Сертифицирана органска храна во Македонија?

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Следно курчење и мерење со мене на темава ќе одиш на бан од истата. Па после доаѓај со другите 78291027 акаунти да труеш пак.

Еднаш е "интересно", секој следен обид е мизерен. А возрасен си.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Следно курчење и мерење со мене на темава ќе одиш на бан од истата. Па после доаѓај со другите 78291027 акаунти да труеш пак.

Еднаш е "интересно", секој следен обид е мизерен. А возрасен си.
На дама од вашиот статус која котира високо во нутритивната хиерархија, ваквите закани не и доликуваат.

Но тоа е, сит на гладен не верува.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Да, се согласив дека има некоја разлика во вкусовите кај одредени производи, но во голем дел од производите таа разлика не постои, а стереотипот кој се вградува за различноста, штетноста итн се должи на поставувањето на етикети како содржи "ГМО/не содржи ГМО" што кај народот автоматски влева страв или некакво негативно видување на производите кои содржат ГМО, а кои всушност не се различни од "органските".

А доколку е за вкусот, нека направат слепа проба помеѓу органски и ГМО житарици, тестенини, наут, масло, пченка па нека консумираат то што им е повкусно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
Процедурално, може поточен назив за гмо би бил тгмо (трансгенски модифицирани организми). Оти гмо-то го јадем оддамнина природно или вештачки вкрстено.
И процедурално, органското производство се базира на друг вид заштита и прихрана па можда треба да се внимава на други проблеми како во Германија 2011.
И процедурално, повеќето информации и совети за органска храна на нет (од т.н. "специјализирани сајтови") се неточни. Како оваа на пример
http://mylife.organic/index.php/2016/01/27/jadete-organska-hrana-vo-ramkite-na-vasiot-buzet/


Не знам дали сте ги прашале оние што продаваат во Сити Мол, имаше неколку тезги со органска храна.
 
Последно уредено:

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Процедурално, може поточен назив за гмо би бил тгмо (трансгенски модифицирани организми). Оти гмо-то го јадем оддамнина природно или вештачки вкрстено.
И процедурално, органското производство се базира на друг вид заштита и прихрана па можда треба да се внимава на други проблеми како во Германија 2011.
И процедурално, повеќето информации и совети за органска храна на нет (од т.н. "специјализирани сајтови") се неточни. Како оваа на пример
http://mylife.organic/index.php/2016/01/27/jadete-organska-hrana-vo-ramkite-na-vasiot-buzet/


Не знам дали сте ги прашале оние што продаваат во Сити Мол, имаше неколку тезги со органска храна.
Во однос на вкрстувањето т.е. хибридизацијата, да се добиваат еден тип на генетски модифицирани продукти и тоа со вкрстување на сродни видови, а кај др процес имаме менување на генетскиот материјал преку инкорпорирање на стран ген или поголем ДНА сегмент.

За случајот со Германија, имаше сличен случај кога свежо цедени, "органски" , непастеризирани сокови беа извор на E.Coli. Додека пак за сајтовите веќе и да не зборуваме, секој објавува се што ќе му падне на памет од органска храна до хомеопатија како терапија за определени заболувања или поздрава исхрана.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Сосема е можно да сум утнал нешто, ама имам многу добро оправдување за тоа. Ја кога бев во немачка, бев обичен физикалец. Физиката тешка, слабо платена, па морав да се хранам со гмо и разно-разни неоргански хамбургери, што очигледно лошо се одразило на моето ментално и физичко здравје. Затоа и сум на темава, да научам како поздраво да се хранам, и да бидам здрав како дрен. Ама еве, ја прашав резидентната аристократија колку ќе ме чини да се хранам со органски ѓермански јаболки и сливи, а нема одговор.
Јади органска сурутка. Јаболката и сливите имаат премногу гроздов шеќер, што се конвертира во сало. Ако не ми веруеш мене, прашај го Стеф.
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Najgolemata tragedija e sto Makedonija ima prekrasna pocva i uslovi za odgleduvanje hrana i do pred 10 godini se bese organsko, prirodno, setete se samo kako domatite imale vkus pirano. I sega mene tuka filozifii mi izmisluvaat organsko ova ona samo da se zemat pari i biznisi da se teraat. Jas gi krivam zemjodelcite sto koristat pesticidi za da produktot Izgleda posvez i da sjae a kvalitet nema veze. Nema podobro od sam da si odgleduvas.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Земјоделецот сака да произведе што повеќе и што поквалитетно на изглед. Во превод, ѓубрива и хемии. Купувачот сака што поубаво на изглед, што поевтино и да стои еден месец без да се расипе.

Резултат. Хибрид со хемии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Najgolemata tragedija e sto Makedonija ima prekrasna pocva i uslovi za odgleduvanje hrana i do pred 10 godini se bese organsko, prirodno, setete se samo kako domatite imale vkus pirano. I sega mene tuka filozifii mi izmisluvaat organsko ova ona samo da se zemat pari i biznisi da se teraat. Jas gi krivam zemjodelcite sto koristat pesticidi za da produktot Izgleda posvez i da sjae a kvalitet nema veze. Nema podobro od sam da si odgleduvas.
Ако ти произведиме такво органско нема да го купиш оти ќе биди со дамки, со црвчиња, па доматите со црни делови, ќе бидат меки, а стандарден македонски клошар-пазарџија пред да го купи доматот го стега мислиш подлактица вежба.

Затоа денес ви шиткаат органско производство лично како капка роса, испрскано само 9 пати и прихрането со 6 врсти на вештачки ѓубрива.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Јас продавам органска сертифицирана малина од сортата виламет , домашно производство . Малината е замрзната, не е залепена , 80% роленд , во специјални пакети и пластични кеси за исхрана , истотака со сертификат за храна .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom