Сеќавања - топовите од Кале

Дискусија во форумот 'Чек дис аут!' започната од Anco, 5 јули 2018.

 1. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.125
  Допаѓања:
  12.034
  Се сеќава некој на ова
  Позади орудија,спремни,полни...Пали
  гласот на офицерот можеше да се чуе до железничка,а татнежот од палбата на топовите дури до Тасино чешмиче,Мичурин и Стара ложионица.
  ...и крцкаат и гредите и ќерамидите,и паѓа прашина од таванот и понекое парче малтер и дуњите од над креденецот се стркалале на патосот и по првиот плотун сите птици фатија уџум и маче и куче се скриле во ист некој сандак или жбун а јас ја стискам перницата вра глава и ги буткам нозете во оградата на железниот кревет и ги бројам пукањата и аман кога ќе завршат.
  А утредента едвај ја чекав уште сабајле ги собирав во дворот и околу куќата под Кале,картонските чаури од гранатите и капислите и помеѓу тие баравме некоја неексплодирана иако немаше такви сите ги стававме во оган и пробувавме пак.
  а прошлата вечер на вести пред секој празник-НАРЕЏУЈЕМ
  поводом прзника републике углавном граду извршити паљбу из 24 оруѓа са 24 плотуна а у главним градовима република паљбу из 12 оруѓа са 12 плотуна
  .......Маршал оружане снаге Југославије Тито.
  Picture 1994.jpg
   
  На Zoran MKD, Rocker05 и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.

Сподели преку: