Се бара донор со АБ+ крвна група за пациент во Охрид

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Итно е потребна крв од крвна група АБ+ за пациент во Охрид. Се молат сите кои можат да даруваат крв да помогнат и да се јават на телефонскиот број: 077-583-608.

Ајде, не боли многу, 10 минути работа.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
32
Поени од реакции
11
АБ негатив сум .. знам некои не се мешаа ама акко може во случајов да помогнам тука сум
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Можат да донираат и сите други крвни групи, без оглед дали се позитивни и негативни, AB+ e универзален примател.
Јас сум B+ утре ќе се јавам да видиме што може да се направи.
--- надополнето: 15 август 2013 во 02:58 ---
АБ негатив сум .. знам некои не се мешаа ама акко може во случајов да помогнам тука сум
Можеш да донираш.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Можат да донираат и сите други крвни групи, без оглед дали се позитивни и негативни, AB+ e универзален примател.
Јас сум B+ утре ќе се јавам да видиме што може да се направи.
--- надополнето: 15 август 2013 во 02:58 ---


Можеш да донираш.
Епа зошто ако е универзален примател се јавува потреба итно од донација? Зарем нема во болниците крв за трансфузија? Чудна работа...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Епа зошто ако е универзален примател се јавува потреба итно од донација? Зарем нема во болниците крв за трансфузија? Чудна работа...
Никој од нас нема да се осиромаши за 200 мл. крв.
Крвта не стои вечно, и можеби на човекот му треба поголема количина.
Не се важни причините, важен е животот.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Никој од нас нема да се осиромаши за 200 мл. крв.
Крвта не стои вечно, и можеби на човекот му треба поголема количина.
Не се важни причините, важен е животот.
Никаде не реков нешто спротивно од тоа. Само чудно е ако оваа крвна група е универзален примател, да се јавува потреба од молба/тема на форум за донација. Сигурно и онака има донатори...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можат да донираат и сите други крвни групи, без оглед дали се позитивни и негативни, AB+ e универзален примател.
Јас сум B+ утре ќе се јавам да видиме што може да се направи.
--- надополнето: 15 август 2013 во 02:58 ---


Можеш да донираш.
пума застарена метода е тоа, се практикува веќе само во итни преитни случаи. Истата крвна група се бара:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Пациентов Охриѓанец е? Јас ја немам аб+, но ако е нешто итно можам да побарам....
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
пума застарена метода е тоа, се практикува веќе само во итни преитни случаи. Истата крвна група се бара:)
Штета штом се бара истата а за А+ нема проблем би донирал бидејќи најчесто донирам на повик од болница и им имам кажано да знаат и знаат.

Во крводарителските акции изгубив доверба а вака подобро ем ќе ме викнат и плус знам низ чии вени,срце и мозок ќе тече мојата крв.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
пума застарена метода е тоа, се практикува веќе само во итни преитни случаи. Истата крвна група се бара:)

Па бидејќи е итен - преитен, како што е насловот.
Ако има доволно AB нема да земаат друга.
Мене никој не ми крена на телефон денес, ако има некој што ѕвонел нека пише што се договориле, да се уклопам некако ако има потреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom