спрат над нас. Кај нив го пиевме најубавото кафе и пушевме. Ми недостигаат тие луѓе. Огромен број лица и карактери, кој од кој подобар. Не требаше да кликнам и да читам.
 
Т

Триптико

Гостин
Toше бил шефот?
Директор, сопственик...како сакаш :) Најдобриот менаџер на светот, според мене и според она што го гледам низ другите фирми. Мало, луто човече, ама принципиелен. Како ќе се договориш еднаш, тоа важи засекогаш. Плата на време, придонеси исто, одмори како во Европа. Имаш задача, ја завршуваш, после прави што сакаш. Најди денес некој таков.
Шефот ме бркаше да си одам на време дома, посебно после 3та смена. Кога ќе ме видеше горе како пијам кафе и правам муабет со тие од Скај нет, коса му се креваше кога ќе види дека е 9 часот. А мене смена ми завршуваше во 7 :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom