Серискиот убиец Zodiak е се уште жив?

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.950
Него свака част на овие што ја декодирале пораката, многу паметни луѓе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.248
Поени од реакции
27.611
Niti bil genij nitu nesto posebno.
Sekoja cest za dekodiranjeto, no se raboti za bescelna poraka od edna bescelna individua sto ne doprinela nisto vo covestvoto.
Tie spodobnosti za dekodiranje bi bile pokorisni na primer za desifriranje na linear A ili Vojnich skriptata.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Niti bil genij nitu nesto posebno.
Sekoja cest za dekodiranjeto, no se raboti za bescelna poraka od edna bescelna individua sto ne doprinela nisto vo covestvoto.
Tie spodobnosti za dekodiranje bi bile pokorisni na primer za desifriranje na linear A ili Vojnich skriptata.
Веројатно целта на декодирањето на пораките на Зодијак е евентуално преку нив да биде утврден неговиот идентитет.

Малце офтопик ама кога веќе ја спомна Војнич скриптата... Тука мислам не се работи за кодирани пораки туку за стар изумрен јазик кој некако е изгубен за човештвото. Има доста теории околу ова, имам читано и интересна фикција на оваа тема - „Царска потера“ од Стив Бери.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.853
Поени од реакции
3.320
Да, така е. Сега луѓе со таков психолошки профил се "славни" на друг начин. Во секој случај подобро е од тој аспект отколку во 70-80-90ти сега.
После него излегоа сите психопати, Тед Банди, Берковиц, Буоно, Бонин (па сите со Б), Гејси.. :pov:
Иначе не мислам дека е жив. А убаво би било да се дознае кој го направил тоа, за спокој на роднините на починатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom