Се' за воздушни пушки

Член од
8 март 2019
Мислења
4
Поени од реакции
3
добар ден на сите
би сакал да купам воздужна пушка пример од микеи, гледам ги продавааат само со лична карта и гледам дека треба да се пријави во МВР пушката, е сега ме интересира тоа пријавувањето како иде, дали треба дозвола за оружје да се вади, колку време се чека за се тоа да се среди, колку пари е целата таа процедура итн, пребарав на сајтот на мвр и пак не ми е јасно, зошто едноставно ништо административно кај нас не е објаснето како што треба...
Република Македонија - Министерство за внатрешни работи (mvr.gov.mk) - ова е линкот што успеав да го најдам... секое објаснување е добредојдено
ви благодарам
Со документот ( сметката ) пример од микеи, идеш у мвр автокоманда ја пријавуваш, мислам дека е 150-200ден. само што во моментов немаат книшки, ќе ти изададат потврда дека е пријавена и ќе ти речат дојди за 4-5месеци ако има книшка ќе ти дадеме :/ не ти треба дозвола за оружје.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
добар ден на сите
би сакал да купам воздужна пушка пример од микеи, гледам ги продавааат само со лична карта и гледам дека треба да се пријави во МВР пушката, е сега ме интересира тоа пријавувањето како иде, дали треба дозвола за оружје да се вади, колку време се чека за се тоа да се среди, колку пари е целата таа процедура итн, пребарав на сајтот на мвр и пак не ми е јасно, зошто едноставно ништо административно кај нас не е објаснето како што треба...
Република Македонија - Министерство за внатрешни работи (mvr.gov.mk) - ова е линкот што успеав да го најдам... секое објаснување е добредојдено
ви благодарам
Со лична карта се оди во МВР( во Скопје е во Автокоманда-Отсек за оружје), се плаќа околу 400 денари и ти се изработува книшка за Д1 оружје.

Во помалите градови одма се изготвува дозволата...во Скопје незнам
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Problem drug ako moze da se narece problem e toa sto od sto e jaka puskata , gi "zalojuva" dijabolit na pocetok od cevkata , odnosno ja lupi dijabolata i del od olovoto ostanuva vo cevkata vo zlebovite- bara potvdi dijaboli-

poslem odredeno vreme ako ne ste svesni za ova (ispukani 100 -200 dijaboli) pocnuva da bide nepreciznai da gi frla dijabolite te 5 cm levo te 5 cm desno/ trebase vreme da dijagnosticirame sto e problemot ( mislevme deka e do optikata)

resenie e cistenje SUVO so set za cistenje od mikei metalna cetkica pa plasticna cetkica- pa pamucna cetkica
poslem cistenje se vraka originalta preciznost
Toa e toa puskata e top ali ima finesi sto treba da se zapazati ke si tera
Ѕирни го ова, можеби ќе помогне помалку да се „лепи“ олово од дијаболите: https://www.youtube.com/watch?v=_6e7yRmTG8A&t=1389s
И може веќе сте го збореле ова истово. Не сум ја разлистал темава сеуште, случајно налетав на постов преку гугл пребарување.


https://www.amazon.com/Maxima-74920-Chain-Wax-Aerosol/dp/B0012TZ1RU?th=1
Maxima 74920 Chain Wax - 13.5 oz. Aerosol - Maxima Chain Wax is a superior power spray lubricant. It's special Para-Film formula creates a waxy film similar to Cosmoline, offering long term protection especially in water and high humidity environments
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Здраво,

Ќе ве молам за совет од сите што се разбираат во оружје.

Кој од овие воздушни пиштоли е најдобар ? Под најдобар мислам на најблизок до вистинско огнено оружје


GAMO:

PT85 - 9.190,
C15 - 8.590,-
P27DUAL - 6.750,-
PT80 - 5.990,-
PR776 - 9.990,-
Compact - 13.190,-
P900igt - 4.690,-
AF10 - 7.690,-
GP20 - 4.490,-


ЛИНК
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Нарачувал некој нешто од pushka.eu, на пример оптики?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени карабин, воздушна пушка, сигнален пиштол и 87 патрони во различен калибар. Во координација со јавен обвинител лицето е задржано во Полициската станица Пробиштип и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
20e89356ea1f699f8d0aaebf71e8b226.gif

...ниедна институција во МКД не превзема мерки со претерано намножување на чавки, гаврани или што да се птици во градовите кои во ноќните часови ги завземаат високите дрвја покрај стамбени живеалишта со неподнослива ареа на птичојна од пердуви посебно кога е врнежливо или измет по паркираните автомобили и тротоарите испод.

hiyori-yato-birds.gif

...толку се намножени што прелетуваат цели јата кога ќе се стемни мислиш сме дел од Хичкок хорор филм „Птици“, а и во околината нема ниеден нивни предатор да би се плашеле и да не летаат во црни јата во градски населби, местото им е на отворено таму некае вон населбите, зарем нема доволно простор по парковите или каде нема луѓе, мора ли тука да ни пречат?

AT37jo.gif

... па си помислив дали би вршело работа да ја земам ситуацијата во свои раце и да си обезбедам воздушна пушка, иако ми нудеа на заем, сепак си сакам сопствена, ама како што читам тука, одговорноста е исто како да се поседува оружје во смисол ако некој ме пријави дека во ниедно време со цевката од прозор ги елиминирам штеточините?
... јас сакам само да си ги бранам своите станарски права за мир и спокојство да спијам со отворен прозор и да дишам чист воздух, а не чавкојна? :(
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Еве јас колку знам: Прво, чавки не се заштитени како вид. Второ ако се обидеш да ги ловиш во сред град, ќе те пријават, ќе ти биде одеземена пушката и веројатно ќе биде почната постапка за предизвикување општа опасност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom