Се' за воздушни пушки

Член од
3 мај 2014
Мислења
9
Поени од реакции
9
epa to ti vikam straf4eto od drzacot e po mala dimenzija a dup4eto e pogolema dimenzija i ima lufta /zato so straf4eto e nameneto za na reducing rail a na nego se dupkite 2 za toa strafce
Da, dupcheto e pogolema dimenzija, kaj mene nema problem voopsto no sepak, drzacot absorbira mnogu od trzajot.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Мислења за пушкава?

Вреди за парите? Како што гледам нема нишан.. 88265863_3085538661480359_2526723303117160448_o.jpg
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
32
Поени од реакции
18
Мислења за пушкава?

Вреди за парите? Како што гледам нема нишан..Прегледај го приврзокот 236717
mokni se sega ovaa generacija puskite strasno nesto samo da e IGT sistem bi ti preporacal jas.se nadevam deka e igt ovaa po izdrzliv e igt sistemot po kvaliteten za razlika od federot.So optikata ne bi trebalo da imas ti maka posto e 4.5mm.ako imas problem pokvalitetna optika i toa e toa.ina4e ovaj model e dosta dobar
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
16 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
17
Ja imam Gamo replay 10 Magnum , go imav istiot problem, drugi sto prasuvaa dali vredi puskata jas sum prezadovolen od puskata- problemot so optikata go resiv so Konus optika od mikei 5000 i neso oprchiv ali optikata e za do 100 J i ide i na karabini moze da se staj taa optika- ja pukam dolgo vreme ne mrda optikata,
i dijabola , gamo expander -- vrv najbolje e pokazana ,, zemav takvi imam eden kup i se precizni i na 80 metri gagam 10 cm krug

igt ima pomal trzaj ali ne vadi 45 J snaga, znaci feder sistemot e pojak - IGT vadi max 36 J ,, ali e pokonsistetna i podolgo moze da sedi prekrsena

Maslo vo puskata OKej bilo-- Ne e okej izmrduva dijabolata neka ne ve lazat samo cistenje so suvo so set za cistenje - ne e ova barutna puska

Problem drug ako moze da se narece problem e toa sto od sto e jaka puskata , gi "zalojuva" dijabolit na pocetok od cevkata , odnosno ja lupi dijabolata i del od olovoto ostanuva vo cevkata vo zlebovite- bara potvdi dijaboli-

poslem odredeno vreme ako ne ste svesni za ova (ispukani 100 -200 dijaboli) pocnuva da bide nepreciznai da gi frla dijabolite te 5 cm levo te 5 cm desno/ trebase vreme da dijagnosticirame sto e problemot ( mislevme deka e do optikata)

resenie e cistenje SUVO so set za cistenje od mikei metalna cetkica pa plasticna cetkica- pa pamucna cetkica

poslem cistenje se vraka originalta preciznost

Toa e toa puskata e top ali ima finesi sto treba da se zapazati ke si tera

Браво другар за деталното инфо. Супер информации за нас почетниците. Благодарам и продолжете повеќе.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Znam go znam ovaj drzac druze jas sakav original da zemam dijana so gi proizveduva. No vo komentarite citav deka losa grupacija praj so vakov drzac. Kakva optika imas ?
Автоматски споено мислење:


i kakov drza4 imas namesteno sakam da znam toa mi e po bitno aj optika od 100evra 4e zemis 4e bidi vo red nego drza4o kakov e kaj tebe da vidam skam posto toj ja eba seta rabota

Nemam Menjano drzac go koristam fabrickiot/ toj neli ima amortizaciono gumice ne e los railot ,, treba kvalitetna optika ,, ova of fabrika garantiraat 100 J neznam tie sniper mi se sumlivi pa i hawke ,, moze na PCP ke bidat okej ali na jaka Springerica /vozdusna tesko, plus sea imam optika sto mozam da ja stavam i na karabin,

strafceto na railot NE treba da se prestega , koga ke dojde do kraj tolku. celta e da ima sloboden prostor da mrda railot zatoa e toa gumice pozadi da amortizira od trzajot golem sto go ima/ znaci baraj te optiki sto se ispitani do kolku J trpat/ ne veruvaj da da moze usno


ovaa optika ja imam, tera dobra e ,, daleku e od vrv, optiki imate od 20 eura do 5000 eura cisto da si znaete da ne ocekuvate mnogu mnogu ,, ali ako cistite so maslo i stvarate extra pritisok vo puskata od eksplozijata na masloto pod pritisok, taka ja rasipuvate puskata , samiot mehanizam stvara povratna sila , sto ke go skini gumeniot del , ke go zezne ako e IGT sistemot ,, i red drugi problemi sto ke ve kostaat pari
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
32
Поени од реакции
18
zdravo na site ,sakam da kupam vozdusna puska do 250 evra preporaka
gamo ili norika
gamoto 5.5 i 4.5 igt ti se mn mokni samo po skapa optika i drzaci i nemas maka /za norika nz nisto ako planiras da se zanimavas so vazdusni ostavi kontakt od fb ke te kontaktirame za se vo vrska so puski poz
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
17
zdravo na site ,sakam da kupam vozdusna puska do 250 evra preporaka
gamo ili norika
Јас пред месец дена купив 4.5cal. Gamo ROADSTER 10X 13.500 ден. од микеи. Во арсенал Струга е 11.950. Прва пушка ми е и немам никакво искуство. Излезен сум три-четири пати во природа да пукам онака спортски. Сè уште не ми се тестирани дијаболи што-како-на која далечина... искрено не знам ни како :). Инаку е моќна пушка за парите. Е сега ми треба ден да одам во микеи Скопје да ми наместат оптика, пошто не знам ниту да ја наместам, ниту да ја центрирам, а баш сакав да прашам на форумов дали нема да згрешам со вампир или некоја друга? Ги молам поискусните да ме советуваат за оптика до 100€. Така да друже спреми си +50€ и земи си Roadster со оптика :)
Автоматски споено мислење:

Ај да прашам околу дијаболи нешто. Дали кај нас има поквалитетни дијаболи освен Гамо и ако има каде може да се купат? Поконкретно ме интересира дали има од H&N баш следниве: 2271-4231-large.jpg 2640-5316-large.jpg 2274-4239-large.jpg посебно мерак имам за првите, Baracuda Hunter Extreme.
 
Последно уредено:

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Здраво на сите.Љубител сум на природата и шетам многу во планина.Се случува многу пати да излези некој волк,лисица,срна и сакам да купам некоја пушка.Дали би можело да се отепа некој зајак или лисица за (покрупно мислам многу тешко мецана ).И дали создава јак звук да би се исплашиле мецана и волкот :) ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.882
Поени од реакции
7.262
Здраво на сите.Љубител сум на природата и шетам многу во планина.Се случува многу пати да излези некој волк,лисица,срна и сакам да купам некоја пушка.Дали би можело да се отепа некој зајак или лисица за (покрупно мислам многу тешко мецана ).И дали создава јак звук да би се исплашиле мецана и волкот :) ?
Колку што сум ги читал и гледал на видеа, лисица зајак нема да е проблем.
А за звук, мислам дека посилен е звукот кога ќе се испрдиш него од воздушнава.
Затоа во шума, носи си петарди и на одреден период, фрли некоја.
 
Член од
30 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ja imam Gamo replay 10 Magnum , go imav istiot problem, drugi sto prasuvaa dali vredi puskata jas sum prezadovolen od puskata- problemot so optikata go resiv so Konus optika od mikei 5000 i neso oprchiv ali optikata e za do 100 J i ide i na karabini moze da se staj taa optika- ja pukam dolgo vreme ne mrda optikata,
i dijabola , gamo expander -- vrv najbolje e pokazana ,, zemav takvi imam eden kup i se precizni i na 80 metri gagam 10 cm krug

igt ima pomal trzaj ali ne vadi 45 J snaga, znaci feder sistemot e pojak - IGT vadi max 36 J ,, ali e pokonsistetna i podolgo moze da sedi prekrsena

Maslo vo puskata OKej bilo-- Ne e okej izmrduva dijabolata neka ne ve lazat samo cistenje so suvo so set za cistenje - ne e ova barutna puska

Problem drug ako moze da se narece problem e toa sto od sto e jaka puskata , gi "zalojuva" dijabolit na pocetok od cevkata , odnosno ja lupi dijabolata i del od olovoto ostanuva vo cevkata vo zlebovite- bara potvdi dijaboli-

poslem odredeno vreme ako ne ste svesni za ova (ispukani 100 -200 dijaboli) pocnuva da bide nepreciznai da gi frla dijabolite te 5 cm levo te 5 cm desno/ trebase vreme da dijagnosticirame sto e problemot ( mislevme deka e do optikata)

resenie e cistenje SUVO so set za cistenje od mikei metalna cetkica pa plasticna cetkica- pa pamucna cetkica

poslem cistenje se vraka originalta preciznost

Toa e toa puskata e top ali ima finesi sto treba da se zapazati ke si tera
Jas pred 4 dena zemav GAMO MAGNUM REPLAY 10 IGT puskata e vrv i mnogu mokna a za problem so durbinot sega za sega nema nisto a sum slusnal za toj problem!!
Автоматски споено мислење:

ne se tolku problem dijabolite kaj mene kolku so e optikata druze ili drzacite.kupiv prvo drzaci edinacni prstenesti i tie imaat pin stop straf4e znaes mislam ne pomagase aj zedov edina4ed drzac celosen sto e i toj isto ne pomaga se vraj4a na nazat od sila sto ima puskata na sekoj udar se izmrduva i zatoa zedov optika so e so graviran konec oti od drugite mislam deka 4e se skini koneco vnatre nz nz stvarno kako da go resam ova problemov vo mikei se javiv ne mi garantira deka nema da se izmesti.eden prijatel moj so fiksator ona plavo na straf4inata sto se klava vika deka go resil problemo ama na nekolku pukajna se razmestuvala nekako levo desno optikata.abe upm jas i za hawke sum spremen da kupam ama da se resi toa sto klizi po sinata.nz treba da pojdam da vidam direk mikei.ne e rabotata da ja kupam pa posle i da ne ja bidi kako ovaa pa i da ne mozam da ja vratam pa taka da mi stoj me kapiras mislam treba 3x9x40 treba za kaj mene optika. duri vo spanija vo gamo meil mu pisav za ova i mi vika ee da puskite se jaki mi vika treba po jaka optika nekoja ami ako treba pojaka so prodavate gamo optika za taja puska ko ja rasipuva po 2 dena abeeee pm brat.prati slika od drzacite ako ne ti e tesko i od optikata da vidam kako e namestena abe pm nz ako imas nekoe mislejne pisi brat
Кажете ми каква воздушна пушка да земам а да е добра некоја до 300 евра ама многу добраааааа
Gamo REPLAY 10 MAGNUM igt 5.5mm za tie pari pojako tesko deka ke najdes nova
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2014
Мислења
9
Поени од реакции
9
Здраво дечки.
Пред некое време на форумов објавив дека имам Гамо Магнум ИГТ 1250фпс 4.5мм и имам и супер квалитетна оптика со амортизиран држач како превентива за моќноста на пушката, обичен држач обично го исфрла од шините. Во план сум да ја продавам и да се подновам со ПЦП, воглавно со Hatsan Bullbos. Ако има заинтересирани тука за во близок круг на форумов слободно може да ме исконтактирате и да се договориме за цена.

91355458_611132909617923_9115442699866996736_n.jpg 89632565_234426351019658_115775735431430144_n.jpg 89654960_667062920771292_4527946044624863232_n.jpg 89569864_194082688710122_2825500559874719744_n(1).jpg 89722125_1023520024693476_1579205525654994944_n.jpg
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Пиши ми цена во порака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom