Сериски убијци...

Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Генетски пореметени или се последица на околности???

Инспирација за да ја отворам темава ми беше еден сериал насловен како Criminal Minds (ви го препорачувам да го гледате).

Е сега, зошто во овај подфорум ја отварам темава? Гледајќи ја серијава(Criminal Minds) заклучив дека 99% од случаите на сериски убијци, биле злосторувани како деца. Дали од мајката, таткото, брат-сестра, неважно, битно 99% преживувале некоја траума. И не знам оти, дали сум јас болен психопат, или сум претерано објективен, ама за секој еден сериски убиец, на крајот од епизодата, можев да најдам логично објаснување, и на некој начин да го сватам и разберам, а од друга страна, наместо да го презирам, да сочуствувам со него.
Потоа си реков, ајде ова е серија, нема врска со реалноста, ама пак ме копкаше...и пишав на google, Top serial killers. Ми се појави една листа од имина, и секое име го напишав во Google со цел да разберам повеќе детали за секој убиец.
Што се случи...изгледа серијава е многу реална, впрочем, ако погледните во биографијата од нај-монструозните сериски убијци, ќе приметите дека во раното детство СИТЕ биле злосторувани од семејството.

Прашањето ми е...поточно имам неколку...
Како ги перцепирате Сериските убијци?
Дали ги разбирате, сваќате?
Дали треба да им се суди како на сите, или треба пред се да поминат низ рехабилиција??
Дали треба да им се суди на семејството?
И на крај..НАЈБИТНО...KOЈ Е КРИВ, ТИЕ ИЛИ ПРИЧИНИТЕЛИТЕ ДА СТАНАТ ТОА ШТО СЕ?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Не само тој серијал, често во повеќето серии се сретнуваме со сериски убици, јбга дефекти кој од семејно насилство, а за некој викаат и дури истите тие биле високо интелегентни изопачени умови, тешко да најдеш карика во таков склоп, тие живеат во друг свет и мислат дека цело време се потиснати од општеството, некој им се цел девојки со специфичен излгед, некој деца... некој старци, се зависи од каква се траума патат, некој преку тие убиства се одмаздуваат на бивши љубови од кои биле изиграни и нивната психа толку ослабела што посегнале на таков вид одмазда..
Е сега третма и лек нема кој сака нека каже таков ум заробен во едно смртно тело никогаш неможе да се смири затоа често во државите ги ставаат на доживотна робја или смрттна казна, значи многу психијатри пробале да работат сотакви случаеви и се било залудно до нивниот склоп неможе да стаса поимот дека тоа што го прават е многу злобно крволочно на некој начин, кај нив нивната причина потсвесно доминира и со сите можни психотропни лекови не успеале да достигнат ниво да им го сменат мислењето затоа што тие се израснати ко такви кај нив е тоа вкоренето, единствен лек е и таа самата смрттна казна, ем ќе ги ослободат од толку голем гнев, гарант и нив ги мачи сето тоа, некои по самото убиство се чувствуваат подобро олеснето, еве земете го Декстер на пример, јес да човекот маа криминалци и изопачени луѓе арно ама јас го гледам тоа во него како потреба, едноставно после убиството тој се ослободува, од тој серијал може многу јасно да ви стане состојба на еден сериски убиец, сега не како Декстер имаме многу поекстремни, како што беше и тој што му беше соперник му го заборавам името (Дик од третиот камен од сонцето), има милион врсти на сериски убијци секој со својата мака и верба зошто тоа го прави, единствениот лек е тој смрт или доживотен затвор по можност во самица.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Прашањето ми е...поточно имам неколку...
Како ги перцепирате Сериските убијци?
Дали ги разбирате, сваќате?
Дали треба да им се суди како на сите, или треба пред се да поминат низ рехабилиција??
Дали треба да им се суди на семејството?
И на крај..НАЈБИТНО...KOЈ Е КРИВ, ТИЕ ИЛИ ПРИЧИНИТЕЛИТЕ ДА СТАНАТ ТОА ШТО СЕ?
Најдиректно, правно-криминолошки ќе ти одговорам со ред.
1. Од моја страна ги перцепирам како ненормални личности, и во зависност од карактерот на поединецот, на различен асоцијален начин би можеле даа го искажат својот порив за убивање, мачење или друго нечовечко однесување кон останатите субјекти. Ги разбирам ко психопати, бидејќи се докажало низ историјата дека на некој начин, повеќе или помалку тоа се, колку сакаат нека се противат "активистите" за човечки права.

2. Не ги сфаќам ни најмалку, ниту се обидувам да ги разберам, кога веќе е докажано дека извршиле кривични дела (чист пример В.К од Скопје, пред нецела година).

3. Рехабилитацијата на секој затвореник, па и сериските убијци, според мене (и во магистратурата зборувам за тоа) е најмалку битна категорија, бидејќи истата не е условена само од третманот на ресоцијализација кој им се пружа во казнено-поправната установа. Просто кажано, не е се во двајцата психолози кои работат во Идризово, туку битно е влијанието и тамошниот начин на живот, однесувањето на другите затвореници и меѓусебното пренесување на "занаетот", со што се шири криминалната инфекција. На кратко кажано, ресоцијализацијата може да има краткорочен ефект, додека лицето се наоѓа во затвор, но надвор, на слобода понатаму, да се врати на кривиот пат, благодарение на соработката и контактите кои ги стекнал за времето поминато во затворот. Да, треба да им се суди, во зависност од бројот на жртвите и начинот на извршување на убиствата. Сепак во тој случај не би им оставил избор- а) доживотна б) смртна казна

4. За тоа кој е крив, за жал не може никој да обвини некој од страна, освен дирекно убиецот. Да, претпрени трауми, фрустрации се причина за да се стане тоа што е серискиот убиец (или убиецот воопшто), но сепак и посебната психичка состојба која (е можно да) е присутна во човекот е според мене, најбитна причина за сето тоа.
 
I

Intex

Гостин
Се логирав само поради темата. Ај да пишам.

Сериските убијци патат од antisocial personality disorder a.k.a. социопатија.
Не се родени со тоа, да. Жални се, да. Убијци се, да.
Најчесто средината ги поебува и стануваат тоа што се. Под средина не мислам тие од улицата, може и домашните. Дали ќе биде силуван како мал, дали физички малтретиран, дали понижуван, во секој случај е поебен.
Постојат две групи на сериски убијци: организирани и неорганизирани. Организираните се високо интелигентни, другите не се. Постои и подгрупа на организирани т.н. лажно неорганизирани кои се класифицираат со мадафакинг високо ај кју и се обидуваат да исценираат дека убиството е неконтролирано, т.е. неорганизирано се со цел да дадат погрешна насока на детективот.

1. мисија (го прават светот подобро место за живеење)
2. убиваат од задоволство
3. визионери (за „висока“ персона, Господ, вонземјани, курци палци)
4. страст (најчесто сексуална потреба)

Одам на школо, ако се развие дискусија, ќе дискутираме на мојава омилена тема. Сега у школо одам.

Читнете биографија за Тед Банди, мојот омилен сериски убиец. Ајт
 
F

Frankie Yale

Гостин
Се логирав само поради темата. Ај да пишам.

Сериските убијци патат од antisocial personality disorder a.k.a. социопатија.
Не се родени со тоа, да. Жални се, да. Убијци се, да.
Најчесто средината ги поебува и стануваат тоа што се. Под средина не мислам тие од улицата, може и домашните. Дали ќе биде силуван како мал, дали физички малтретиран, дали понижуван, во секој случај е поебен.
Постојат две групи на сериски убијци: организирани и неорганизирани. Организираните се високо интелигентни, другите не се. Постои и подгрупа на организирани т.н. лажно неорганизирани кои се класифицираат со мадафакинг високо ај кју и се обидуваат да исценираат дека убиството е неконтролирано, т.е. неорганизирано се со цел да дадат погрешна насока на детективот.

1. мисија (го прават светот подобро место за живеење)
2. убиваат од задоволство
3. визионери (за „висока“ персона, Господ, вонземјани, курци палци)
4. страст (најчесто сексуална потреба)

Одам на школо, ако се развие дискусија, ќе дискутираме на мојава омилена тема. Сега у школо одам.

Читнете биографија за Тед Банди, мојот омилен сериски убиец. Ајт
Има и петта група, луѓе кои немаат проблем со убивањето како чин и убиваат од бизнис причини, тука спаѓаат гангстерите, платените убијци итн. Тие не убиваат без потреба како првите четири групи.
 
I

Intex

Гостин
Има и петта група, луѓе кои немаат проблем со убивањето како чин и убиваат од бизнис причини, тука спаѓаат гангстерите, платените убијци итн. Тие не убиваат без потреба како првите четири групи.
Тие по никој основ не се класифицираат како сериски убијци.:)
Сериски убиец е некој кој убива 3 лица во рок поголем од 30 дена, но да има ладење меѓу убиствата.
Убиеш 5 души во еден ден, по дефиниција не си сериски убиец, туку масовен, бидејќи не убиваш за задоволување потреби, туку за пари пример.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Се додека податоците ги добивате од филмски серијали за сериски убијци, поим ќе немате што е сериски убиец. Затоа што серијалите се фикција забава ништо повеќе јас знам какво хипнотичко влијание можат да имаат врз луѓето ама тоа не е реално само шоу представа.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Се додека податоците ги добивате од филмски серијали за сериски убијци, поим ќе немате што е сериски убиец. Затоа што серијалите се фикција забава ништо повеќе јас знам какво хипнотичко влијание можат да имаат врз луѓето ама тоа не е реално само шоу представа.
Јесте,али доста филмови се базирани според истинит настан,случка,личности или едноставно е позајмена идејата,коренот па се екранизира!
Така да,освен книги,документарки,емисии,истражувања и на крај филмови немаме други извори и податоци за сериските убијци!

И да, немаат серијалите хипнотичко влијание кај сите луѓе!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Омилен ми е Тед Качински (Унабомбер), и донекаде се согласувам со неговата филозофија но не со неговите методи.

Да не ми бришат само ќе додадам дека Кулен кратко како во полициски учебник од VII степен со точност на пендрак по бубрег ги квалифицира сите сериски убијци.

Би додал само уште еден тип-Сериски Убијци кој имаат потреба од внимание и публицитет
 
I

Intex

Гостин
Се додека податоците ги добивате од филмски серијали за сериски убијци, поим ќе немате што е сериски убиец. Затоа што серијалите се фикција забава ништо повеќе јас знам какво хипнотичко влијание можат да имаат врз луѓето ама тоа не е реално само шоу представа.
Упс! Од кај знаеш дека не си праќаме писма со Лазо Радески, па имам информации од прва рака?

Инаку, социопат не мора да е сериски убиец, а сериски убиец секогаш е социопат.:)

Политичарите се социопати, барем поголем дел од нив. Патолошко лажење, неемотивно, без грижа на совест, статичен адреналин, тоа се симптоми на социопатија.:) И да, природно родени психолози се, без гајле те ебаваат во мозок.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Причинителите се виновни, ама затоа убијците не се ништо помалку од нив. Не ги разбирам и не сакам да ги разберам. Малку ли има луѓе што биле злоставувани во детството па не станале сите сериски убијци. Ама изгледа траумите кај некои не можат да се исконтролираат па ја преминуваат границата и почнуваат да стануваат нешто лошо, одвратно, неприродно. Таквите луѓе како нив (ако можам да ги наречам луѓе) би било залудно да одат на рехабилитација. Нема шанси да се поправат, може до некој степен ќе сфатат колку е сериозно, но пак нема да можат да си го исконтролираат внатрешниот нагон за убивање, зборувам ако ги оставиш на слобода под изговор дека - биле на рехабилитација и се рехабилитирани. Такви луѓе се за чување подалеку од другите луѓе. Кога јас би ги судела би ги осудувала на доживотни. Сепак нема смисла смртна казна, зошто не сум му го дала животот јас некому, па оттука немам право да му го земам.

--- надополнето ---

И да се надоврзам имало истражување кое требало да покаже дали убијците се раѓаат како убијци, или средината ги прави такви. Одговорот е дека ниеден не се раѓа како убиец и не е предодреден за убиец.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Прашањето ми е...поточно имам неколку...
Како ги перцепирате Сериските убијци?
Дали ги разбирате, сваќате?
Дали треба да им се суди како на сите, или треба пред се да поминат низ рехабилиција??
Дали треба да им се суди на семејството?
И на крај..НАЈБИТНО...KOЈ Е КРИВ, ТИЕ ИЛИ ПРИЧИНИТЕЛИТЕ ДА СТАНАТ ТОА ШТО СЕ?
-како убијци кои не би требало да опстојат на земјава дури ни со доживотен
-да разбереш некого кој одзема голем број животи и притоа најчесто сексуално се задоволува (со или без класичен сексуален чин), не знам дал е можно и логички
-судење е нормално, за да се докаже дека тоа е токму тоа лице и смртна казна. рехабилитација за вакви лица...немам читано за таков случај-да се повлечат или успешно рехабилитираат (кој % и кои се шансите делата да се повторат)
-дали да му се суди на семејството...зависи од околностите, но...тука треба да настапи некој социолог или сличен калибар
-кој е крив...ако мене мајка ми ме тепала со сукало како мал, дали тоа значи дека треба да давам, убивам, силувам жени? Што ќотек сме јаделе као деца, но...ако се докаже дека семејството активно учествувало во градење на ликот на убиец, можно е
Такви луѓе се за чување подалеку од другите луѓе. Кога јас би ги судела би ги осудувала на доживотни. Сепак нема смисла смртна казна, зошто не сум му го дала животот јас некому, па оттука немам право да му го земам.
Зошто овој човек подолу би го осудила на доживотна, а не на смртна казна?



Сигурно имаш слушнато за него Андреј Чикатило

навидум како и секој друг човек. Наставник од Украина, оженет, според сликата изгледа солидно...но убил најмалку 50 жени и деца (според неговите злодела е снимен и филм Граѓанинот Икс го изгледав до скоро половина и не можев повеќе, ми се згади иако не беа прикажани премногу експлицитни сцени на насилство). Дел од неговите жртви се прикажани на сликите на линкот (скоро најдолу).
http://www.asesinatoserial.net/chikatilo.htm

Дали овој човек заслужува да живее? Роднините на неговите жртви не би се сложиле со ова мислење без разлика дали виновникот е окружувањето или генот или некоја трета причина.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
-како убијци кои не би требало да опстојат на земјава дури ни со доживотен
-да разбереш некого кој одзема голем број животи и притоа најчесто сексуално се задоволува (со или без класичен сексуален чин), не знам дал е можно и логички
-судење е нормално, за да се докаже дека тоа е токму тоа лице и смртна казна. рехабилитација за вакви лица...немам читано за таков случај-да се повлечат или успешно рехабилитираат (кој % и кои се шансите делата да се повторат)
-дали да му се суди на семејството...зависи од околностите, но...тука треба да настапи некој социолог или сличен калибар
-кој е крив...ако мене мајка ми ме тепала со сукало како мал, дали тоа значи дека треба да давам, убивам, силувам жени? Што ќотек сме јаделе као деца, но...ако се докаже дека семејството активно учествувало во градење на ликот на убиец, можно е

Зошто овој човек подолу би го осудила на доживотна, а не на смртна казна?



Сигурно имаш слушнато за него Андреј Чикатило

навидум како и секој друг човек. Наставник од Украина, оженет...убил најмалку 50 жени и деца (според неговите злодела е снимен и филм Граѓанинот Икс го изгледав до скоро половина и не можев повеќе, ми се згади иако не беа прикажани премногу експлицитни сцени на насилство). Дел од неговите жртви се прикажани на сликите на линкот (скоро најдолу).
http://www.asesinatoserial.net/chikatilo.htm

Дали овој човек заслужува да живее? Роднините на неговите жртви не би се сложиле со ова мислење без разлика дали виновникот е окружувањето или генот или некоја трета причина.


Како што кажав не сум му го дала јас животот за да му го земам. Религиозна личност сум. Не сакам да си изигрувам Бог. Јас лично не се сложувам со смртната казна. Сепак е тоа мое лично мислење.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Значи немој да ме сватите погрешно. НЕ! Не сум јас да после рехабилитација, се остават на слобода. Напротив. Никогаш не можи да се знае со сигурност дали ќе продолжат некогаш со убиствата или не. Ризикот е голем. Целта на муабетов кој ми е...јас мислам дека за делото што го направиле СЕ тие криви, ама, за причината не се. И незнам оти, јас ги разбирам, ги сваќам, и на некој начин ги сожалувам.
Немој да мислите дека јас ова го пишувам, демек сум искусил и знам како е. Не! Ама пробувам да му навлезам во психата, и свајќам дека не се уствари тие криви. Пак ќе речам, криви се за делата, ама не се криви за причината што ги поттикнала да ги направат делата...
Баш затоа ја отворив темава во Психологија, да ги анализираме од психолошки аспект...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ок, да не ти ја расипувам темата :) ...само ме интересираше конкретно мислење на форумџиката за човекот погоре

...инаку и мене ме интересира истото. Според она што сум размислувал, причини најверојатно (можда некој стручен ќе ме корегира) се дел наследни (голем број информации носиме како втиснати, наследни), дел се од самата околина и условите, но кој фактор повеќе доминира е најверојатно индивидуално. Исто ме занима и самиот профил на тие луѓе (пример спомнатиот Чикатило), како е можно тоа лице да води двоен живот, а притоа сопругата и детето да не забележат ништо. Доколку лицето е несвесно во одредени ситуации или не може да се воздржи од некои нагони, истото би требало да го прикаже второт лице и во присуство на семејството или колегите. Од една страна во одредени ситуации огромна самоконтрола (дом, служба, појавување во јавност), а од друга страна уште поголем незаситен и нескротлив нагон за извршување на најниски злодела. Дали и како е можна таква контрола врз одредени центри во мозокот, дали сам ги контролира постапките во одредени моменти (по потреба ги потиснува, по потреба им дозволува да го надвладеат).
Значи ме интересираат влијанието и доминантноста на факторите како и начинот и можноста за самоконтрола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom